Zbavte domácnosť alergénov pomocou centrálneho vysávača

Každým rokom vzrastá na Slovensku počet alergikov. Najčastejšie sa vyskytujú alergie na peľ, roztoče, prach, plesne, potraviny, lieky, zvieratá a tiež slnko.  Ak aj vy patríte k nešťastníkom, ktorí sa bez vreckovky nepohnú, čitajte ďalej. Poradíme vám, ako môžete zo svojej domácnosti spraviť zdravšie prostredie.

Štatistiky hovoria, že na Slovensku trpí nejakou formou alergie až 40 % obyvateľov. Ich prejavy a vznik sú pri každom človeku individuálne. Alergény, ako spúšťače alergickej reakcie organizmu na vonkajší podnet, sa do tela dostávajú najčastejšie dýchacími cestami, kožou, sliznicami, tráviacim traktom alebo liekmi. Domácnosti bývajú pre ľudí citlivých na alergény často nezdravým prostredím. Kým roztoče v posteľnej bielizni, prach či zvieratá sú pre zdravých jedincov neškodnými faktormi, pre alergikov môžu byť vážnym problémom. Existuje niekoľko spôsobov, ktorými znížite počet nebezpečných alergénov. Ktoré to sú?

Centrálne vysávanie vás zbaví prachu a roztočov, pozor aj na posteľnú bielizeň

roztoč

Roztoč v posteli

Je známym faktom, že najviac roztočov sa nachádza na mieste kde trávime podstatnú časť života – v posteli. Pre roztoče je to ideálne miesto, kde sa môžu rozmnožovať a užívať si dostatok potravy. Živia sa totiž odumretými kožnými bunkami a lupinami, v posteli je pre ne navyše ideálna teplota a vlhkosť. Ideálne by bolo každý deň meniť posteľnú bielizeň, no dodržiavať takúto prehnanú starostlivosť je nemožné.

Pokiaľ ste náchylní na alergie, perte obliečky a poťahy na matrac minimálne raz týždenne pri teplote aspoň 60 ℃. Dôležité je tiež pravidelné vysávanie. Koberec a sedacia súprava sú totiž miestami, kde je zvýšený výskyt roztočov a prachu. Najideálnejším spôsobom zdravého vysávania je centrálne vysávanie, ktoré na rozdiel od toho klasického minimalizuje vírenie prachu a stará sa o to, aby sa prefiltrovaný vzduch nevracal späť do obytných priestorov. Centrálny vysávač funguje na princípe potrubného systému, ktorý spája jednotlivé prípojky v domácnosti na jednom mieste. Prach a nečistoty sa zbierajú v nádobe na odpad, vzduch sa navyše filtruje cez jemný filter, takže jednotlivé miestnosti ostávajú po vysávaní 100 % bez prachu a roztočov. Ak trpíte alergiou a máte možnosť nechať si ho nainštalovať, centrálne vysávanie vám môže výrazne pomôcť.

Alergici by sa v ideálnom prípade mali rozlúčiť aj so závesmi, kobercami a všetkými zbytočnými lapačmi prachu, ktoré síce slúžia ako dekorácie, ale zároveň aj ako živná pôda pre alergény. Dôležité je nedržať knihy v spálni. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, ale prach, ktorý sa na ne ukladá, vám k pokojnému spánku neprispeje. To isté platí aj o plyšových hračkách.

Citlivou témou sú domáci miláčikovia. Vo všeobecnosti platí, že alergici by sa mali rozlúčiť so životom s chlpatými spoločníkmi, no minimálne postačí aspoň to, ak ich nebudete púšťať do spálne a do postele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *