Gloxínia, pestovanie a starostlivosť

1 gloxinia2Keď sa pozriete na kvet s názvom gloxínia, určite vás napadne názov iného kvetu. Máme na mysli africkú fialku, ktorá sa na ňu veľmi podobá a sú si ako dve nerozlučné sestry. Ani sa niet čomu čudovať, pretože majú veľmi podobnú starostlivosť.

Gloxínia patrí medzi krásne kvety, ktoré svojimi farbami a tvarom opantajú nejedného záhradkára či človeka, ktorý má rád kvety. Ak ste sa doteraz s nimi nestretli, určite by ste si mali o nich naštudovať nejaké základné informácie a začať ich čo najskôr pestovať. Záhradka bez nich totiž ani nie je záhradkou. S ich pomocou vykúzlite aj u seba doma to najkrajšie prostredie, ktoré ste vždy chceli.

Gloxínia nie je vôbec ťažká na pestovanie. Má veľmi veľa odrôd a pochádza z Brazílie. Možno sa zdá ako nenápadný kvietok, no keď ju zasadíte medzi svoje ostatné kvety, uvidíte, že sa od nich niečím líši. Je to jej zaujímavosťou, ktorá sa vám bude páčiť. A nielen vám! Určite aj okoliu, ktorá vám ju bude ticho závidieť.

Táto kvetina nezaujme len svojím zvláštnym tvarom, ale aj povrchom a veľkými kvetmi, ktoré kvitnú v lete a na jeseň. Dnes si môžete v kvetinárstvach či záhradkárstvach vybrať hneď z niekoľkých druhov, ktoré sú v ponuke. Farebné odrody od tmavofialovej, sýtočervenej či nežno-bielej vás určite zaujmú a nedajú spávať. Akú si vyberiete je len na vás, no dobre urobíte aj keď si vyberiete hneď niekoľko farebných odrôd.

Starostlivosť

1 gloxinia1Starostlivosť vôbec nie je ťažká. O túto rastlinu sa treba starať s láskou, ktorú vám potom vráti krásnym kvitnutím a kvetmi, ktoré si jednoducho zamilujete. Najvhodnejšie miesto na sadenie je na parapete okna, kde na ňu bude svietiť slnko. Vyvarujte ju však silnému slnečnému žiareniu, ktoré by jej mohlo prepáliť listy či neskôr aj kvety. Táto nenáročná rastlina potrebuje pravidelnú zálievku. Počas vegetácie je to dvakrát do týždňa a počas obdodia oddychu – v zime – stačí jedenkrát do týždňa. Nesmiete to však s vodou prehnať, aby nebol substrát moc mokrý a kvetina vám náhodou nezhnila. Používajte odstátu vodu, ktorá je mäkšia a kvet ju príjme omnoho ľahšie. Na konci jari by ste mali začať pridávať do zálievky aj výživu pre kvety, ktoré kvitnú. Takto jej dáte signál, že nadišiel čas kvitnutia.

Vonku či vnútri?

1 gloxiniaVýhodou týchto kvetov je aj to, že ich môžete mať vo vnútri, ale aj vonku. Je len na vás, či chcete mať tú nádheru stále pred sebou alebo jej dožičíte aj trochu čerstvého vzduchu a dáte ju na chvíľku von.

Gloxínií sa darí dobre aj vonku či v záhrade. Keď jej nájdete miesto, kde nebude mať úplne priame slnečné žiarenie, ale aj trochu tieňa, určite sa vám odvďačí. Vhodné miesto je napríklad po stromom, ktorý jej poskytne dostatok chládku, ale nie príliš.

Vďaka čerstvému vzduchu bude mať kvetina omnoho silnejšie listy a možno bude ešte krajšia, ako vnútri. Všetko závisí najmä od vašej starostlivosti, ktorú jej budete dávať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *