Rakytník pestovanie

0 rakytnik3Rakytník v poslednej dobe môžete vidieť už naozaj úplne všade. Pridáva sa aj do receptov, v ktorých by ste ho inak nečakali. Jeho zázračné účinky a to, že je plný vitamínov ho dáva na vysoké priečky nielen u záhradkárov, ale aj u ľudí, ktorí sa zdravo stravujú a radi svoje zdravie podporujú prírodnými antioxidantami.

Rakytník patrí medzi dreviny, ktoré sa začali pestovať v pomerne veľkej obľube. V jeho bobuliach je vysoký obsah vitamínu C a obsahuje aj vzácny olej, ktorého využitie sa pomaly stáva veľmi obľúbeným. Rakytníkový olej môžete použiť v stovkách receptov a pritom vám nezmení chuť žiadneho jedla. Pestuje sa v tvare stromu alebo kra. Je len na vás, či máte viac miesta pre širší ker alebo skôr pre vyšší strom, ktorý je však užší.

Pôvod rakytníka je v piesočnatých dunách Severného mora, no nájsť ho môžete aj na horských svahoch. Práve tieto dve územia vám samé napovedajú o rozdielnych pásmach a o tom, že rakytník môžete jednoducho pestovať v rôznych podnebiach či miestach na svete. U nás na Slovensku sa mu darí naozaj dobre.

Starostlivosť o rakytník

0 rakytnikRakytník patrí medzi veľmi odolné rastliny, ktoré rýchlo rastú a spevňujú pôdu. Práve preto je najlepšie miesto pre neho také, kde by vám sám mohol pomôcť. Máte pri dome nejaký kopec, ktorý sa stále zosúva? Pár krov rakytníka by vám mohli jednoducho a veľmi efektívne pomôcť!

Ešte predtým však než ho začnete sadiť, by ste mali zistiť, do akej výšky dokáže ker vyrásť. Nepomýľte sa nejakým tvrdením, že to je len malý ker. Rakytník dokáže vyrásť až do výšky 2,5 – 4 metre, čo je naozaj pozoruhodná výška. Má zeleno-strieborné listy kopijovitého tvaru a bobule môže mať žltej, oranžovej alebo červenej farby. Prežije aj v tých najdrsnejších podmienkach ako sú veľké teplá, suché letá či mrazivé zimy.

Rakytník patrí medzi dvojdomé rastliny, takže ak ho kupujete, zapamätajte si pomer 1:6, čo znamená, že musíte vybrať jednu samčiu a najlepšie šesť samičích rastliniek.

Vhodné miesto pre rakytník je asi každé miesto vo vaše záhrade. Nevadí mu, ak nebude mať priame slnko a nevadí mu ani presný opak. Môžete ho dať do nejakého kútu záhrady, ktoré potrebujete konečne zaplniť, alebo ho dáte niekde pri múr, ktorý by mu mohol poskytnúť dobrú oporu. S čiernou bazou sa dobre neznášajú, takže ak máte doma aj tú, vedľa seba ich určite nedávajte.

Výsadzba

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ako sadiť rakytník? Určite chcete mať z tohto kru aj nejaké plody, ktoré vám budú dávať zdravie na tanier. Sadenice vysádzajte natesno ak chcete mať živý plot a ker, z ktorého plánujete brať plody potrebuje naopak veľa miesta. Tomu nechajte minimálne tri metre z každej strany, aby mohol dýchať a tým pádom sa cítil lepšie. Rakytník rastie naozaj veľmi rýchlo, takže už o pár týždňov môžete vidieť prvé výsledky. Prvú úrodu budete však zbierať približne po 3 rokoch.

Rakytník má veľmi rád vlhkú a ľahkú pôdu, ktorá je neustále prekyprovaná. Vďaka tomu, že ju budete kypriť, rakytník lepšie pojme vodu. Prvý rok ho ešte hnojte, no na tie ďalšie je to už zbytočné, s tým si poradí sám rakytník.

Rakytník je veľmi nenáročná rastlina, takže jediné čo bude potrebovať je už spomínané kyprenie a závlaha. Niekedy ho môžete omladiť rezom, ale ani s tým to nepreháňajte.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *