Ako odstrániť olejové škvrny na oblečení

Olejové škvrny na oblečení môžete odstrániť viacerými spôsobmi. Škvrny z rôznych rybích konzerv, od rastlinného oleja, tatárskej omáčky alebo od masti sa krátko pred praním ošetria viacerými spôsobmi a potom ich môžete dať prať obvyklým spôsobom.

Kvalitný saponát

Prostriedok, ktorý používate na umývanie riadu vám bude veľmi nápomocný aj pri odstraňovaní olejových škvŕn na oblečení. Vyberať by ste si mali vyberať typy saponátov so silným odmasťovacím účinkom. Postup je nasledovný. Na miesto, ktoré je znečistené od oleja alebo mastnej látky kvapneme dostatočné množstvo saponátu tak, aby pokryla celú plochu škvrny. Taktiež sa môžeme pokúsiť saponát votrieť do textílie, aby sa vpil medzi vlákna a mohol lepšie pôsobiť.

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je dobrý pomocník pri odstraňovaní olejových škvŕn na oblečení. Doma si z nej môžete vyrobiť zmes, ktorá vám pomôže zbaviť sa olejovej škvrny raz a navždy. Postup je nasledovný. V malej miske alebo nádobke si vysypte aspoň 50 gramov sódy bikarbóny a polievkovú lyžicu horúcej vody. Túto hustú zmes aplikujte na fľaky a nechajte pár minút pôsobiť.

 

sóda bikarbóna

 

Technický benzín

Ťažko odstrániteľné škvrny od oleja sa dajú prakticky odstrániť aj pomocou aplikácie technického benzínu. Technický benzín pomocou vaty alebo mäkkej handričky v malom množstve aplikujeme na znečistenú tkaninu alebo odev. Potom môžeme odev oprať ako obvykle a škvrny budú odstránené.

technický benzín

 

Krieda

Klasická krieda, aká sa používa v školách je veľmi nápomocná v boji s olejovými škvrnami na oblečení. Kriedu rozdrvte na jemný prášok a na znečistené miesto z oboch strán vklepte dostatočné množstvo kriedového prášku. Nechajte pôsobiť aspoň desať minút. Potom tkaninu ručne preperte vo vlažnej vode a operte v práčke.

Ocot

Škvrny od oleja neperte ihneď pod prúdom vody. Mohlo by to zapríčiniť, že by sa škvrna rozšírila. Namiesto toho si vyrobte roztok z vody a octu a tkaninu tam na krátky moment ponorte.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová funguje na podobný spôsob ako ocot. Ak znečistenú tkaninu ponoríte do roztoku vody a kyseliny citrónovej zabráni to ďalšiemu rozširovaniu olejových častíc.

Detský púder

Ak ste si znečistili oblečenie od oleja alebo mastných látok ihneď aplikujte detský púder. Čím skôr ho na znečistenú plochu aplikujete, tým skôr dokáže olejovú škvrnu pohltiť. Na znečistené miesto aplikujte dostatočné množstvo z oboch strán. Nechajte pôsobiť pár minúť. Potom starou zubnou kefkou alebo inou kefkou, ktorá má husté jemné štetinky púder vyčešte. Tento postup opakujte až po kým sa škvrny nezbavíte. Potom už môžete oblečenie oprať podľa klasických postupov.

Veľké mastné škvrny podložte servítkami, aby vysali nadbytočnú mastnotu. Pri odstraňovaní olejových škvŕn môžete použiť aj žehličku. Znečistené miesto podložte z oboch strán savým materiálom ako je pijavý papier, kuchynské utierky a podobne. Potom pomocou mierne rozpálenej žehličky toto miesto prechádzajte a vymieňajte utierky až po kým sa olejovej škvrny nezbavíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *