Ako správne pestovať bambus?

Keď sa povie bambus, mnohých napadne exotická rastlina, ktorá rastie niekde v dažďových pralesoch ďaleko od nás. Na prvý pohľad veľmi pekné rastliny, ktoré by ste si možno predstavili aj u nás. Chcete pestovať doma bambus? Naozaj to ide!

1 bambus4Bambusy sa stali v poslednej dobe veľmi obľúbenými rastlinami, ktoré začali záhradkári pestovať. Nie je to nič zložité a rastú pomerne rýchlo, takže už o pár dní, ako ich zasadíte, uvidíte malý výhonok. Keď ich však budete sadiť do svojej záhrady, dávajte si na ne pozor, pretože sa vedia poriadne rozrásť.

Bambusy sú exotické rastliny, ktoré budú vyzerať veľmi zaujímavo nielen vo vašej záhrade zblízka, ale aj z diaľky. Prinášajú do nej niečo nové, niečo čo každý nemá a bude to lákať vašich priateľov či okoloidúcich. Ak svoj exteriér radi ladíte do trochu ázijského štýlu, táto rastlina vám v ňom nesmie chýbať, pretože dotvára presne to pozadie, ktoré vám doteraz chýbalo.

Prečo ich pestovať?

1 bambus3Máte v záhrade nejaké miesta, ktoré by ste potrebovali zakryť alebo nejako oddeliť? Presne na to sú tu bambusy, ktoré oddelia miesta, ktoré by ste nechceli mať spolu, zakryjú a vyplnia problematické rohy a dokonca dokážu vytvoriť aj novodobý živý ploť bez akéhokoľvek problému. Vďaka tomu, že naozaj rýchlo rastú, budete mať o pár týždňov úplne zelený múr či plot.

Bambusy sa najčastejšie hodia pri moderné domy a do moderných a novodobých záhradiek, v ktorých sa budú naozaj krásne vynímať. Môžete k nim pridať aj veľké balvany či kamene v bielej alebo mramorovej farbe. Tipom pre vás môžu byť aj malé bambusové hájiky, ktoré vyniknú a narastú vám už za pár mesiacov.

Kde ich pestovať?

1 bambus2Pestovať ich môžete takmer úplne všade. Či už máte veľkú alebo malú záhradu, zmestia sa vám na každé jedno voľné miesto. Niektoré druhy vám porastú aj na balkónoch či na terasách. U nás sa dajú zakúpiť väčšinou mrazuvzdorné druhy, takže sa o nich na zimu nemusíte báť.

Dávajte si pozor!

Pri bambusoch si dávajte extra veľký pozor, pretože sa veľmi radi a rýchlo rozrastú. Ani sa nemusíte nazdať a odrazu bude vaša záhrada jeden veľký prales. Ak sa chcete niečomu takémuto vyhnúť, mali by ste im spraviť zábranu, pokiaľ môžu rásť. Pri vlhkom a teplom počasí sa naozaj veľmi rýchlo rozmnožia a zahubia vám všetko ostatné čo v záhrade či skalke máte. Vhodné na oddelenie sú aj plechové lišty, dlaždice, chodník, múr či dosky. Pridajte do svojej záhrady niečo, čo sa tam bude hodiť, ale bude to robiť aj svoju prácu a bambusy oddeľovať.

Ako sadiť?

Bambusy sa sadia naozaj veľmi jednoducho. Najvhodnejšie miesto je také, kde moc nefúka alebo je miesto chránené pred vetrom inými stromami či múrom. Rastliny potrebujú pre rast mnoho slnka, tepla a vlhka, takže ich určite nevysádzajte do chládku.

1 bambus1Ako prvý krok vykopte jamu, ktorá bude dostatočne veľká a väčšia ako nádoba, v ktorej rastlina rástla. Predtým, ako vložíte koreň do jamy, nalejte do nej dostatočné množstvo vody.

Ešte predtým ako budete do jamy dávať korene, dajte do jamy zmes rašeliny, kompostovej zeminy a záhradníckeho substrátu. Hneď potom vložte korene a zasypte dostatočným množstvom pôdy, aby vám bambus nepadal na jednu či druhú stranu.

Bambusy by ste mali zalievať niekoľkokrát denne, najmä v období veľkého sucha, pretože milujú vody a vlhkosť. Vždy zelené bambusy však zalievajte aj počas zimy, keď nemrzne a je slnečno. Na jar by ste mali hnojiť s hnojivom, ktoré má vyšší obsah dusíka. Ten podporí vývoj listovej plochy a koncom leta zas hnojivo s vyšším obsahom draslíka a horčíka, čo zabezpečí lepšie prezimovanie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *