Antúria – presádzanie, polievanie, kvitnutie a pestovanie

Pre antúriu sú charakteristické najmä voskovité pevné kvety a nádherné zdravé tmavozelené listy. Ak rastlinku udržiavate v zdravej kondícii, dokáže vám robiť radosť po mnoho rokov. Antúria po latinsky – anthurium pochádza z oblasti tropických pralesov Južnej Ameriky. V kvetinárstvach sa môžete najčastejšie stretnúť s červenou farbou antúrie. Menej známe sú aj ružové a žlté kvety. V kvetinárstvach dokonca dostanete aj antúriu, ktorá kvitne na zeleno.

Umiestnenie črepníka

Pri samotnom pestovaní by sme mali dbať na to, aby sme črepník s antúriou neumiestnili na priame slnečné svetlo. Po zakúpení antúrie je najvhodnejšie pestovať rastlinku v kyslej pôde. V záhradkárstvách sú bežne dostupné rašeliny a substráty, ktoré pomáhajú napodobňovať podmienky pôvodnej oblasti z ktorej rastliny pochádzajú.

Antúria pestovanie

Zálievka

Antúrie by sme mali zalievať minimálne raz týždenne. Ak by ste zaznamenali príliš presušenú pôdu, môžete polievať aj viackrát týždenne. Avšak v takom prípade je potrebné, aby ste pôdu v črepníku skontrolovali, aby sa rastlinke nezhnili korene.

Rosenie

Odborníci odporúčajú na zalievanie používať odstátu dažďovú vodu. Ak k nej nemáte prístup môžete používať aj vodu z vodovodu, tá by mala byť taktiež odstáta. Keďže je rastlinka pôvodom z dažďových pralesov, má veľmi rada vlhkosť. Počas zimnej vykurovacej sezónny by sme nemali zabúdať na pravidelné rosenie odstátou vodou. Ak sa rozhodnete pre pravidelné rosenie, nezabudnite, že rosiť by sa mali iba listy rastlinky. Ak by sme orosili kvety antúrie, zostali by na nich škvrny. Pri zalievaní aj rosení by sme mali byť vždy opatrní. Nadmerná zálievka môže spôsobovať hnednutie listov.

Rastlinky antúrie môžeme rozmnožovať prostredníctvom rozdelenia jednotlivých koreňových systémov. Odborníci odporúčajú pri rozdeľovaní trsov postupovať opatrne, aby sme rastlinu nepoškodili.

Problémové kvitnutie

Ak máte problém s kvitnutím rastlinky, na vine môže byť nízka teplota v miestnosti, kde pestujete antúriu. Ako sme spomínali, pochádza z tropických oblastí, a preto jej vyhovujú vyššie teploty. Ideálne je udržovať teplotu nad 15 °C až 20 °C. Ak ideálnym teplotným podmienkam pridáte aj zalievanie tekutým hnojivom, môžete sa tešiť z kvitnutia rastlinky antúrie aj viackrát za rok. V prípade hnojenia je taktiež treba dávať pozor na načasovanie, odborníci hnojenie antúrií v zimných mesiacoch neodporúčajú.

Comments (4)

 1. Mariška

  antúria je zaujimavi kvet mam ho doma

 2. Kristína

  Zdravím, potrebovala by som radu, mam antúriu ktorá krásne a bohato kvitne ale kvety nemá červené. Sú také zeleno červené, viac zelené ako červené. Mohli by ste mi prosím poradiť čo s tým? Ďakujem

  • Beáta

   Málo svetla. Položte kvet na okennú parapetu alebo blízko okna.

 3. Janka

  Dobrý deň.Mám tiež doma a antúriu chcela bz som ju presadiť ale ju mám stále zakvitnutú.Totiž dostala som ju minulý rok od manžela na MDŽ a ešte mi neodkvitla tak preto sa pýtam či ju mám presadiť keď má ešte kvety.Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *