Vyberáme si vhodné jazierko pre našu záhradu

Ak máte v záhrade nevyužitý priestor alebo túžite po osviežujúcej zmene doporučujeme Vám vybudovať záhradné jazierko. Vodná plocha v záhrade je pri vhodnej starostlivosti nielen estetický prvok, ale po čase sa stane aj domovom rôznych živočíchov. Pri posedení v záhrade budete môcť pozorovať vážky, motýle a iný hmyz, ktorý s obľubou navštevuje vodné plochy. Takisto rôzne druhy vtáctva, ktoré sa chodia do jazierok napiť. Ak nasadíte do jazierka vodné rastliny, budú Vám pri správnom pestovaní robiť radosť po celé roky. Takisto si môžete zadovážiť do jazierka pestrofarebné ryby.

jazierko

Ako prvý krok, ktorý by ste si mali pri výstavbe jazierka premyslieť je jeho veľkosť a objem. Čím menší objem vody jazierko obsahuje, tým ľahšie sa pri vysokých teplotách prehrieva – čo spôsobuje výskyt riad. A naopak pri nízkych teplotách ľahko zamrzne, čo má pre mnohých vodných živočíchov fatálne následky. Je dôležité rozmyslieť si aj tvar jazierka. Či to bude plytkejšie jazierko s pokrývajúce väčšiu plochu v záhrade alebo menšie jazierko s väčšou hĺbkou.

Jazierka, ktoré sú vybudované viac do hĺbky umožňujú rybám a iným vodným živočíchom bezproblémovo prezimovať na dne. Takisto v prípade vysokých teplôt v lete poskytujú bezpečné útočisko.

Ak už máte rozmery premyslené je čas na to, aby ste si vybrali materiál, z ktorého chcete jazierko vybudovať. Dajú sa zakúpiť laminátové nádrže v rôznych tvaroch. Taktiež je možné jazierko vytvoriť pomocou špeciálnej fólie. Vnútro jazierka môžete skrášliť rôznymi druhmi riečneho piesku, kameňmi prípadne môžete využiť aj veľké atypické kamene, ktoré poskytnú útočisko rybám. Stavbu jazierka je vhodné začať na jar alebo v lete, aby sa vodné rastliny stihli do zimy zakoreniť a aklimatizovať. Aj keď lekná a množstvo vodných rastlín dostatočne okysličujú vodu v jazierku, je vhodné ho pravidelne čistiť a vymieňať vodu. Na jeseň je potrebné vyberať napadané listy, ktoré by mohli na dne jazierka zahnívať a znečisťovať vodu.

 

Tento článok je súčasťou seriálu o starostlivosti o jazierka:

  1. Ako založiť jazierko
  2. Aké ryby a rastliny do jazierka
  3. Ako zazimovať záhradné jazierko
  4. Ako sa starať o jazierko

 

Rastlinstvo

Okraje jazierka taktiež môžete obložiť kameňmi a rastlinami, ktorým vyhovuje vlhkejšie prostredie. Môžete siahnuť po rôznych druhoch vodných kosatcov, papradí, bambusu, šachoru a podobne. Veľmi obľúbenou rastlinou na brehy jazierok je Ostrica ostrá, vodná tráva s tenkými steblami. Samozrejme rastliny vysádzame aj priamo na vodnú plochu. Taktiež Pálka úzkolistá je rastlina, ktorá obľubuje vlhkejšie prostredie a skrášľuje záhradu aj v zime. Zvyčajne môžeme využiť rôzne druhy plastových nádob alebo špeciálnych košíkov, ktorým stabilitu vytvoríme zaťažením drobnými kamienkami. Azda najobľúbenejšou vodnou rastlinou je lekno. Ak majú lekná dostatočný prísun slnečného žiarenia kvitnú od jari do jesene. Vyberať si môžete z rôznych druhov a farieb.

lekno

Ak je rastlinstvo v jazierku nasadené aspoň týždeň, môžete do jazierka osadiť aj ryby. Na trhu sú dostupné rôzne druhy a farby rýb, ktoré bezproblémovo prezimujú aj v jazierku. Veľmi odolnou a obľúbenou rybou je Jalec zlatý. Pri osádzaní týchto rýb do jazierka by ste si mali zadovážiť minimálne dva kusy. Ak je Jalec zlatý osamelý má to pre neho veľmi negatívne dôsledky. Ak sa obávate dôsledkov zimy môžete si zadovážiť polystyrénový plavák, ktorý pre ryby zabezpečí pravidelný prísun kyslíku.

karas

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *