Ako pestovať bazalku v kvetináči aj na balkóne

Bazalka

Ak obľubujete taliansku kuchyňu, čerstvú bazalku oceníte po celý rok. Bazalku pravú (Ocimum basilicum ) si môžete pestovať na balkónoch, na terasách a počas zimy na vnútorných častiach okenných parapet. Bazalku môžete využiť na pizzu, na dochucovanie rôznych omáčok. Taktiež si môžete vyrobiť bazalkový olej. Bazalka je aj jedna najpoužívanejšia bylinka, ktorá sa pridáva do pravého pesta. Bazalka pomáha aj pri problémoch s trávením.

 

bazalka - ako ju pestovať

 

Charakteristika
Bazalka je jednoročná rastlina. Rozmnožuje sa drobnými čiernymi semienkami. Ak pestujete bazalku viacej rokov, môžete si z najkrajších rastlín semienka odložiť. V januári si môžete z týchto semienok začať pestovať priesady nových rastliniek.

 

Príprava priesad
Pre dobrú úrodu doporučujeme rastlinky vypestovať zo semienok v parenisku. Taktiež je vhodné si na zeleninovom trhu zakúpiť mladé priesady bazalky. Či už si zakúpite drobné priesady bazalky alebo si vypestujete vlastné v parenisku, do črepníkov na balkón alebo terasu ich presádzame koncom marca a v apríli. Dospelé rastliny v kvetináčoch, ktoré sa najčastejšie predávajú v hypermarketoch sú rýchlené a sú vhodné na rýchlejšiu spotrebu.

 

kvet bazalky

 

Ideálne stanovisko
Rastlinke bazalky vyhovujú slnečné stanoviská, kedy môže produkovať voňavé silice, ktoré sú pre bazalku charakteristické. Bazalka kvitne drobnými bielymi kvietkami. Ak chceme, aby nám rastlinka produkovala nové výhonky čo najdlhšie, môžeme ju tvarovať nožnicami. Vždy keď vidíme nový kvet alebo výhonok, ktorý ide do kvety, ihneď ho odstrihneme. Rastlinka vyháňa nové lístky a máte tak stále čerstvé ingrediencie poruke. Bazalke sa najviac darí na východnej strane. Ak máte možnosť umiestniť črepníky s bazalkou na východné okno budete sa tešiť veľmi dobrej úrode.

 

Zálievka
I keď má bazalka rada slnečné stanoviská, je potrebné dopriate jej buď v skorých ranných hodinách alebo po západe slnka dostatok zálievky. Bazalku môžete kúpiť vo viacerých variantoch. Buď rastlinka so zelenými listami – dark green, bazalka s malými listami – compact alebo si môžete zakúpiť bazalku s tmavofialovými listami – purple opal.

 

Ak máte dostatok lístkov bazalky a nestíhate ju spracovať. Môžete si ju dať vysušiť a používať neskôr. Mrazenie lístkov bazalky sa neodporúča, pretože by sčernela a stratila účinné látky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *