Korunkovka pestovanie a starostlivosť

korunovka 2Krásna korunovka sa označuje za jednu z kráľovien záhrad, ktoré by ste mali mať aj vy. Jej krásu budete obdivovať vždy, keď bude kvitnúť a budete sa na toto obdobie naozaj tešiť.

Kedysi v minulosti patrila táto kvetina medzi najobľúbenejšie vidiecke kvetiny, ktoré mal naozaj každý vo svojej malej či veľkej záhrade. V súčasnosti sa trochu skryla do úzadia, no ak máte o ňu záujem, jej kvet vás naozaj očarí. V niektorých záhradníckych obchodoch tieto kvetiny ani nemusíte nájsť z toho dôvodu, že sa úplne vyparili.

Viete prečo sa jej názov volá aj korunka kráľovská? Je to vďaka tomu, že keď kvitne, jej krásne ohnivo oranžové kvety tvoria akoby kráľovskú korunu. Kvet, ktorý je veľmi príbuzný ľalií je naozaj veľkou ozdobou záhrad a nepatrí medzi kvety, ktoré by sa ťažko pestovali.

Ako a kedy sadiť?

Dôležité pri každej rastline je vedieť, kedy by sa mala sadiť, aby vám krásne vykvitla. Na svoje miesto má podobné nároky ako ľalia. Na správny rast potrebuje humusovitú pôdu, ktorá jej veľmi ľahko a jednoducho prepustí toľko vody, koľko bude vždy potrebovať. Mali by ste ich sadiť do takého miesta, kde nebudú mať úplne priame slnečné žiarenie, pretože obedňajšiu páľavu moc v láske nemajú. Skvelým miestom je polotieň, niekde pri stromoch alebo pod strieškou.

korunovka 8Veľké cibule, ktoré sú akoby koreňom, z ktorého kvet vyrastie vy ste mali sadiť koncom augusta, najlepšie začiatkom septembra. Práve vtedy už nie je tak veľké teplo a počasie je najlepšie pre jej rast. Nesmiete ju však sadiť ani príliš neskoro, pretože by sa nemusela už zakoreniť a na zimu by nebola pripravená. Poškodil by ju prvý mráz, ktorý prichádza už v polovici októbra.

Prezimujú naozaj bez ťažkostí, zimu si dokonca až užívajú. Nemusíte sa teda báť, že by ste ich stále museli presúvať z jedného miesta na druhé. Zasaďte ich však poriadne hlboko do zeme, aspoň 25 cm pod zem a mierne šikmo, aby dokázali správne prežiť kruté mrazy, ktoré sa dostávajú už aj do našej krajiny najmä v januári. V priehlbinke, do ktorej ste ju zasadili by sa nemala dostávať voda, ktorá tam bude dlhšie, aby sa rastline nič nestalo. Keď jej nájdete dobré stanovište na prezimovanie a aj prežitie leta, odvďačí sa vám dlhým a spokojným životom s krásnym kvetom. Nezabúdajte ju dostatočne polievať, no nie moc, pretože nemá rada premočenú pôdu.

korunovka 5Kvitnúť začína korunovka na prelome apríla a mája. Práve vtedy, keď už cíti, že sa pomaly blíži leto a bude teplejšie. V okrasnej záhrade bude patriť medzi tie najkrajšie kvety, ktoré tam máte a budete na tento kvet naozaj pyšní. Príjemným spoločníkom pre tento kvet sú napríklad funkie, papraď samčia či mliečni mnohofarebný. Práve v spojení týchto kvetov budete mať vašu okrasnú záhradku takú, akú ste si vždy priali.

Kvet vyzerá podobne ako kráľovská koruna. Ružica s piatimi až ôsmimi kvetmi vyniká medzi istatnými kvetmi v záhradke ako kráľovná. Stonka je holá, nemá na sebe žiadne listy, takže kvet potom vyniká ešte viac. V zemi však vyrastajú menšie a väčšie listy rôznych veľkostí. Odkvitajúce kvety treba odstraňovať a dávať preč, aby rastline nezavadzali a vyzerala stále krásne.

Rovnako by ste sa mali starať aj o priestor a okolie, v ktorom žije. V okolí by nemali byť žiadni škodcovia či iné rastliny, ktoré by ju mohli dusiť. Vždy sa snažte, aby mala zem nadýchanú, pretože pri tvrdej zemi by sa jej nemuselo  dobre dariť.

Comments (1)

  1. Irena Mariková

    Príjemný deň.
    Prosím, kde by som mohla kúpiť – zohnať Korunkovku – Ľaliu korunkovú.
    Za odpoveď a radu vopred ďakujem.
    Mariková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *