Ako ochrániť dom pred požiarom?

Blížia sa horúčavy, obdobia sucha a zároveň ideálne obdobie pre vznik náhodného a nebezpečného požiaru. Dom by sme však mali chrániť po celý rok. Veď v boji proti požiaru je najsilnejšia zbraň prevencia.

fire-89353_1920
Na ochranu pred zničením domu požiarom treba myslieť už pri jeho stavbe. Mal by byť postavený tak, aby si v prípade požiaru konštrukcia domu udržala aspoň na nejaký čas stabilitu. Pre bezpečnosť je to veľmi dôležité. Rovnako dôležité sú aj materiály, ktoré sú pri stavbe použité. Tie by mali prinajmenšom obmedziť zničujúcu aktivitu ohňa. Čo sa týka bezpečnosti ľudí, je dobré ak máte viac ako len jeden, či dva východy. Pritom je veľký rozdiel v dverách, aké použijete. Kým obyčajné dvere by zhoreli len za niekoľko minút, protipožiarne dvere by svojou konštrukciou vydržali aj pol hodiny. Veď pri požiari je každá minúta kľúčová.

Nezabudnite na údržbu komína

roof-768735_1920
V starostlivosti o bezpečnosť domu je veľmi dôležitý aj stav komína. Najmä v rodinných domov, ktorých obyvatelia si sami vykurujú sú požiadavky na komín veľmi prísne. Dymovody a komínové vložky musia byť certifikované a nainštalované odborníkom. Čo sa týka samotného vykurovacieho zariadenia, vďaka pokrokom v technológiách si môžete dať nainštalovať plynový kotol do bytu, bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť domu.
Práve nevyhovujúci stav komína je veľmi častým dôvodom pre hasičské zásahy. Riziko stúpa aj ak skladujete v blízkosti vykurovacích zariadení horľavé látky, ktoré by tam vôbec byť nemali. Dôležitá je pravidelná údržba, čistenie a kontrola komína. Pozor si dajte aj na jeho primeranú izoláciu.

Nebezpečný plyn a dym

firefighter-590667_1920

Pri požiari nie je nebezpečný len samotný oheň. Najviac zdravotných komplikácií prichádza najmä v dôsledku nadýchania sa nebezpečných plynov. Život zachraňujúcim zariadením môže byť v tomto prípade takzvaný požiarny hasič. Toto zariadenia meria množstvo dymu, respektíve plynu v domácnosti. Môže vás tak včas varovať pred nebezpečenstvom požiaru. Keď „zacíti“ vyššiu koncentráciu týchto nebezpečných látok spustí výstražný tón, ktorý obyvateľov domu na túto hrozbu upozorní.

Ako predchádzať požiaru?

Je jasné, že väčšina požiarov vznikne nechcenou náhodou a nie vždy sa tomu dá zabrániť. Dá sa však aspoň znížiť riziko na minimum. Práve ľudská nezodpovednosť a neopatrnosť často krát spôsobí, že prídeme o svoje príbytky, a v horšom prípade aj o životy. Pravidelná kontrola komína a vykurovacích zariadení, starostlivé uhasenie cigarety alebo založeného ohňa v záhrade a celková ostražitosť a opatrnosť sú pri prevencii kľúčové. A ako inak, netreba zabudnúť ani na poučenie detí, ktoré bohužiaľ často krát tiež stoja za vznikom zničujúceho ohňa.

Ak došlo k požiaru

extinguisher-88282_1920
Ak už došlo k požiaru nezostáva nič iné, len ho uhasiť. Nie vždy je však nevyhnutný zásah požiarnikov. Menšie požiare dokážeme uhasiť aj my sami, len na to potrebujeme hasiaci prístroj. Ten by mal byť povinnou výbavou každého domu, či bytu. Najpoužívanejším druhom hasiaceho prístroja je práškový. Je dobré ak ich máte v domácnosti aj viac. Jeden napríklad do kuchyne, kde sú požiare veľmi časte, ďalší do garáže a do predsiene. Mali by byť však vždy po ruke, aby ste mohli v prípade nebezpečenstva hneď zasiahnuť.

 
Ak už požiar vznikol určite netreba panikáriť. Aj keď nám pravdaže ide o ochranu domu, prvoradé je vždy naše zdravie. Ak ide o menší požiar, nebojte sa a skúste ho najskôr uhasiť sami – hasiacimi prístrojmi, vodou, pieskom. Podľa toho, čo požiar vyvolalo. Ak sa vám požiar nepodarí uhasiť, vznik požiaru ohláste.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *