Púštna ruža pestovanie a starostlivosť

pustna ruza

1 ruza pustna3Ruže patria odjakživa ku kvetom, ktoré miluje nielen každá žena, ale aj muž. Svojou krásou dokážu opantať nejeden zmysel. Keď niekomu darujete ružu alebo kyticu z ruží, určite sa náramne poteší, pretože ruža je stelesnením krásy. Skúšali ste však už niekedy darovať púštnu ružu?

V mnohých krajinách je púštna ruža aj pod názvom ruža púšta. Jej najčastejším výskytom je juhovýchodná Ázia, predovšetkým Vietnam a Thajsko. Tam sa jej darí samozrejme najlepšie, no niektorí by chceli tento kvet mať aj doma a vďaka tomu sa usadil aj v našom podnebnom pásme. Okrem toho, že v obchodoch môžete vidieť niekoľko druhov, nájdete aj mnohé farebné varianty, do ktorých sa zamilujete.

1 ruza pustna1Vo svojom „domove“ je veľmi obľúbená a má ju skoro každý. U nás je pomerne známou, no nie každý sa odhodlá na jej pestovanie, aj keď to v konečnom dôsledku nie je ani také ťažké, ako by sa mohlo zdať. V našich podnebných podmienkach sa tieto rastliny množia z vlastných semien a obľubu si získali aj ako sukulenty s krásnymi jemnými kvetmi.

Ako pestovať?

Práve mnohí sa vždy zľaknú, keď zistia, ako by mali púštnu ružu pestovať. Nie je to však nič zložité a keď sa do toho dostanete, uvidíte, že sa vám to aj zapáči. Úspech pri pestovaní púštnej ruže dosiahnete predovšetkým vtedy, keď napodobníte jej vhodné podmienky. Tým myslíme podmienky, ktoré majú tieto ruže v juhovýchodnej Ázií.

1 ruza pustna2Púštna ruža má veľmi rada teplo. Vhodná teplota je pre ňu okolo 20 stupňov Celzia, čo značí, že sa dobre pestuje najmä na jar a v lete. Potrebuje aj pravidelné zalievanie a dostatok svetla, ktoré má takisto v obľube. Nedávajte ju preto do tienistých a tmavých kútov, kde by sa jej moc nedarilo.

Čím má rastlina viac listov, tým potrebuje aj viac vody. Ak sa budete riadiť týmto pravidlom, nikdy sa nestane, že by vám vaša púštna ruža zahynula kvôli nedostatku tekutín. Naopak by ste mali zálievku obmedzovať na začiatku vegetačného pokoja, keď začínajú listy žltnúť a opadávať. Silné zdravé jedince v zime nemusíte zalievať, vydržia bez zálievky niekoľko mesiacov. Vhodné je, ak izbová teplota neklesne pod menej ako 15 stupňov Celzia.

Púštna ruža je vhodná aj ako kvet do bytu či do domu. Najlepšie jej je však v prostredí skleníka, kde má dostatok tepla, vlhka a takisto vzduchu. Mali by ste ju mať na dobre osvetlenom parapete alebo v blízkosti okna, kde bude mať počas dňa možnosť slnečného žiarenia. V lete by ste jej mali umožniť pobyt vonku.

Nezabúdajte však ani na správnu starostlivosť a to napríklad na hnojenie. Prihnojovanie sa vykonáva pomocou kombinovaných hnojív. Ak také náhodou nenájdete v obchodoch, opýtajte sa radšej nejakého špecialistu, ktorý by vám vedel určite pomôcť s hnojivom. Vhodné sú aj granule hnojiva pre bonsaje.

Púštnu ružu môžete aj tvarovať, napríklad ako už spomínané bonsaje, do vzpriameného či šikmého tvaru. Je len na vás, aký tvar sa bude páčiť vám a aký si vyberiete. Kvitnutie púštnej ruže začína od marca a trvá do septembra.

Kde kúpiť?

Na internete sa cena pohybuje už od 10 eur

 

pustna ruza cena

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *