Kalina pestovanie a starostlivosť

1 kalinaZaujímavé a veľmi krásne listnaté kry, ktoré môžete vidieť často v okolitých záhradách, patria medzi obľúbené rastliny. Ľudia na nich vždy stavia najmä kvôli skrášľovaniu záhrad. Mnohí však na tento ker zabúdajú a pri výbere sa spoliehajú na iné druhy. Vy by ste však mali staviť na Kalinu, ktorej krásne ružové kvietky vás budú sprevádzať naozaj dlho.

Kalina dorastá do výšky 1,5 – 2 metre, takže určite môžete čakať, že vám zaberie dostatok miesta. Ak máte menšiu záhradku, nemusíte sa tohto kra báť, pretože podeň si niečo zasadiť môžete. Tento ker patrí medzi jedným z najznámejších svojho druhu a bol vyšľachtený výslovne na pestovanie v záhradách. Ani sa niet čomu čudovať, pretože takéto krásne kry vidno len málokedy vo voľnej prírode.

Ľudia ich milujú najmä pre ich biele a ružové kvety, ktoré majú kalíškovitý tvar a otvárajú sa v dobe vegetačného pokoja. Často krát aj nádherne voňajú, a keď prechádzate okolo takéhoto kru, určite tú vôňu zacítite. Na jeseň vás zas ohromia ich vínovo červené listy, ktorými sa pýšia niekoľko mesiacov. Nakoniec, keď opadnú aj tie, prichádzajú na rad vajcovité plody, ktoré sú sfarbené do červena, modra alebo čierna. Na niečo také sa naozaj dá pozerať veľmi dlho.

Starostlivosť a pestovanie

1 kalina 2Starostlivosť o tieto kry je naozaj veľmi jednoduchá. Sú nenáročné a v záhrade vydržia niekoľko dlhých rokov. Rastliny v kontajneroch môžete vysádzať počas celého roku, okrem tuhej zimy, kedy by vás to však určite ani nenapadlo. Extrémne horúčavy ani dlhodobé sucho však takisto nie sú vhodné na sadenie. Vyberajte si radšej obdobia, ktoré sú klasické a vhodné na sadenie.

Po tom, ako ich zasadíte však nezabúdajte ani na pravidelné polievanie, ktoré je veľmi dôležité. Musia mať dostatok vlahy na to, aby dokázali vyrásť a neskôr aj vykvitnúť. Prihnojovať a ani rezať ich však nemusíte.

1 kalina 1Keď ich začnete vysádzať, zakúpte si hneď niekoľko krov, pretože jeden vám stačiť nebude. Je to aj z toho dôvodu, že sú trochu redšie a mohli by v záhrade zaniknúť. Stanovište, ktoré je pre nich vhodné by malo byť slnečné alebo s jemným tieňom. Dobre znášajú priame svetlo. Ideálne je sadenie blízko nejakej steny alebo plochy, o ktorú by sa mohli oprieť.

Dbajte na to, aby pôda neobsahovala žiadne vápno, bola mierne kyslá a obsahovala dostatok živín. Vhodné sú rôzne humusy, ktoré zakúpite v záhradkárstvach. Pôdu vždy niekoľkokrát prekyprite, aby bola pre vodu priepustná a ker mohol veľmi jednoducho prijímať vodu, ktorú mu dávate.

Niektoré kry dosahujú výšku 2 metre, iné dokonca až 4. Práve pre ich výšku sa skvelo hodia na vytvorenie živých plotov. Priestor vám budú nielen skrášľovať, ale aj zútuľnovať najmä v čase kvitnutia svojimi bielymi kvetmi, ale aj v jeseni, keď majú tmavo bordové listy. Nezabúdajte ani na zimu, keď sa na týchto kroch objavujú zaujímavé plody.

Zelené listy sa na jeseň vyfarbujú do už spomínaných bordových farieb. Nemusíte sa však báť ani toho, že by ker neprežil nejaké tuhé mrazy. Práve naopak. Skvelo znáša mrazy až do -34 stupňov Celzia, takže mu v zime nemusíte dávať nejakú špeciálnu starostlivosť.

Ak by vás zaujímalo množenie, kalina sa jednoducho dá vypestovať zo semienka alebo odrezkov. Najlepšie sa zakorenia v lete, hneď po zrezaní . Semienka však majú omnoho väčšiu nádej na zakorenenie sa. Kalina môže byť v lete húfne napadnutá škodcami v podobe húseníc. Práve v tomto období je aj najzraniteľnejšia. Mali by ste práve v tomto období zasiahnuť chemicky, pretože by ju mohli ožrať tak, že by ostali holé vetvy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *