Ako pestovať levanduľu v kvetináči na balkóne alebo záhrade

Levanduľa je charakteristickými drobnými fialovými kvetmi. Existuje viacero druhov, či už rastliny s bledo fialovými kvetmi, ale i široká škála odtieňov fialovej, až po najtmavší odtieň fialovej. Najväčším pestovateľom levandule je už mnoho rokov Francúzsko.

 

tmavofialova levandula

 

Stanovisko

Levanduľa obľubuje suché zeminy a neprekáža jej ani dočasný nedostatok vlahy. Levanduľa obľubuje suché a najmä teplé stanoviská bez vetra. Pri pestovaní v záhrade je ideálne levanduľu zasadiť tak, aby bola zo severnej strany chránená pred vetrom. Počas horúcich letných dní levanduľa kvitne a vylučuje najviac voňavých silíc.

 

Výsadba

Levanduľu vysádzame na jar alebo na jeseň. Mladé rastliny môžeme vypestovať zo semienok alebo si môžeme zakúpiť niekoľko centimetrové priesady. Taktiež môžeme využiť spôsob rozmnožovania pomocou odrezkov zo stonky. Ak sa obávate silných mrazov, rastlinu môžete na zimu pripraviť tak, že ku koreňom prihrnete konopné vlákna a rôzne suché listy a seno, prípadne slamu.

Pôda

Najideálnejšia pôda na pestovanie je kamenistá a a vápnitá. Levanduľa sa ťažšie pestuje v ílovitých, mokrých pôdach. Najkrajšie kvety a výsledky pestovania sa dostavia po dvoch až troch rokoch pestovania.

Zber

Kvety zbierame počas leta, počas ich kvitnutia, ešte pred samotným odkvitnutím. Mali by sme si dať pozor, aby sme kvety neostrihali príliš skoro, ale ani príliš neskoro. Pri reze musíme používať čisté vydezinfikované naostrené záhradné nožnice alebo kliešte. Vďaka tomu, že budu nožnice nabrúsené a vydezinfikované dokážeme vykonať dokonalý rez, bez toho aby sme do rastliny zaniesli infekciu alebo ju nadmerne poškodili. Striháme len zelené stonky. Do drevnatej časti levandule v žiadnom prípade nezastrihávame.

 

levandula - ako ju pestovať

Využitie

Levanduľu môžeme v domácnosti využiť na viacero spôsobov. Ak sa u vás vyskytujú mole šatové, levanduľa ich spoľahlivo odpudí, a zároveň v skrini pôsobí ako preventívne opatrenie pred výskytom týchto škodcov.

Z levandule si taktiež môžeme vyrobiť rôzne bytové voňavky, éterické oleje na zmiernenie nespavosti a podobne. Ak si sušenú levanduľu vložíte do vankúša, zmierni vám príznaky nespavosti.

Levanduľa sa pridáva aj kúpeľa, ak trpíte rôznymi zápalmi dýchacích ciest alebo pri bolesti svalov a podobne.

V kuchyni má levanduľa veľmi široké spektrum využitia. Z levandule si môžeme pripraviť čaj. Taktiež vyrobiť sirup. Levanduľu môžeme pridávať do domácich zmrzlín a sorbetov. Príjemnú chuť dodáva aj čajovému pečivu a pralinkám. Taktiež je vynikajúca na ochutenie rôznych domácich limonád a džemov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *