3 tipy, ako ušetriť miesto v spálni

Chystáte sa zariaďovať nový byt a priestory sa vám zdajú veľké? Tak si ešte chvíľku užívajte tento pocit prázdnych stien. Keď izby zaplníte nábytkom a doplnkami, všetko sa zmení a voľného miesta bude zrazu nedostatok. Šetriť priestorom a plánovať zariadenie s ohľadom na efektívne využitie každého kúska miestnosti treba preto hneď od začiatku. Dnes sme pre vás pripravili zopár tipov na ušetrenie priestoru v spálni.

 

 

1. Posteľ s úložným priestorom

Začnime pekne od základu, od postele. Tá nemôže chýbať v žiadnej spálni. Aby ste čo najlepšie využili priestor, zvoľte si posteľ s úložným priestorom. Čím vyššia bude posteľ, tým viac úložného priestoru získate. Pozor ale na priveľkú výšku. Pre osoby s nižšou postavou by mohli vysoké lôžka znepríjemňovať vstávane z postele.

Úložné priestory postelí môžu mať viacero podôb. Veľmi praktické sú napríklad vyklápacie postele. Mechanizmus vyklápania roštu musí byť ale kvalitný, aby nedochádzalo pri ležaní na posteli k vŕzganiu.

 

Zdroj: http://www.mt-nabytok.sk/dvojlozko-160-x-200-s-uloznym-priestorom-darien/

 

Druhou možnosťou sú úložné boxy, ktoré sa zasúvajú pod posteľ. Zásuvné boxy môžu byť súčasťou postele alebo sa dajú dokúpiť samostatne. Toto riešenie je vhodné napríklad pre kovové postele alebo postele z masívu. Nevýhodou je potreba voľného priestoru pri posteli, ktorý umožní kompletné vysunutie boxu. Vyklápacie postele využívajú priestor nad posteľou.

Rôznym druhom úložného priestoru vyhovujú rôzne rošty. Od roštov sa potom odvíja aj druh matracu. Kvalitné matrace sa väčšinou kupujú samostatne a nie sú súčasťou postele. O tom, aký matrac je vhodný pre aký druh roštu sa poraďte s vaším predajcom.

 

 

 

 

2. Vstavaná skriňa

Ak chcete využiť dokonale každý centimeter priestoru, vstavaná skriňa je tým najlepším riešením. Najlepšie urobíte, ak umiestnite skriňu na celú výšku steny, od podlahy až po strop. Posuvné dvere nevyžadujú priestor pred skriňou a preto môže byť skriňa v tesnej blízkosti postele. Hĺbku skrine si určujete sami, odporúčame sa držať štandardu 60 cm.

 

Pravidlá pri výbere vstavanej skrine

 

 

 

 

3. Polička nad posteľou

Nočný stolík zaberá dosť priestoru a plní asi iba málo úloh. Odkladáme si na neho telefón a máme na ňom nočnú lampu. Toto všetko dokáže aj polička nad čelom postele. Teda iba v prípade, ak máte posteľ opretú horným čelom o stenu.

Polička môže byť ponad celým čelom postele. Ak nie je príliš vysoko, pohodlne na ňu dočiahnete bez nutnosti vstávania z postele. Pod poličkou môže byť svetlo, ktoré by inak bolo na nočnom stolíku.

Náš tip: Klikni TU a vyhľadaj inšpirácie pre poličku nad posteľou.

 

 

Rada na záver

To boli len 3 najzákladnejšie tipy pre ušetrenie priestoru v spálni. Každý priestor si vyžaduje individuálne riešenia. Pri plánovaní si všetko zakreslite a predebatujte s čo najväčším počtom ľudí. Viac ľudí, viac skúseností. Je lepšie sa poučiť z chýb iných, pretože nábytok do spálne kupujete na veľmi dlhú dobu.

 

Ak máte aj vy tip alebo radu pre ostatných čitateľov, použite prosím komentáre pod článkom. Redakcia Veselého bývania Vám praje veľa šťastia pri zariaďovaní.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *