Južné Francúzsko je legendárne svojimi poľami plnými levandúľ, ktoré sa pestujú pre výrobu parfumu. V severnej Amerike sa levanduľa pestuje pre svoje kvety a vôňu, ale tiež slúži ako položka pre výrobu kozmetických produktov a má schopnosť ustáť teplo a sucho.
Vo záhrade môže levanduľa tvoriť nízky živý plot alebo aromatickú hranicu pozdĺž cesty. Svoje miesto si nájde aj v skalke. Fialová levanduľa a oranžový mak rastúce v skalke majú dobre odvodnenie pôdy.
A samozrejme, levanduľa je prirodzenou voľbou pre všetky bylinkové záhradky. Chladné šedo-zelené listy pekne kontrastujú s vlastnými kvetmi. Levanduľa rastie celkom dobre aj v kvetináčoch.
Pestovanie, pôda, starostlivosť
Zasaďte rastliny 30 až 45 centimetrov od seba v otvorenom priestore s plným slnkom a dobrou prirodzenou cirkuláciou vzduchu. Rastlina levandule by mala byť dobre odvodnená. Pestujte v mierne zásaditej pôde s pH 6,7 a 7,3. Pred výsadbou môžete pridať do pôdy piesok, aby ste zvýšili odtok, ktorý je pri pestovaní levandule zásadný, pretože levanduľa nebude tolerovať nadmernú vlhkosť. Pre ďalšie zlepšenie odvodňovania pestujte rastlinu vo svahu alebo v nadvihnutom lôžku.
Kvety levandule kvitnú v lete. Zľahka prerezávajte na podporu vetvenia, najmä na jar, hneď ako rastliny vykazujú nový rast.
Rastlinu hnojíme na jeseň, aby bola cez zimu silnejšia a vytrvalejšia.
Nezabudnite, že levanduľa potrebuje dobrú drenáž a dobrú cirkuláciu vzduchu. Nenechajte ju v príliš vlhkej pôde, ale nenechajte ju ani vyschnúť pred ďalším zaliatím.
Použitie
Levanduľa sa dá použiť v mnohých formách:
Ako sušená bylina sa používa na relaxáciu a bylinné čaje.
V tinktúrach napomáha relaxácii a dobrému spánku.
Sušenú levanduľu môžete pridať do vankúšov. Zabezpečí vám to zdravý a kvalitný spánok.
Esenciálny olej z levandule upokojí popálenú alebo suchú pokožku.