Ako sa starať o nový trávnik po zime

Ak ste sa rozhodli položiť nový trávnik po zime tak Vám poradíme na čo nezabudnúť pri starostlivosti o nový trávnik.

Polievanie

Po položení trávných kobercov treba plochu dôkladne zaliať, cca 15-20 l /m2. Dokiaľ špáry nezarastú- pri kobercovom trávniku – a nedôjde k zakoreneniu s podložím, je nutné plochu zavlažovať cca 25-30 mm vody týždenne. Treba dbať, aby bol trávnik stále vlhký. Zhruba po 14 dňoch / podľa počasia / dôjde k zrasteniu mačiny s pôdou. Potom možno upraviť zálievku do bežného stavu. Prípadný výskyt húb, spôsobený nadmernou zálievkou, nie je nebezpečný. Po úprave zalievania huby zmiznú.

Kosenie

prvý mesiac nekosiť pod 5cm výšku. Pri ďaľšom kosení nekosiť pod 3cm výšky. Obvyklá výška trávnika je cca 3-5cm, bežne sa kosí pri výške do 7cm, nenechať rásť trávu nad 10cm. Pre získanie dokonalého vzhľadu však možno kosiť až na výšku 1,5cm, 2-3x týždenne. V lete kosiť cca 1x týždenne. Trávnik po každom pokosení, najmä v období letných horúčav, dôkladne zavlažiť

Hnojenie

prvý mesiac po položení sa nedoporučuje hnojiť dusíkatým hnojivom. Počas roka hnojiť viaczložkovými hnojivami. Po položení trávneho koberca možno hnojiť po 4-6 týždňoch, podľa potreby. Hnojiť radšej častejšie nižšími dávkami ako jednorazovo a príliš mnoho! Obvykle hnojiť 4-5x za rok, v apríli, júni, júli špeciálnymi hnojivmi na trávnik, alebo napr. liadkom amonným s vápencom, síranom amonným, liadkom vápenatým, teda s obsahom dusíka, v množstve 2-3kg/100qm. Začiatkom septembra napr. Slovceritom v dávke 2kg/100qm, v novembri špeciálnym jesenným hnojivom, s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Hnojiť rovnomerne! Nepravidelne rozhodené hnojivo sa prejaví výraznou farebnou mozaikou, tmavozelenými a žltozelenými fľakmi. Možno hnojiť aj formou zálievky.Hnojiť možno raz za dva roky aj kompostovou zeminou, od januára do marca, zahrabaním cca 400kg/100qm, alebo 1cm vrstvičky kompostu do trávnika. Hnojenie organickým hnojivom v predjarí 4-5kg/100qm rohovinovou múčkou

Valcovanie

doporučujeme valcovať obvykle po zime, na spevnenie pôdy okolo koreňov trávy, alebo na vyrovnanie povrchu trávnika. Ak je pôda ťažká, ílovitá, alebo keď je mokrá, nevalcovať. Valcovanie je prospešné, keď je pôda len mierne vlhká. Doporučujeme valcovať aj po prvej kosbe po založení trávnika na upevnenie koreňov.

Vertikálny rez / vertikutácia/

trávnik

trávnik

je veľmi dôležitý úkon pre kvalitu trávnika! Robí raz alebo dvakrát ročne, najmä na jar/ marec-máj/ a jeseň september-október/. Slúži k odstráneniu zplstnatenej vrstvičky zbytkov posekanej trávy a zároveň mierne rozrušuje povrch zeminy, čo má za následok tvorbu nových trávnych výhonkov. Pred vertikutáciou pokosiť trávu na výšku 2-2,5 cm.

Odburiňovanie

ak je burina len v malom množstve, odstraňovať jednotlivo, aj s koreňmi. Pri veľkom zaburinení použiť postrek so selektívnym herbicídom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *