Ako čistiť kožu

Určite doma vlastníte nejaké výrobky z prírodnej kože. Je rozdiel, ak ošetrujete syntetickú kožu alebo kožu spracovanú zo zvierat. Pri pravej koži je dôležité dodržovať viacero postupov. Ale jeden, azda najdôležitejší a základný – s kožou a koženými výrobkami je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne. Iste viete, že výrobky z kože nie sú lacná záležitosť a nekupujú sa na jednorazové použitie.

Poradíme vám, ako sa starať o výrobky z kože. Či už o kožené topánky, oblečenie, kožené sedacie, kabelky súpravy v obývacej izbe alebo kožené sedačky.

 

Kožená sedacia súprava
Ak máte koženú sedaciu súpravu znečistenú a uchytanú od dlhodobého používania, čistenie potrvá síce dlhšie, ale výsledok stojí zato. Ak nechcete tento proces prenechať odborníkom, môžete si ju poctivo vyčistiť i sami. V špecializovaných predajniach s nábytkom alebo auto kozmetikou môžete zakúpiť profesionálne ošetrovacie výrobky. Postup vám vysvetlí predajca, ale úplne vám stačí, ak si pozorne prečítate návod na použitie. Výrobky na kožený interiér auta môžete pokojne používať aj na sedacie súpravy a kreslá v obývacej izbe.

 

kozena-sedacka

 

Základom je používať pri nanášaní čistiaceho prostriedku veľmi mäkkú handričku alebo hubku, najlepšie z ovčej vlny. Postupne môžete druhou, čistou navlhčenou handrou vyčistené plochy pretierať. Pri čistení sa vytvorí hustá pena, ktorá naviaže všetky častice špiny. Ak nechcete kupovať pomerne drahšie profesionálne produkty na kožu, môžete sa pokúsiť vyčistiť vašu koženú sedaciu súpravu vlažnou vodou a neutrálny saponátom. Po každom vlhkom prečistení je vhodné miesto pretrieť suchou vlnenou handrou, aby miesto nebolo zbytočne dlho vystavené vlhkosti.

Pri čistení kožených povrchov odborníci odporúčajú používať buď prevarenú alebo destilovanú vodu. Predídete tak vzniku fľakov.

Taktiež je vhodné kožený nábytok umiestňovať tak, aby ne neho nedopadalo ostré slnečné svetlo. Kožený nábytok nie je vhodné umiestňovať v blízkosti tepelných zdrojov.

Kožené oblečenie, obuv a doplnky
Čistenie výrobkov z kože, ktoré sa využívajú na každodenné nosenie, je totožné ako pri čistení kožených sedacích súprav. Avšak tu je dôležitý prvý postup, ktorý by ste mali urobiť vždy keď si kožený výrobok prinesiete domov. V predajni kožených výrobkov vám pri pokladni vždy ponúknu aj prípravky, ktorými si ich môžete ošetriť. Nepodceňujte tento krok. Poriadne naimpregnovanie kožených výrobkov zabezpečí, že sa budú tešiť dobrej kondícii aj potom, čo v koženej bunde, či topánkach zmoknete. Rôzne znečistenie jedlom alebo nápojmi je vhodné čistiť vlhkou vlnenou handrou bez nadmerného trenia.

 

kozene-topanky

 

Ak si neviete poradiť fľakmi, zájdite radšej do špecializovanej čistiarne. V zásade je vhodné vyhýbať sa príliš vlhkému a mrazivému počasiu. Ak by ste si premočili vaše kožené topánky, je vhodné nechať si ich vysušiť pri izbovej teplote. Ak by ste ich umiestnili na radiátor, mohli by sa vám na topánkach objaviť nepekné reliéfy, biele škvrny a taktiež by mohli stratiť vlhkosť, pružnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *