Ako pestovať ľaliu

Milovníci histórie s potešením konštatujú, že ľalie zdobia záhrady v rôznych častiach tohto sveta už viac ako 3000 rokov. To je veru dlhá doba. Odrody ľalie sa časom menili a vyvíjali.

Ľalie sú skupinou kvitnúcich rastlín, ktoré sú dôležité v kultúre a literatúre vo veľkej časti sveta. Kvety sú veľké, často voňavé, a prichádzajú v rôznych farbách, vrátane bielej, žltej, pomarančovej, ružovej, červenej a fialovej. Semená dozrievajú v neskorom lete. Môžu rásť do výšky 60 – 180 cm.

Ľalia je cenená a tak obľúbená najmä pre jej veľké, nápadné, voňavé kvety.
Táto výnimočne krásna rastlina sa ľahko pestuje a vyžaduje si minimálnu starostlivosť za predpokladu, že ju zasadíte na správnom mieste.

Symbolika

Biele ľalie sa stali symbolom cnosti a čistoty, čo sa spája s Pannou Máriou. Peruánska ľalia reprezentuje priateľstvo a oddanosť, biele ľalie vyjadrujú sympatie a ružové ľalie predstavujú symbol  bohatstva a prosperity. V gréckej mytológii ľalie predstavujú symbol materstva, pretože sa hovorí, že kvety boli vytvorené z materského mlieka Hery.

flowers-1182560_1920

Ako ľaliu pestovať?

  • Vyberte miesto s dobrým odčerpaním vody. Pre zlepšenie odvodnenia môžete pridať do pôdy rašelinu, kompost, mletú kôru alebo hnojivo. Sú široko dostupné a fungujú dobre. Ľalie preferujú pôdu s priemernou vlhkosťou; neprospievajú im zamokrené pôdy.
  • Vyberte miesto, kde vaše ľalie budú dostávať dostatok slnečného svetla, ale zároveň budú chránené pred silnými horúčavami.
  • Vykopte dieru a zasaďte ľaliu asi 15 – 18 cm hlboko a asi 15 cm od seba.
  • Po výsadbe polievajte vodou pôdu okolo zasadených hľúz. Pôdu je možné nechať vyschnúť na neskorú jeseň a zimu, kedy ľalie spia.
  • Pravidlom pri strihaná ľalii je, že nikdy neodstrihnite viac ako jednu tretinu stonky. Tým sa zaistí, že ľalie budú môcť ďalší rok znova rásť.
  • Vaša ľalia bude odpočívať po dobu niekoľkých mesiacov pred začiatkom nasledujúcej vegetačného cyklu na jar.
  • Môžu sa pestovať aj v kvetináči.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *