O hostách sa často krát hovorí, ako o najkrajších trvalkách, ktoré môžete mať vo svojej záhrade. Ak ste na vážkach a neviete, ako na to, určite si prečítajte pár zaujímavých tipov a rád, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o nich a ich pestovaní.
Milujete trvalky a máte doma skalku, v ktorej sa hneď niekoľko druhov nachádza? Ak vám tam chýba Hosta, určite by ste ju tam mali doplniť. Je to totižto jedna z najobľúbenejších trvaliek, ktoré sa hodia do každého tienistého rohu vašej záhradky. Veľmi jednoducho sa pestujú a prežívajú takmer v každej pestovateľskej zóne v Európe. Nájdete ich v širokých farebných škálach a viacerých tvaroch listov, takže je len na vás, čo si vyberiete.
V posledných niekoľkých rokoch sa podarilo mnohým záhradkárom vypestovať niekoľko nových odrôd, takže sa nájde určite aj taká, ktorú v susedstve u vás ešte nikto nebude mať. V minulosti boli dokonca tieto trvalky veľmi nákazlivé a rýchlo sa na nich presúvali škodcovia. Dnes tomu tak nie je a z kvetiniek sa stali naozaj vytrvalí bojovníci. Zimu prečkajú bez problémov.
Hosta je najobľúbenejšia najmä v Anglicku, kde nesmie chýbať ani v jednej záhrade a najmä nie v tej kráľovskej. Dodáva celej záhrade nový nádych a úplne iný vzhľad ako s klasickými kvetmi, ktoré vidno úplne všade. Žijú extrémne dlho a potrebujú zhruba 3-4 roky na to, aby dosiahli veľkosť, farbu a tvar, ktorý im je naozaj podobný.
Starostlivosť a sadenie
Miesto, ktoré urobíte svojim hostám musí byť dostatočne osvetlené, pretože majú radi slnečné svetlo. Nič viac nepotrebujú a prežijú takmer úplne všetko. Sú bezproblémové a vďaka tomu ich budete milovať. Na rozdiel od iných trvaliek, ktoré potrebujú viac či menej svetla, rôzne substráty, hnojivá a humusy, tento kvet nepotrebuje nič také a vystačí si s dostatočným teplom. Zimu prečkajú bez problémov, takže sa nemusíte báť, že by vám zamrzli.
V letných mesiacoch by ste ich nemali zabúdať polievať. Potrebujú mať dostatočne vlhkú pôdu, no nie príliš, aby nezačali hniť. Skvelo si rozumejú aj s inými druhmi rastlín, takže ich môžete dať vedľa hocijakých iných trvaliek.
Farebné odtiene
Ako sme už spomínali, hosty nájdete v mnohých farebných škálach. Je to napríklad zelená. Práve zelené hosty najlepšie znášajú polotieň. Listy bývajú zväčša lesklé. Zelená je typickou farbou týchto kvetov a dobre sa hodí medzi ostatné farebné kvety, kde skvelo zapadne.
Modré hosty závisia najmä od ročného obdobia. Niektoré kvety majú listy modro-zelené, iné len modré, niektoré len zelené. Modrá farba je však veľmi citlivá na slnko, a preto by ste mali hľadať miesto radšej niekde pod stromom.
Žlté hosty sú buď celé žlté alebo majú len žlté stredy. Práve tie, ktoré majú žlté stredy sú kvôli tomu veľmi zaujímavé. V úplnom tieni sa ich farba môže zmeniť na svetlo zelenú alebo zelenožltú. Intenzívne žlté sú väčšinou len na jar a s pribúdajúcim teplom a svetlom v lete.
Pestrofarebné hosty majú niekoľko farebné listy, zväčša dvoj či troj. Najbežnejšia je kombinácia zelený stred, a žltý a biely okraj.