Ako správne pestovať prútnatec?

1 prutnatec 1Záhradkári sa vždy snažia, aby v ich záhradke boli čo najzaujímavejšie kríky, ktoré sa budú páčiť nielen im, ale aj ostatným, ktorí pôjdu okolo či navštívia ich záhradky. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí radi ukazujú svoje záhradky ostatným a spolu s priateľmi si dávate tipy a rady, určite si zasaďte do záhrady aj vy prútnatec, ktorý sa pýši svojou neobyčajnosťou.

Atraktívne kríky tu vždy boli a budú, musíte si len vy nájsť ten správny, ktorý sa vám bude hodiť do vašej záhrady. Možno práve prútnatec je to, čo vám chýba a hľadáte ho. Upúta totiž úplne každého svojou nezvyčajnosťou. Veľká násadba pukov na metličkových vetvičkách sa vám určite zapáči hneď, ako túto rastlinu uvidíte prvýkrát. Botanických druhov tohto kra nájdete až okolo 70, no v záhradách môžete zvyčajne vidieť iba pár tých klasických druhov, ktoré sa pestujú veľmi jednoducho a nebudete na ne potrebovať nič špeciálne.

1 prutnatec 2Prútnatce dorastajú do výšky 2-2,5 metra, takže ak hľadáte menší krík, práve tento to asi nebude. Môžete však nájsť v ponuke aj menšie, tzv. poliehavé alebo skalkové druhy, ktoré merajú okolo 20 centimetrov a nikde vám nebudú zavadzať.

Prútnatce sú vždy zelené, štíhle, ale aj opadavé kríky, takže sa nezľaknite ak sa vám stane, že vám ker niekedy opadne. Je to úplne normálny jav, ktorému tieto kríky podliehajú. Majú krátke kmienky, ktoré sú však bohato obrastené vetvičkami. Tie sú husto olistnené. Kvetú sú veľmi malé, no zato ich je na jednej vetvičke naozaj veľmi veľa a vyzerajú krásne. Svojím motýľovým vzhľadom vás určite dostanú už pri prvom styku. Kvitnú od mája do augusta, takže celé leto ich budete mať na očiach. S týmto druhom kra sa však môžete stretnúť nielen v záhradkách, ale aj vo voľnej prírode. Najčastejšie na krajoch lesov.

Starostlivosť

Ak chcete aby vám prútnatce naozaj krásne rástli a vždy kvitli, mali by ste ich dať na také miesto, kde budú mať dostatok slnka a suchšie prostredie. Nemajú radi vlhko a tieň. Zle znášajú aj neustále presádzanie z miesta na miesto, takže keď sa raz rozhodnete, kam ich zasadíte, miesto im už nemeňte. Nemuseli by to znášať práve najlepšie a po pár presádzaniach by vám mohli zahynúť.

Rastliny sú mrazuvzdorné, no mnohokrát sa stáva, že zimu neprežijú kvôli tomu, že premokne zem a mokrá pôda ich sama zahubí. Ako sme už spomínali, nemajú radi presádzanie a môžu sa počas tohto úkonu poškodiť, pretože nemajú husté korene.

Vhodné miesta na sadenie prútnatca sú napríklad vrecoviská, skalky, trvalkové záhony či pri ihličnany. Pri zakoreňovaní potrebujú dostatok závlahy, no potom to už nemusíte nijak preháňať. Stačí im trocha vody, ktorú im dáte raz za čas. Rastliny, ktoré ste kupovali s voľnými koreňmi saďte až v druhej polovici mája, ostatné rastliny kupované v kvetináčoch môžete zasadiť ihneď po kúpe.

1 prutnatec 3Chcete svoju rastlinu rozmnožiť? U prútnatca to ide naozaj veľmi jednoducho a to výsevom. Po odkvitnutí kríku vám zostanú čierne lusky, z ktorých vylúpte dozreté semená a tie jednoducho zasejte. Rozmnožovanie je však veľmi zdĺhavý proces, tak musíte byť trpezliví a pripravení na všetko. Lepšie spravíte, ak budete rastliny rozmnožovať metódou odrezkov. Pripravte si odrezky dlhé 10 až 15 centimetrov, ktoré sa vám skvelo zakorenia najmä v piesku.

Nezabúdajte túto rastlinu ani orezávať. Každý rok po odkvitnutí ho zrežte, pretože by mohol po dlhšom čase stratiť tvar. Nikdy však nerežte do živého dreva, pretože by sa nestihol regenerovať.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *