Jedovaté rastliny v záhrade

Mnohokrát práve jedovaté rastliny bývajú veľmi krásnym doplnkom záhrady. Naskytne sa hneď niekoľko otázok, v ktorých majú mnohí nejasno. je dobré mať jedovaté rastliny v záhrade? Nie je na tom niečo zlé a nemusí sa stať niečo „nešťastné“? Práve pre vás tu máme pár rád, ktoré určite oceníte.

Predtým, ako si kúpite jedovatú rastlinu do záhrady by ste mali vedieť, ktorá časť z nej je jedovatá a ako sa dá zakročiť, ak by sa stalo, že by niekto z vašej rodiny ju chytil a potom si obtrel ruku o citlivé miesto na tvári alebo dokonca ju zjedol. Práve pri takýchto rastlinách je prvá pomoc veľmi dôležitá.

Druhým bodom, ktorý by ste mali vedieť je, aké druhy jedovatých rastlín existujú a či ich doma už náhodou nemáte. Môže sa stať, že zhodou okolností sa práve vám naskytla možnosť kúpiť túto rastlinu a ani ste o tom, že by bola jedovatá nevedeli.

Druhy jedovatých rastlín

Dnes tu máme pre vás niekoľko jedovatých rastlín, ktoré by ste mali poznať, ak sa chcete vyhnúť nešťastiu.

1 jed aronÁron škvrtnitý

Jeho jedovatými časťami sú predovšetkým čerstvé plody, no celé jeho telo je zdraviu škodlivé. Pri kontakte s pokožkou sa môžu objaviť červené fľaky a podráždené miesta. Môže sa dostaviť aj necitlivosť týchto miest.

Prvá pomoc je veľmi dôležitá. Pite dostatok vody a ak sa ani po dvoch dňoch tieto miesta ne pokožke nedajú naspäť do normálu, vyhľadajte lekársku pomoc.

Čemerica čierna

1 jed cemericaJej jedovaté časti sú úplne všetky, ktoré na rastline sú. Ak sa náhodou stane, že túto rastlinu alebo jej časť zjete, príznakmi sú škriabanie a sucho v ústach, problémy pri dýchaní či dokonca dusenie. Ak nezasiahnete s prvou pomocou čo najskôr, človek by sa mohol udusiť. Okamžite privolajte doktora.

 

Brečtan popínavý

Jedna z veľmi známych rastlín, ktoré patria medzi jedovaté. Ľudia ich majú veľmi často doma a pritom ani nevedia, že sú nebezpečné. Najviac jedovaté sú brečtanove plody. Ak sa stane, že vy alebo niekto z vášho okolia zjedol časť z brečtanu alebo jeho plody, okamžite navštívte lekára. Príznakmi sú črevné a žalúdočné problémy.

1 jed tisTis obyčajný

Tis je veľmi pekná a príťažlivá rastlina pre každého záhradkára, ktorý má rád farebné rastliny a kríky vo svojej záhrade. Jeho nevýhodou však je, že je nebezpečný a jedovatý. Práve jeho pekné semienka a ihličie sú najjedovatejšie. Príznaky spozorujete naozaj veľmi jednoducho a to tým, že budete mať sucho v ústach, zle sa vám bude prehĺtať a môžete mať až krvavočervené pery. Určite vyhľadajte lekársku pomoc, no ešte predtým by ste mali vypiť dostatočné množstvo vody, aby ste jed čo najlepšie vyplavili von z tela.

Durman voňavý

1 jed durmanZdá sa vám názov povedomý, ale neviete o čo ide? U nás v záhradách a pri domoch sa moc často neobjavuje, no vyzerá naozaj úchvatne. Jeho nebezpečnými časťami sú najmä kvety, listy a semená. Príznakmi sú hnačka, zvracanie a nevoľnosť, ktoré len tak nezmiznú. Okrem toho môžete mať suché sliznice a nepríjemný pocit v krku. Pite dostatok tekutín a vyhľadajte lekára.

Fazuľa obyčajná

Vedeli ste, že aj taká klasická fazuľa môže byť jedovatá? Áno, presne tak. Najmä jej suché plody a časti. Varením sa však tieto jedovaté látky vytrácajú, takže sa nemusíte báť. Ak sa však stalo, že ste skonzumovali suchú plodinu, máte kŕče, horúčky či zimnicu, nenasaďte si len domácu liečbu, ale poraďte sa s doktorom, ako ďalej. Nezabúdajte na dostatok pitného režimu.

Zlatý dážď

1 jed zlaty dazdKrásny zlatý dážď, ktorý zdobí okolie nejedného domu, vyzerá naozaj veľmi nevinne. Je to aj pravda až pokým sa nestane, že by ste jeho časť a najmä semená vdýchli či zjedli. Už o pár hodín prichádza horúčka, zvracanie a poruchy krvného obehu. Pri takýchto ťažkostiach nevynechávajte návštevu lekára.

Jesienka obyčajná

Krásny, fialový kvet, ktorý hýri farbami dostane určite aj vás. Pestovať ho v záhradke nie je žiadny zločin, no pozor by ste mali dávať na úplne všetky jeho časti a najmä na semená, ktoré by ste veľmi jednoducho vdýchli. Práve po takomto úkone sa dostavia už o dve či tri hodiny nevoľnosti spojené s hnačkou a vracaním.

1 jed jasienka

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *