Ako vybrať vhodnú lampu na čítanie?

Mnoho ľudí trávi najmä počas dlhých zimných večerov svoj voľný čas čítaním. Lampa na čítanie je taktiež dôležitá pri študovaní alebo práci na počítači. Okrem pohodlného kresla alebo sedacej súpravy sa musíme upriamiť na výber vhodnej lampy. Intenzita svietenia a uhol osvietenia ovplyvňuje náš celkový dojem z čítania a najmä vhodne zvolené osvetlenie šetrí zdravie očí. Keď je svetlo príliš slabé alebo naopak príliš silné oči sa veľmi namáhajú. Môže dochádzať k slzeniu očí, k rezavému pocitu alebo v niektorých prípadoch majú ľudia pocity suchého oka.

lampa

Ak chceme čítať, samotný luster alebo bodové svetlá väčšinou nestačia. Človek sa cíti útulnejšie ak má zapnutú iba malú lampu na čítanie a vo zvyšnej časti miestnosti je tma. Okrem samotného dizajnu lampy je dôležité kúpiť vhodnú žiarovku. I keď moderný trend odporúča sporivé žiarivky, na čítanie tento typ nie je veľmi vhodný. Žiarivky sú vhodné do lustrov alebo do miest kde je svetlo zapnuté dlhodobejšie. Nevýhodou je ich dlhšie rozsvietenie. Po zapnutí nedosahujú plný jas a pomalšie nabiehajú. Do lampy na čítanie je asi najlepšou voľbou použiť LED žiarovku. Na rozdiel od úspornej žiarivky ihneď po zapnutí dosahuje plný jas.

Pri výbere lampy sa môžete rozhodnúť medzi viacerými druhmi ako napríklad : stolová lampa, stojaca lampa, závesná lampa alebo nástenná lampa.

Ako už napovedá názov, stolová lampa sa nezaobíde bez stolíka alebo podstavca, na ktorý by mala byť umiestnená. Môžete si vybrať z mnohých variácií. Či už variant s otáčavým vrchným dielom, alebo s nastavením intenzity svietenia.

Stojaca lampa

Samostatne stojaca lampa spríjemní každé čítanie a veľmi ľahko ju môžete premiestňovať z miesta na miesto podľa vašich potrieb. Úzke stojace lampy výborne osvetlia tmavé kúty miestností, ktoré by inak zostali nevyužité. Stojaca lampa existuje vo viacerých vyhotoveniach. Typ na čítanie má dve časti, pričom s nižšou časťou sa dá pohybovať a otáčať podľa potreby.

Nevýhoda pri závesných lampách je, že ich nemôžeme ľahko premiestňovať. Avšak niektoré druhy sú šikovne zhotovené tak, že si môžeme podľa potreby nastavovať ich dĺžku. Z obyčajnej lampy sa potiahnutím ruky môže stať skvelé lampa na čítanie, ktorá Vám zabezpečí dostatok svetla na čítanie.

lampa

Nástenná lampa

Nástenné lampy využívajú priestor na stene a zároveň ju zútulnia. S niektorým druhmi nástenných lámp sa dá aj manipulovať a štipcom pripínať na potrebné poličky. Avšak väčšina nástenných lámp je namontovaná na pevno na stenu. Aj v tomto prípade je možné prispôsobiť jej svietenie našim potrebám. Stačí ak siahneme po modele, ktorý má pohyblivú vrchnú časť konštrukcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *