Chcete vytvoriť nádych romantiky vo vašej záhrade? Začnite pestovať vistériu

So svojimi prevísajúcimi pastelovými kvetmi ružovej, bielej a fialovej farby, ktoré zdobia staré verandy alebo múry, vistéria vyzerá ako jedna z najromantickejších  rastlín, ktoré môžete na svojej záhrade pestovať.

Visteria je stelesnením horolezca na záhradách anglických domčekoch. Dobre pestovaná vistéria prekypuje svojou krásou predovšetkým v máji a júni, kedy krásne, voňavé, prevísajúce kvetiny kvitnú. Záhradkári majú však pred pestovaním tejto rastliny mierne obavy. Myšlienka starostlivosti o túto rastlinku a jej pravidelne prerezávanie sa zdajú byť príliš komplikované. Je to však škoda, pretože to nie je až tak zložité, ako si mnoho ľudí myslia. Vistéria je vlastne veľmi jednoduchá na pestovanie. Pri správnej starostlivosti sa vám títo “horolezci “ odmenia mnohými rokmi radosti a dokonalej krásy.

climbing-vine-flowers-343845_1920

Výber vistérie

Existuje mnoho odrôd, ktoré sú k dispozícii, ale väčšina je vyrobená z dvoch druhov – Wisteria sinensis (vistéria čínska) a Wisteria floribunda (japonská vistéria).

Vistéria čínska dosahuje výšku 23 -30 cm. Japonská wistéria je o niečo väčšia, jej výška sa pohybuje od 30 cm do 45 cm.

Kde zasadiť vistériu

Lokalita je dôležitým faktorom pri pestovaní vistérie. Vistéria vydrží dlhé roky a bude si časom vyžadovať podporu. Tiež majte na pamäti, že vyžadujú pravidelné prerezávanie, aby sa podporilo ich kvitnutie, takže naozaj stojí za váš čas, vybrať to najlepšie umiestnenie.
Vistériu pestujte na slnečnom alebo polo tienistom mieste s vlhkou, ale dobre odvodnenou pôdou. Puky vistérie môžu byť poškodené vplyvom jarných mrazov, takže ak je to možne, vyberte dobre chránenú polohu.

wisteria-164104_1280

Ako zasadiť vistériu

Vistéria si vyžaduje oporu, napríklad horizontálny podporný drôt, strom alebo múr. Jej hmotnosť je vysoká najmä po daždi. Podpery je najlepšie zaviesť pred výsadbou. Bude oveľa ťažšie nainštalovať ich, keď je už vistéria zasadená.

Pred výsadbou pridajte do pôdy hnojivo alebo záhradný kompost k zlepšeniu úrodnosti pôdy a kanalizácie. Nezabúdajte na to, že vistéria tu bude vysadená po dobu mnohých rokov, preto si spravte čas na vytvorenie ideálnych podmienok pre jej pestovanie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *