Ako odstrániť vodný kameň z vodovodnej batérie

Vodný kameň na vodovodnej batérii sa vyskytujú v skoro každej domácnosti, kde je tvrdšia voda. Odstrániť ho môžeme pomerne jednoducho. Môžete sa odstrániť či využijete pomocníkov zo špajze alebo si zakúpite špecializované prípravky z drogérie. Vodný kameň z tvrdej vody je nutné odstraňovať pravidelne. A to nielen z estetických dôvodov. Na povrchoch znečistených vodným kameňom sa dlhšie držia a rozmnožujú nebezpečné baktérie.

Špeciálne prípravky z drogérie sú pomerne cenovo dostupné. Predávajú sa v praktických baleniach s rozprašovačom. Vďaka rozprašovaču sa pena na vodovodnej batérii udrží, a po pár minútach stačí penu zotrieť a vodovodnú batériu vysušiť mäkkou vlnenou handrou.

vodovodná batéria s vodným kameňom

Liehový ocot

Ocot má v domácnosti azda každý. Ak máte zanesenú vodovodnú batériu vodným kameňom, je ocot ideálnym veľmi lacným pomocníkom. Nezabudnite si pri aplikácii octu na vodovodné batérie chrániť oči ochrannými okuliarmi. Počas čistenia môže z čistiacej hubky vysoko prskať a mohol by vám zasiahnuť zrak. Spôsobilo by vám to veľmi nepríjemné zranenie. Taktiež je nutné pri práci s octom mať otvorené okno, ktorým zabezpečíte prísun čerstvého vzduchu. Ochranné gumové rukavice sú nevyhnutné. Ak dodržíte tieto ochranné opatrenia, môžete sa pustiť do čistenia. Do malej nádoby si môžete vyliať ocot a postupne drhnúť znečistené časti. Môžeme nechať pôsobiť pár minút a opláchneme vodou alebo jemným saponátom rozmiešaným vo vlažnej vode. Po čistení vodovodné batérie vyleštíme suchou mäkkou handrou, ktorá má jemné vlákna, čo predchádza poškriabaniu povrchu vodovodných batérií.

Kyselina citrónová

Kyselinu citrónovú môžete využiť obdobne ako ocot. Jediný rozdiel je v tom, že z kyseliny citrónovej vymiešajte kašu s vodu, v pomere jedna ku jednej. Túto kašu aplikujte na zanesené povrchy vodovodnej batérie a nechajte aspoň hodinu pôsobiť.

Prášok do pečiva

Prášok do pečiva je ideálny pomocník nielen pri pečení, ale aj pri ťažko odstrániteľných škvrnách na vodovodných batériách od tvrdej vody. Prášok do pečiva rozmiešame v malom množstve vlažnej vody a vodovodné batérie touto kašou obalíme a necháme pôsobiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *