Čemerica pestovanie a starostlivosť

Poznáte krásnu trvalku s názvom Čemerica? Ak nie, teraz je ten správny čas na to, aby ste si ju aj vy zasadili doma. Čemerica je vzpriamená trvalka s lysými, olistenými, dvojročnými kvetnými stonkami. Listy sú tmavozelené a môžu byť rôzne dĺžky.

cemerica 1Tí, čo čemerice už pestovali vedia, že sú to naozaj krásne rastlinky, ktoré sa zapáčia nejednému záhradkárovi a milovníkovi prírody. Jej pestovanie a starostlivosť naozaj nie je vôbec ťažká a určite ju vyskúšate aj vy. Stačí byť len trpezliví a výsledky sa naozaj dostavia. Niekedy sa môže stať, že na kvitnutie si budete musieť počkať 3 až 4 roky.

Ako sadiť?

Sadiť by ste mali tieto trvalky do polotieňa až tieňa, pretože svetlo im nerobí práve najlepšie. Vhodné miesto je napríklad pod korunami listnatých stromov, ktoré ich v lete ochránia pred slnkom a v zime im poskytnú ochranu. Najlepšie sa však ukážu, aj keď ich zasadíte do zmiešaných kríkovo-trvalkových záhonov, ktoré vám naozaj ozvláštnia a skrášlia. Čemerica potrebuje veľmi výživnú, humóznu a mierne vápenatú pôdu. V lete si dávajte pozor na to, aby mala rastlina dostatok vlahy, pretože ju naozaj potrebuje. Rozmnožuje sa jednoducho, delením a pestovať ju môžete okrem pôdy aj v črepníkoch alebo kontajneroch.

Trvalka vydrží na jednom mieste naozaj dlho a nemusíte ju premiestňovať z miesta na miesto ako iné rastliny tohto typu. Po každom jednom roku stále naberá na svojej kráse a vyzerá lepšie a lepšie. Práve preto sa oplatí, počkať si niekoľko rokov na jej kvitnutie, ktoré vyzerá skvelo. Často sa aj sama vysemeňuje, ale nečakajte, že budú tieto hybridy zmiešané s inými rastlinami vo vašej záhradke tak pekné či odolné. Výhodou sú však zaujímavé krížence, ktoré budete mať len vy sami doma. Semienka sú pomerne drahé.

Čemerice majú stále zelené listy, ktoré sú poloopadavé a mnohokrát aj zamrznú. Nemusíte sa ničoho báť, rastlina je na to stavaná a prežije aj tie najtuhšie zimy. Zhnednuté listy, ktoré boli zamrznuté však môžete v pokoji ostrihať, pretože v lete vyraší rastlina nové.

Ako sa o ňu starať?

Pri každej rastline je veľmi dôležitá správna starostlivosť, aby bola pekná a vydržala vám ešte niekoľko rokov. Rovnako je to aj pri trvalkách, ktoré nemáte len na jeden či dva roky, ale mnohokrát aj na štyri či päť rokov. Na jar by ste mali ostrihať týmto trvalkám odkvitnuté kvety, ktoré by jej mohli prekážať. Rastliny práve na jar môžete množiť delením alebo semenami. Je to len na vás.

V lete, najmä v júli pri vysokých teplotách by ste mali rastlinu dostatočne polievať, aby vám neuschla a prežila teplo. Nezabúdajte na to, že nemá moc rada priame slnečné svetlo, a tak by ste ju mali mať niekde v tieni alebo polotieni.

Na jeseň a zimu si rastlina nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Dokáže prežiť aj silné a tuhé mrazy, ktoré sa na nej môžu odraziť len tým, že zamrznú listy, ktoré potom jednoducho odstrihnete.

cemerica 6Doba kvitnutia je od februára až do apríla. Práve vtedy si môžete užiť krásu týchto kvetov. Nevýhoda však spočíva v dlhom čakaní, no kto je trpezlivý, ten sa dočká krásneho výsledku, ktorý pre vás kvet má. Saďte si ich na miesto, kde ich budete vidieť, pretože v období kvitnutia ešte mnohé kvety stále spia, a práve preto je to niečo ako rarita v zimných mesiacoch.

Niečo zo základných informácií o kvete. Jej výška je cca 0,35 cm, šírka 0,30 cm a kvet je jednoduchý s piatimi okvetnými lístkami. Farba kvetu je zelená až žltozelená a list kožovitý zložený. Po jeho rozmliaždení nepríjemne páchne.

 

Comments (2)

  1. Meno

    Autor tohoto článku nevie nič o čemerici. Veď tá kvitne už aj v januári, je to “kvet zimy” a neznáša presádzanie, alebo delenie koreňov a to sa tu na jar určite nedá robiť, kedže rastlina v tom čase je plná kvetov.

  2. Mária Marečeková

    Mali sme presne zásadnú v tieni, krásne kvitla na bielo potom na zeleno, teraz v neskorej jeseni ovisnuté všetky listy, keď som nadvihla rastlinku akoby odhnité, zemná časť, ostali mi v ruke, nechápem, čo sa stalo, možno od psov, že chodia a obcikajú?!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *