Máte radi prírodné mydielka, liečivé mastičky a bio výrobky? Ak áno, určite vás zaujme tento pútavý rozhovor, ktorý sme uskutočnili s pani PhDr. Miriam Latečkovou, majiteľkou Babičkinej záhrady. V rozhovore sme sa dozvedeli o pozitívnom účinku kozieho mlieka na pokožku, pôvod dodávateľov Babičkinej záhrady a množstvo užitočných informácií.
Na úvod by ste nám mohli predstaviť, čím sa zaoberá váš eshop.
Na úvod by som chcela povedať, že nie sme len e-shop ☺ Na začiatku fungovala Babičkina záhrada len na sociálnej sieti ako skupina ľudí zaoberajúca sa zdravým životným štýlom, bylinkami, babskými radami a receptami na výrobu domácich liečiv. Keďže sama som hľadala výrobky nielen zdravé, ale aj lokálne, spoznala som sa s viacerými skvelými slovenskými výrobcami, od ktorých som veci kupovala pre seba a svoju rodinu. Priatelia a fanúšikovia stránky ma nabádali k tomu, aby som dobré veci sprostredkovala aj im. Momentálne u nás nájdete všetko zdravé z potravín, prírodnej kozmetiky, ekodrogérie a podporujeme tiež ručne robené slovenské výrobky. Plastové výrobky z Číny chceme vymeniť za naše tradičné materiály – drevo, keramiku a ľan ☺
Ak nakupujete v tomto e-shope využite zľavy a kupóny na Babičkinuzáhradu ešte dnes.
Mydlo z čistého kozieho mlieka foto: www.babickinazahrada.sk
Ručne robené mydielka, ktoré predávate obsahujú bylinky a kozie mlieko.
Áno, predovšetkým bylinky, prírodné silice a kozie mlieko. Mydielka, ktoré máme v ponuke sú s láskou ručne robené, krájané aj balené. Sú slovenské. Nie sú to len narýchlo urobené farebné odliatky z mydlového základu, ktorý kúpite v hobby predajniach. Každá dávka mydla je starostlivo namiešaná z kvalitných rastlinných olejov, kozieho mlieka, silíc a byliniek. Mydlá sú vyrábané metódou za studena, oleje teda neprechádzajú varom, čím sa v nich uchová toľko cenných látok. Mydlo potom pokožku nevysúša. Obsahuje totiž aj glycerín, ktorý pleť zvlhčuje. Zrenie každého mydla trvá 6-8 týždňov, až potom sú pripravené na cestu k zákazníkovi. Dôležité je tiež povedať, že mydielka nie sú dofarbované, svoju krásnu prirodzenú farbu získali vďaka zložkám, ktoré obsahujú- teda napr. kávu, čokoládu, papriku, žihľavu, škoricu a podobne.
Aké pozitívne vlastnosti má kozie mlieko na pokožku?
Mydlo je výnimočné tým, že mlieko ktoré sa pridáva do mydlovej zmesi je čerstvé, nie sušené. Je tak zaručený prísun všetkých skutočných živín, vitamínov a minerálov pre pokožku. Kozie mlieko obsahuje AHA kyseliny, ktoré sa starajú o hĺbkové čistenie pokožky, probiotiká a množstvo vitamínov a minerálov. Napríklad: Zinok, vitamíny A, B1, B6, B12, C. E. Tie pomáhajú spomaľovať starnutie pokožky, podieľajú sa na obnove pleti, udržujú jej vlhkosť a pružnosť.
Masážna levanduľová kocka foto: www.babickinazahrada.sk
Na čo všetko môžeme využívať vaše ručne robené mydielka?
Ručne robené mydielka majú široké využitie. Či už je to na umývanie rúk, celého tela aj pleti. Podľa druhu mydla sú niektoré z nich predurčené na problematickú a aknóznu pleť (uhľové), iné zase na boj s celulitídou (lufa mydlo). Obľúbenými sú tiež kávové alebo škoricové mydielko, ktoré sú jemne peelingové. Citrónové alebo mätové mydlo vás počas rannej sprchy zaručene rozoberie.
Mydlá nie sú prioritne určené na umývanie vlasov, ale aj tu sme priniesli alternatívu – je ním tuhý šampón v tvare pampúcha, ktorý voláme šampúch. Je samozrejme slovenský a čisto prírodný.
Aká je vaša najpredávanejšia vôňa mydielka?
Každý zákazník má svojho favorita. Niekto má radšej svieže vône, niekto tlmené. Snažíme sa prinášať stále nové druhy a nestagnovať. Každé ročné obdobie inšpiruje k výrobe nejakej novinky – počas Vianoc to bolo pomarančové so zázvorom a škoricou, cez leto zase mätové, na jeseň mrkvové.
Najviac kupovaným je však asi čisté mydlo bez esencií a byliniek len s obsahom kozieho mydla – je univerzálne pre všetkých, aj pre malé bábätká.
Šampúch cukrová pivonka foto: www.babickinazahrada.sk
Motivovali vás k predaju liečivých bylín a zdravých mastičiek nejaké životné udalosti?
Samozrejme ☺.Vždy je niečo spúšťačom. V mojom prípade to bolo zdravie mojich detí a snaha žiť zdravšie, ekologickejšie, menej zdierať prírodu okolo nás naopak, žiť s ňou v symbióze. Chcela som viac hľadať, skúmať, pýtať sa, nachádzať iné cesty a možnosti, bol to hlad po pravde a pravých hodnotách a stále pretrváva ☺.
O aký druh výrobkov majú vaši zákazníci najväčší záujem?
Myslím, že nič extrémne nevybočuje z radu☺. Ľudia si už uvedomili, že žiť zdravo neznamená iba jesť zdravo. Ale je to aj o tom, čím sa človek umýva, v čom perie, čím sa obklopuje. Takže sú to biopotraviny, prírodná kozmetika, ekodrogéria a čím ďalej, tým viac aj prírodné liečivá – tinktúry, mastičky, kvapky, sirupy.
Kto sú vaši dodávatelia? Uprednostňujete slovenských výrobcov alebo zahraničných?
Uprednostňujeme jednoznačne slovenských, prípadne českých výrobcov. Na začiatku fungovania sme ich doslova hľadali s lupou, teraz sa nám už hlásia sami. Problémom je však byrokracia a zákony na Slovensku. Na výrobcov potravín, kozmetiky aj spracovateľov medu sa kladú také zákonné požiadavky, že mnohí nemajú chuť a hlavne znalosti a finančné prostriedky na to, aby svoju výrobu do bodky zlegalizovali. To nás veľmi obmedzuje vo výbere dodávateľov. Na druhej strane máme množstvo ponúk na predaj „prírodných“ výrobkov, ktoré nimi žiaľ vôbec nie sú. Niektorí výrobcovia si myslia, že stačí aby do kozmetiky primiešali nechtík a výrobok je bio. Tak to ale nie je, pozorne sledujeme každú ponuku, zloženie aj samotného výrobcu. Aj to, v akom prostredí pracuje. Aký príbeh a myšlienka za jeho prácou je . Ale aj to nás na tejto práci baví – hľadať a podporovať šikovných ľudí, ktorí spracovávajú lokálne suroviny a ich práca je pre nich aj vášňou.
Rakytníkový sirup foto: www.babickinazahrada.sk
Odporúčame Vám si prečítať viac o účinkoch a pestovaní rakytníka.
Na záver by sme chceli poďakovať za poskytnutie vyčerpávajúceho rozhovoru pani PhDr. Miriam Latečkovej, majiteľky Babičkinej záhrady. Ak máte akékoľvek otázky alebo postrehy týkajúce sa tejto témy, môžete nám zanechať váš komentár pod článkom.