Ako na správnu výsadbu ruží

Ruže patria k najkrajším a zároveň najstarším pestovaným rastlinám. Pestovať ich môžeme vonku alebo tiež na balkóne. Kdekoľvek ich budeme pestovať, vždy upútajú svojimi krásnymi kvetmi s červenými, žltými, ružovými a inak sfarbenými lupeňmi.

rose-670447_1920
Kedy, kde a ako ich sadiť?

Ruže s koreňovým balom môžete sadiť počas celej sezóny. Bez koreňového balu, čo je lacnejšia alternatíva, by sa mali vysádzať na jeseň, od októbra do novembra. Zasaďte ich do jamy hlbokej asi 40 centimetrov.
Aby ruže pekne rástli, je nevyhnutné im vybrať vhodné miesto na výsadbu. Mali by byť na dostatočne slnečnom mieste, nie blízko plotu, kde je väčšie riziko napadnutia hubami. Hlina do, ktorej ich zasadíte by mala mať dostatok živín. Ideálny typ pôdy je hlinitopiesočnatý.

rose-883505_1920

Ruže polievajte menším prúdom vody, ale dlhšie. Silný prúd vody nie je vhodný, ak ich zalievate pomaly, ruže dostanú vlahu až ku koreňom.

Doprajte im živiny

Všetky rastliny potrebujú pre svoj rast živiny. Inak to nie je ani v prípade ruží. Myslieť nato treba už pri ich vysádzaní. Do jamy, kam ich chcete zasadiť nasypte preosiaty kompost. Neskôr počas rastu používame špeciálne hnojivo určené pre ruže.

rose-994587_1920

Starostlivosť a údržba

Okolie ruží je dobré vystielať pilinami, kôrou alebo ihličím. Asi 5 centimetrová vrstva udrží v pôde primeranú vlahu a teplotu. Zabráni tiež prehrievaniu pôdy a teda aj koreňov.

rose-115646_1920

Ak chcete, aby vám ruže pekne kvitli, je treba z nich odstrániť suché a poškodené výhonky. O ruže sa ale treba starať aj v lete. Prospeje im ak ich budete pravidelne plytko, nie veľmi hlboko okopávať. Dôležité je aj pravidelné polievanie. Najmä počas horúcich letných dní, je to nevyhnutné. Nezalievajte však listy alebo kvety a nepolievajte ich keď na nich páli priame slnko. Samozrejmosťou je tiež čistenie ruží od odkvitnutých kvetov a suchých listov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *