Koniféry pestovanie a starostlivosť

konifera 4Koniféru by ste si mohli jednoducho zmýliť so známou tujou, ktorá rastie takmer všetkým v záhradách. Mnohí skúsení záhradkári však vedia tie najdôležitejšie rozdiely, ktoré by ste mali pri koniférach vidieť. Ten najväčší rozdiel môžete vidieť najmä v hustote, ktorou tuje oplývajú, zatiaľ čo koniféry sú trochu redšie. Inak ich prvý pohľad neskúsený záhradkár ani nerozozná.
Vo väčšine záhrad sa vyskytujú koniféry aj kvôli tomu, že záhradkári majú menšie záhrady a tuje, ktoré narastajú do naozaj veľkých rozmerov sa im tam často nezmestia. Mnohokrát sa však stáva, že sa musíte vzdať aj týchto stromkov, ktoré narastajú do 1-2 metrov. Ak ich však chcete mať za každú cenu vo svojej záhrade, môžete ich pestovať napríklad v črepníkoch, ktoré si jednoducho postavíte, kde chcete.

Kedy sadiť?

konifera 1Veľmi dôležitou otázkou, ktorá sa ako prvá vyskytuje pri kúpe koniférov je tá, kedy ich sadiť. Najlepší čas na sadenie týchto stromov je koncom augusta a začiatkom septembra. Vtedy teplota dosahuje veľmi príjemné čísla a máte veľkú pravdepodobnosť, že sa koniféry chytia. Ak ich včas zasadíte, majú čas zakoreniť sa dostatočne rýchlo do pôdy a prežiť tak aj zimu, ktorá pomaly prichádza. Toto isté platí aj pre všetky ostatné ihličnaté dreviny ako je napríklad aj cypruštek alebo tis.
Dôležité pri sadení je to, aby sa koniféry naozaj dobre chytili v pôde, pretože počas zimných mesiacov z nej prijímajú vodu a aj všetky živiny a látky, ktoré potrebujú pre svoj správny rast a zdravie. Vhodné sú ako živý plot, pretože sú dostatočne husté a nikto cez ne nebude nič vidieť. Okrem toho sú ešte aj veľmi pekné a na jar či leto budú krásne zelené.

Ako sadiť?

konifera 3Druhou dôležitou otázkou je, ako sadiť koniféry. Keď nastane začiatok septembra, mali by ste si nájsť miesto, kam koniféry zasadíte. Jamu nesmiete zabudnúť poriadne vystlieť rozdrobeným humusom, ktorý sa hodí pre tento typ drevín. Ďalšia podmienka je tá, že rastlina musí byť tak hlboko v zemi, aby nepadala na jednu či druhú stranu. Musí stáť, akoby bola v črepníku.
Ak kupujete koniféru, ktorá je dodávaná v jutovine, neodstraňujte ju a spolu s ňou ju dajte do zeme. Jamu doplňte už spomínaným humusom a pôdou, ktorá pevne udrží drevinu v zemi. Dbajte na to, aby v okolí neboli žiadni škodcovia ako sú krtkovia, burina či zajace. Tí by mohli narušiť celkové okolie dreviny a nemuselo by sa jej potom dobre dariť.
Dôležité je pôdu dobre zavlažovať. Koniféry potrebujú mať neustále vlhkú zem, najmä vtedy, keď ste ich po prvýkrát zasadili do zeme. V okróbri môžete pridať hnojivo s obsahom magnézia, ktoré pomôže rastline ešte lepšie rásť.

Škodcovia

Ako pri každej rastline, aj pri koniférach existujú škodcovia, ktorí by rastlinu mohli zničiť. Ak si na konci jesene všimnete na koncoch listov badateľné zhnednutia, nepanikárte. Zlomte korienok a ak bude dutý, po prípade v ňom nájdete húsenicu či kuklu, postriekajte svoju rastlinu pesticídom, pretože by sa mohla na jar veľmi ľahko lámať a na prvý pohľad by to nevyzeralo pekne.

Comments (1)

  1. ERIKA DURISOVA

    Dobry den,mam na balkone korinfery v tvare ihlana maju 40cm a gule maju 25cmdo vysky.
    Prezimovali,konceky maju svetlo zelene,su pekne.
    Objavila som na konarikoch pavucinky a na kmeni aj na konarikoch belave flaky.Pod lupou mi to pripada ako supinky..Stromky su vo vnutri suchsie ale zvonku krasne.
    V zahradkarskych potrebach mi doporucili MOSPILON,insekticid.
    Je to spravny pripravok?Ako casto striekat stromky?
    Prosim doporucte mi pripravok,taky ,aby som neprisla o moje pekne korinfery na lodzii.
    Velmi pekne Vam dakujem za spravu a prajem pekny den Durisova Erika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *