Oregano je vytrvalá rastlina s fialovými alebo bielymi kvetmi a chuťou pripomínajúcou tymian. Jej chuť je pikantná a silná a je bežne používaná v talianskych pokrmoch. Oregano je vytrvalá rastlina a robí dobré pokrytie pôdy.
Starí Gréci označovali oregano aj ako “radosť z hory.” Táto aromatická, staroveká kulinárska bylina, označovaná tiež aj ako “pamajorán obyčajný” pochádza z kopcovitých, gréckych vidiekoch a teraz sa pestuje po celom svete.
Výsadba
Oregano je ďalšia nenáročná bylina na údržbu. Dá sa dobre pestovať v záhrade alebo v interiéri, keď jej spravíte tie správne podmienky.
Aj keď sa oreganu darí v teplej klíme, je to vytrvalá trvalka, ktorá sa vracia rok čo rok bez toho, aby ste mali s ňou veľa práce. Oregano prežije teda aj niekoľko snehových búrok, mrazivé počasie a naďalej bude produkovať farebné a žiarivé listy.
Oregano miluje slnko; zaistite, aby rastlina mala umiestnene, kde je veľa priameho slnečného žiarenia. Na priamom slnku sa zintenzívňuje chuť rastliny.
Zasejte semená rastlín alebo odrezky rastlín 6 až 10 týždňov pred posledným jarným mrazom.
Pamajorán je možné ľahko zasadiť zo semien, ale môžete použiť aj odrezky z rastliny.
Odporúča sa získať rastliny pestované z odrezkov. Tieto odrezky sú prevzaté z rastlín s vysokou kvalitou chuti.
Pri sadení by pôda mala mať okolo 20 ° C.
Tenké rastliny saďte od seba 20 – 25 centimetrov od seba. Tieto rastliny rastú do výšky 0,3 – 0,6 m. Oregano je skvelým spoločníkom pre akúkoľvek inú zeleninu v záhrade.
Pôda: Saďte oregano v ľahkej, dobre priepustnej pôde. Oregano vlastne rastie lepšie v mierne úrodnej pôde, takže hnojenie alebo pridanie kompostu nie je nutné.
Žatvu môže začať tesne predtým, ako sú rastliny pripravené kvitnúť.
Oregano a jeho účinok na ľudské zdravie
Bylina sa používa na liečenie porúch dýchacích ciest, gastrointestinálne (GI) poruchy, menštruačné kŕče a poruchy močových ciest.
Bylina je tiež aplikovaná lokálne na liečbu mnohých ochorení kože, ako je akné a lupiny.
Oregano obsahuje: vlákninu, železo, mangán, vitamín E, železo, vápnik, omega mastné kyseliny, mangán, a typtophan.