Ako kombinovať zeleninu pri pestovaní ?

Neviete že akú zeleninu sadiť vedľa seba? V tomto článku Vám poradíme ako na to a na čo si dať pozor.

Pri vysádzaní zeleninových a ovocných záhonov nemusíme disponovať encyklopedickými znalosťami o každom druhu zeleniny. Stačí ak zistíme, ktoré druhy si navzájom pomáhajú a prospievajú. Taktiež by sme si mali poznačiť alebo zapamätať, na akých miestach bola zelenina v minulých rokoch vysádzaná. Je to dôležitý poznatok, pretože každá rastlina pre svoj rast potrebuje iné druhy minerálov. Tie po jej vypestovaní v pôde môžu byť vyčerpané a nasadenie toho istého druhu na to isté miesto by neprinieslo peknú úrodu. Pri pestovaní zeleniny je nevyhnutné dodávať rastlinám vlahu. V jarných mesiacoch stačí raz denne. V horúcich letných dňoch môžeme polievať aj dvakrát za deň. Buď skoro ráno alebo podvečer.

Ak už do vašej záhrady sadíte zeleninu viac ako desať rokov určite si pamätáte aké gigantické plody vám priniesol prvý zber úrody. Spôsobil to fakt, že ak predtým plocha vašej záhrady nebola využívaná ako úžitková plocha pôda mala dostatok výživných látok a humusu.

ako pestovat a kombinovat zeleninu

Veľké plody vytvára aj množstvo dusíku v pôde, avšak plody, ktoré obsahujú veľké množstvo dusíku podliehajú skorej skaze. Zeleninu s nadmerným množstvom dusíka by v žiadnom prípade nemali konzumovať malé deti. Preto je potrebné byť opatrný pri používaní herbicídov. Ak listy vašej zeleniny po okrajoch uschýnajú môže za to nedostatok draslíka. Pri každoročnom vysádzaní je pôda čoraz chudobnejšia na živiny. Je rozdiel pestovať zeleninu v úrodnej černozemi alebo ílovitejšej hline.

Existuje veľa kombinácii, v ktoré môžeme využiť pri vysádzaní zeleniny. Najvhodnejšie je zohľadniť ich potrebu slnečného svitu a vlhkosti. Len máloktorej zelenine sa darí vo vlhkom tienistom mieste. Do miest, ktoré sú nevyužité môžeme nasadiť cuketu alebo tekvicu. Sú nenáročné na pestovanie, najdôležitejším faktorom pri ich pestovaní je dostatok vlahy.

Zemiaky sú obľúbená zelenina, ktorá sa dá dopestovať v rôznych druhoch pôdy. Počas kvitnutia je dôležité zo zemiakov odstraňovať pásavku zemiakovú. Ak v blízkosti nasadíte chren, výskyt tohto hmyzu by sa mal zminimalizovať. So zemiakmi sa taktiež navzájom pozitívne ovplyvňujú kukurica a fazuľa.

ako pestovat zeleninu

Pri sadení cibule majú záhradkári často problémy s háďatkami. Ak napadnú mladú cibuľu jej vonkajšie časti sa pokrútia a vnútro zostane poškodené. V tomto prípade by mohlo pomôcť, ak by sme v blízkosti vysadenej cibule nasadali harmanček. Pri pestovaní na záhone by sme sa mali vyhnúť kombinácii cvikly a špenátu, fazule a cibule, kalerábu a cibule.

Pri pestovaní jahôd majú záhradkári často problém s výskytom slimákov, ktoré požierajú plody. Tento problém by mohla čiastočne vyriešiť výsadba hlávkového šalátu v blízkosti záhu jahôd.

Po zbere plodov nemusíte odumreté rastlinky vynášať do odpadu. Ak neboli napadnuté voškami alebo hrdzou môžeme ich nechať voľne uschnúť na pôde a zarýľovať do pôdy. Tieto rastliny prakticky poslúžia ako hnojivo. Veľmi obľúbeným zeleným hnojivom je aj repka olejná, ďatelina, bôb a biela horčica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *