Skutočná cena hrubej stavby

Rozhodli ste sa postaviť si dom? Chcete vedieť, koľko zaplatíte za hrubú stavbu? Prečítajte si tento článok a zistíte to.

Čo znamená hrubá stavba?

Ak by sme si chceli charakterizovať hrubú stavbu, hovoríme o tzv. hrubých stavebných prácach, ktoré zahŕňajú výkopové práce, budovanie základov, nosné konštrukcie až zastrešenie domu.

Hrubá stavba

Hrubá stavba

Častokrát sa dnes stretávame s tým, že zákazník si nechá postaviť hrubú stavbu na kľúč a zvyšok dobuduje svojpomocne. Existuje však možnosť dať si postaviť na kľúč celý dom, ktorý zahŕňa napríklad aj vnútorné podlahy či maľovky, no musíme však pripomenúť, že takáto stavba je finančne náročnejšia v porovnaní s tým, keď si zákazník svojpomocne dobuduje dom. V takomto prípade je teda výhodnejšie ak si jednotlivec dá postaviť na kľúč hrubú stavbu a zvyšok domu postupne buduje vlastnými silami, čím ušetrí viac peňazí. Treba si však objasniť, čo vlastne hrubá stavby znamená a čo zahŕňa :

  • Čo obsahuje hrubá stavba firmy, ktorú si najímate je vhodné preštudovať a dohodnúť pri podpisovaní zmluvy, ktorá by mala tieto úkony obsahovať. Je potrebné si ujasniť, ši hrubá stavba danej firmy obsahuje aj budovanie základov alebo by mali byť hotové ešte pred začatím hrubej stavby vami vybranou firmou. Pri montovaných domoch hrubá stavba dokonca zahŕňa aj obklad polystyrénom či úpravu stien. Práve zateplenie polystyrénom je ďalším zádrheľom, ktorý niektoré firmy vrámci hrubej stavby ponúkajú a niektoré zas nie. Aj to je ďalší dôvod prečo si podrobne vydiskutovať, čo vo vami vybranej firme predstavuje hrubá stavba a ktoré úkony teda zahŕňa tento pojem.
  • obvodové a nosné steny, priečky, stropy, komín, strešná krytina a konštrukcia. Tieto úkony teda zahŕňa každá hrubá stavba, realizuje ich každá firma, ktorú si jednotlivec najme.

Teda v prípade, že si chcete porovnať ceny, aké vám firmy vyčíslili, treba dbať do úvahy služby, ktoré vám za dané služby firma aj ponúka. Ak chcete ušetriť každým možným spôsobom, určite to neskúšajte pri plánovaní stavby ešte pred jej začiatkom. Dôvod je najmä ten, že aby mohla stavba pevne stáť, sú potrebné prepracované projekty. Ak chcete sporiť, zvážte si, aký veľký dom naozaj potrebujete, či ste si nezvolili väčší ako v skutočnosti potrebujete.

Vyčíslenie výslednej sumy za dom sa môže líšiť. Dôvodov je viac, napríklad :

  • veľkosť domu
  • úkony vykonané firmou v hrubej stavbe
  • materiál, z ktorého je dom postavený
  • doba, za ktorú má byť dom postavený
  • projekt domu

Vyčíslenie výslednej sumy je teda rôzne, ako je to napríklad pri kúpe automobilu. Obytný dom približne o veľkosti 100m2 dnes možno postaviť už od 50.000€ ak hovoríme o drevodome, resp. montovanom dome. Náklady na hrubú stavbu sa pohybujú niekde okolo 2/3 tejto sumy, v prípade drahších domov hovoríme o polovici výslednej sumy.

Kedy je najvhodnejšie stavať?

Túto otázku si väčšinou položí každý človek, ktorý sa rozhodne postaviť si dom. V minulosti panovali názory, že hrubá stavba by mala byť ukončená pred zimou, aby dostatočne vytvrdla a následne pracovala, čo zabráni prasklinám stien.V súčasnosti sa však už táto podmienka alebo pravidlo nedodržiava. Platí no najmä pri montovaných domoch. Dôvod je ten, že v súčasnosti sa používajú rýchloschnúce materiály.

Na čom šetriť a na čom nie?

Kde nešetriť

  • stavebný materiál
  • bezpečnostná technológia
  • kvalita materiálu

Na čom možno ušetriť

  • ak práce, ktoré zvládnete vykonáte samy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *