Magnólie sú cenené na celom svete pre ich kvety a formu. Rastú ako veľké kríky alebo stromy, ktoré produkujú nápadné, voňavé kvety, ktoré sú biele, ružové, červené, fialové alebo žlté. Niektoré druhy rastú ako ihličnatý strom s lesklými a kožovitými listami a iné druhy majú vždy zelené puky, stonky a spodnú stranu listov, ktoré sú pokryté atraktívnymi medeno-hnedými chĺpkami, ktoré sú podobné plsti. Existuje viac ako 200 druhov magnólie domácej, ktoré a pestujú v miernych, subtropických a tropických oblastiach juhovýchodnej Ázie, východnej a severnej Ameriky, Strednej Ameriky, Karibiku a v častiach Južnej Ameriky. Mnohé z nich sa teda pestujú po celom svete pre krásu ich kvetov, tvaru a formy.
Ako zistíte, či je magnólia pre vás tá pravá? Prečítajte si nasledujúce fakty, ktoré vám pomôžu určiť, či by ste mali uvažovať o pestovaní magnólie a tiež zistíte, kedy je najlepšie tento kvet pestovať.
Klíma
Magnólie sú k dispozícii pre takmer všetky klímy, najmä ak im môžete poskytnúť ochranu pred nepriaznivými podmienkami.
Aký svetlo je dostupné vo vašej záhrade?
Magnólia má radšej miesto v záhrade, kde môže prijímať plné slnko do svetlého tieňa. Čo to znamená? Znamená to, že ak žijete v obzvlášť teplom alebo suchom podnebí, vaše magnólie by mohli ťažiť z miesta v tieni, aby boli chránené od horúceho popoludňajšieho slnka. Ak je to možné, vyhnite sa tomu, aby ste magnólie vystavili veterným podmienkam, pretože silný vietor môže poškodiť veľké kvety a krehké konáre.
Aký druh zeminy máte?
Magnólie väčšinou rastú najlepšie vo vlhkých, dobre odvodnených, mierne kyslých pôdach, ale neutrálne až mierne zásadité pôdy sú vhodné aj pre ďalší rast. Magnólie sú adaptabilné na ílu, hlinité alebo pieskovité pôdy, ale väčšina z nich rastie zle v mokrých alebo zle odvodnených pôdach. Dobre zakorenené rastliny môžu byť mierne tolerantné k suchu.