Pestovanie zeleru, ako na to?

1 zelerZeler patrí medzi koreňové zeleniny, ktoré má väčšina ľudí v obľube. Či už ho používate do polievok, ako pečenú zeleninu alebo na iné recepty, určite by ste si ho mohli skúsiť vypestovať doma, pretože chuť sa môže naozaj veľmi líšiť.

Zeler je chutný a plný vitamínov, ktoré potrebujeme nielen v zimných ale aj v letných mesiacoch. Na to, aby vám v záhrade vyrástol, potrebujete mať niekoľko splnených podmienok. Nenechajte sa oklamať jednoduchosťou, pretože by vám nemusel vyrásť a boli by ste zbytočne sklamaní.

Existuje niekoľko typov zeleru, z ktorých si môžete vyberať predtým, ako ho pôjdete zasadiť. Dobré je, ak stavíte na dva druhy, ktoré si vyskúšate. Takto budete môcť s pokojným vedomím vedieť, ktorému sa lepšie vo vašej záhradke darilo alebo ktorý vám viac chutil.

Vhodné podmienky

Dôležitou informáciou, ktorú by ste mali vedieť je to, aké podmienky musíte mať pri pestovaní zeleru. Zeler je koreňová zelenina, ktorá potrebuje teplé počasie a výživnú a vlhkú pôdu. Už len z týchto troch informácií vás môže napadnúť, že zeler by ste mali zasadiť niekedy v lete, keď sa mu bude naozaj veľmi dobre dariť a v našich podnebných podmienkach bude naozaj teplo.

1 zeler 1O dostatok vlahy sa musíte starať najmä vy a nemôžete čakať na dážď, ktorý mnohokrát neprichádza aj niekoľko týždňov. Čas, kedy potrebuje zeler najviac závlahy je počas celej jeho vegetácie. Rastlina neznáša vysušenie a pri slabej závlahe sa môže stať, že by sa vám neurodilo naozaj nič.

Škodcovia

Choroby či škodcovia sa nevyhýbajú ani zeleru a niekedy sa môže stať, že ešte predtým, ako ho vytiahnete zo zeme bude vyžratý. Mnohokrát sa choroby ukážu na listovej ploche. Neskôr aj škvrnami a odumieraním listov. Mali by ste preto začať postrekovať zeler kým je ešte čas a zachrániť ho.

Druhým veľmi častým ochorením je aj vírusová mozaika, ktorá spôsobuje žltnutie listov, biele škvrny a ich deformáciu. Tu pomôže prevencia v podobe likvidácie vošiek, ktoré ju prenášajú z iných choroboplodných zárodkov.

Starostlivosť a sadenie

Termín, kedy treba zasadiť zeler vychádza na druhú polovicu mája, kedy by už nemali hroziť žiadne mrazy ani nijaké studené počasie. Môžete ho zasadiť vedľa rajčiakov, na oporu ako podsadbu. Zeler nie je veľká ani široká rastlina a postačí mu 40 cm v riadku.

1 zeler 3Určite ste počuli o jednom zásadnom význame a to je, že vám zeler vybehne z kvetu skôr, ako ste čakali. Zeler a kapusta sú dvojročné rastliny. V prvom roku vám dávajú plodiny na jedenie a v druhom semená. Na to, aby stonku so semenami vytvorili, musia prejsť nízkymi teplotami. Mnohokrát však zeler neprežije nízku teplotu alebo sa stane, že semená vyhodí hneď v tom roku ako aj plody. Je to kvôli tomu, že koncom septembra nastane zima, keď sa zeler začne pripravovať na vyrašenie semien, no potom sa následne oteplí. To ho zmätie a práve kvôli tomu sa „pomýli“.

S pestovaním zeleru sa na Slovensku a v našom podnebnom pásme začína dosť skoro a to už koncom februára a začiatkom marca v dostatočne teplom skleníku, kde ho mrazy nezničia.

 

Comments (1)

  1. Pavol KOŹEJ

    Koncom marca som čistil buľvu zeleru,na moje prekvapenie som narazil v buľve na chodbičky až po koreň.Po dôkladnom očistení
    som zistil,že v blízkosti koreňového systému sa nachádza škodca podobný ako v mrkve,dlhý cca 2 cm,hrubý asi 1mm.Buľva bola
    celá prevrtaná-nepoužiteľná.S niečim podobným som sa ešte nestretol.Preštudoval som vaše návody,no nič také som nenašiel.
    Prosím o vaše vyjadrenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *