Ako odstrániť hrdzu z nerezu

Škvrny od hrdze na nerezových spotrebičoch a predmetoch vznikajú vplyvom agresívnych chemických látok ako je chlór, rôzne druhy kyseliny a podobne. Vlhké prostredie má taktiež negatívny vplyv na nerezové predmety. Hrdzavé škvrny na nerezovom riade môže spôsobovať aj voda vo vodovodných rozvodoch. Aj od kvality vody závisí kvalita vášho riadu, ktorý používate. V niektorých rozvodoch vodovodného potrubia môžu zostať skryté kovové častice. Tieto kovové častice sa dostávajú do umývadla spolu s vodou. Častice z tejto vody sa prilepia na povrch nerezového riadu alebo náradia. Vtedy vzniká hrdzavenie.

 

Oproti hrdzi z menej ušľachtilých kovov je hrdza na nereze ľahko odstrániteľná. Výrobcovia neodporúčajú spotrebiteľom v nerezových hrncoch alebo nádobách skladovať kyslé potraviny. Mohli spôsobiť hrdzavenie.

 

Na fľaky od hrdze dobre pomáha tekuté mlieko, ktoré je určené aj na čistenie vodovodných batérií. Stačí postihnuté miesto potrieť mäkkou handričkou a potom vyčistiť vlhkou handrou a vysušiť.

 

Citrón
Aj bežné citrusové ovocie, ktoré mávame bežne doma – citrón, si dokáže poradiť so škvrnami od hrdze na nerezových kuchynských nádobách, spotrebičoch, riadoch a nožoch. Na miesto, kde je na predmete hrdza stačí pomocou vaty alebo mäkkej hubky aplikovať dostatočné množstvo čerstvo vyšťavenej šťavy z citróna. Miesto potierame dovtedy, kým sa hrdze nezbavíme.

 

Špeciálna čistiaca pasta
Na dokonalé vyčistenie hrdze môžeme použiť aj špeciálne pasty. Tie sa predávajú v obchodoch, ktoré ponúkajú nerezové riady a doplnky. Túto špeciálnu pastu si môžete zakúpiť aj v niektorých drogériách alebo cez internet. Musíte ju naniesť na celý povrch, nielen na poškodené miesto. Miesto čistíme jemnou hubkou alebo mäkkou handričkou, až kým hrdza nezmizne. Potom je nutné riad poriadne opláchnuť, pretože je určený primárne na prípravu stravy a bolo by zdravotne nevhodné, aby tam zostali nejaké zvyšky čistiaceho prostriedku.

 

cif-na-nerez

 

Pri používaní riadu z nerezu je nutné vyvarovať sa nadmernej vlhkosti v miestnosti. Taktiež je potrebné vyhýbať sa používaniu bielidiel a agresívnych čističov striebra. Hrdzavenie nerezových povrchov spôsobujú aj potraviny s vysokým obsahom pigmentov a kyseliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *