Cyklamén patrí medzi rastliny, ktoré môžete pestovať aj ako izbovú rastlinu a vďaka teplu, ktoré dostane v zime vám vydrží aj niekoľko rokov. Malá, veľmi pekná rastlinka, ktorú majú v obľube ľudia už niekoľko generácií sa každé leto vracia k nám do domov. Je to jedna z najobľúbenejších letničiek, ktoré však často putujú do koša hneď po skončení leta. Ak sa ich nechcete vzdať, nemusíte! Stačí si ju vziať dovnútra, kde vám môže vydržať ešte niekoľko pekných rokov.
Niekoľko ročné cyklámeny sa dajú vypestovať, no mnohokrát to zvládajú len skúsení pestovatelia, ktorí majú niekoľko ročnú prax s množstvom kvetov a rastlín. Niekedy ho treba vyhodiť hneď po odkvitnutí, inokedy vám vydrží ešte jednu zimu a na jar si môžete zaobstarať ďalší. Kvety sa objavujú aj v zimných obdobiach na pultoch rôznych obchodov s kvetmi, pretože často krát pripomínajú sviatočné okamihy s našimi blízkymi. Ak tento kvet máte radi, určite si ho zasaďte aj vy.
Vzhľad
Ako taký cyklámen vyzerá? Mnohí si ho nevedia ani predstaviť, iní ho možno majú pred sebou, keď čítajú tento článok. Ak patríte do prvej skupiny, predstavte si ho podľa tohto opisu. Jedná sa o hľuznatú trvalku, ktorá má šípovité listy zelenej farby. Cyklámen kvitne na jeseň a v zime najmä preto, lebo pochádza zo Stredomoria. V lete je u neho takzvaný vegetačný pokoj a skôr „oddychuje“ a pripravuje sa na svoj príchod. Listy práve v tomto období zožltnú a odumierajú. Je to náznak toho, že rastlina nejaví žiadne známky rastu.
Vo svojich korienkoch má však energiu, ktorú hromadí na vykvitnutie. Práve v dobe vegetačného pokoja by ste sa o túto rastlinku nemali prestať starať a mali by ste jej venovať dostatočnú pozornosť, pretože už o pár týždňov sa vám ukáže v celej svojej kráse.
Kvety sú malé, približne dva centimetre vysoké. Vonia naozaj krásne, až sladko. Cyklámen zoženiete v každom kvetinárstve či v obchodoch, ktoré sa zameriavajú na predaj rastlín. Farebnú škálu má naozaj veľmi pestrú a nájdete ho vo farbách ako sú červená, ružová či biela.
Starostlivosť
Len so správnou starostlivosťou dosiahnete to, že cyklámen bude krásny, bude kvitnúť a vy z neho budete mať radosť. Ako u každej rastliny či kvetu, aj pri cyklámene sa budete musieť čo najviac priblížiť jeho pôvodným podmienkam, na ktoré je zvyknutý. Dariť sa mu bude preto v chladnejších podmienkach a chladných miestnostiach bytu. Síce si nedobre radí s veľkou zimou, nerobí mu dobre ani príliš veľké teplo, a preto by ste sa mali skôr zamerať na miernu teplotu, ktorá mu bude vyhovovať. Denná teplota by mala byť okolo 15 stupňov Celzia a nočná okolo 5 stupňov Celzia. Najlepšie urobíte ak s teplotou nebudete moc hýbať, pretože na veľké výkyvy teploty cyklámen dobre nereaguje.
Vhodné je, ak bude mať dostatok svetla, pretože ho má rád. Dajte ho niekde na okno, kde je dostatok svetla, ale pri teplejších dňoch na neho nebude páliť slnko. To by nemusel znášať práve najlepšie. V teplom byte rýchlo odkvitajú kvety a aj listy. Práve vtedy by ste ho mali položiť do polotieňa, kde na neho nebude svietiť ani decembrové slnko, ktoré by sa mu nemuselo páčiť.
Keď ho budete zalievať, určite si pripravte niekoľko dní odstátu vodu. Tá je potom mäkšia a cyklámen ju lepšie prijme. Keď budete vidieť, že kvety či listy odumreli, jemne ich vykrúťte a zahoďte. Nenechávajte ich zbytočne dlho na stonke, pretože by mohli kvetu zavadzať. Cyklámen by ste mali sadiť do väčších kvetináčov, pretože potrebuje dostatočný priestor na kvitnutie a korene. Ak ho teda zasadíte do malého kvetináču, môže sa stať že odumrie alebo vôbec nevykvitne. Chcete cyklámen presadiť? Najvhodnejšia doba na to je august.
V čase, keď je rastlina aktívna, by ste ju mali dostatočne zalievať už spomínanou mäkkou vodou. Tú kvet príjme rýchlejšie, lepšie a nebudete na povrchu pôdy vidieť zbytočný vodný kameň, ktorý často z vody vyjde na povrch.