Ako pestovať Pivonky

Kvety bohatstva a cti, ozdoba cisárskych záhrad v Číne už viac, ako 2000 rokov. Pivonky mali v tedy cenu zlata a nevesty ich prinášali ako veno do manželstva. V ôsmom storočí prenikli do Japonska, kde ich do dnes šľachtia. Až pred 200 rokmi sa dostali pivonky do okrasných záhrad Európy. Niektoré druhy sa v Číne využívali ako liečivé, preto sa delia na bylinné a drevité. Aj keď je počet druhov v porovnaní s bylinnými oveľa menší, ich krása je neporovnateľná.
Pivonky sa dožívajú vysokého veku. Sú to polokri čo znamená, že ich spodná časť je zdrevnatená. Na zimu zhadzujú lístie, teda nezaťahujú. Niektoré druhy môžu dorásť až do výšky dvoch metrov a ich kvety mať tak priemer až 25 cm. Čím sú staršie, tým sú bohatšie na kvety.

Pivonky kvitnú cca tri týždne, začínajú kvitnúť v apríli majú nádherné farby od bielej až po fialovú. Najcennejšie sú dvojfarebné. Poznáme jednoduché, poloplné, plné a veternicovité kvety pivoniek.

Druhy a odrody

Poznáme cca desať druhov a pod-druhov drevitých pivoniek. Tou najznámejšou je pivonka krovitá. Označujú ich podľa krajiny v ktorej boli vyšľachtené, v Číne, Japonsku, Amerike aj v Európe.

Tie voňavé, plné a nízke sú čínske. Japonské odrody sú vyššie, majú jednoduché alebo veternicovité kvety a voňajú len zriedka. Ak chcete v záhrade pestovať viacero odrôd pivoniek, vyberte ich tak aby nekvitli naraz.

Mimoriadne nádherné kvety má odroda Rockie, v priemere majú 25 cm a na báze okvetných lístkov sú výrazné tmavé škvrny.

Vytvorte im vhodné podmienky na pestovanie

Poloha

Najlepšie sa im darí v stredne vysokých polohách, znášajú aj tuhšie zimy. Nevyhovujú im veľké teplotné výkyvy preto im naša klíma vyhovuje.

V záhradných kompozíciách ich umiestnite na významné miesto, viditeľnom aj z diaľky, aj z blízka s dostatkom priestoru okolo seba. V malých záhradách, v dobre udržiavanom trávniku vyniknú ako solitéry. Nádherne ladia s letničkami aj trvalkami. Vo veľkých záhradách vyniknú ako živý plot, či v skupinkách, prípadne v zmiešaných krovitých záhonoch.

Stanovište

Najviac sa im darí na priamom slnku, znesú aj krátko trvajúci polotieň. Napriek tomu, že neznášajú prievan ich stanovište by malo byť vzdušné. Prúdiaci vzduch ich chráni pred škodcami.

Pôda

Vyžadujú hlbokú, dobre priepustnú, mierne kyslú pôdu / pH 5-6 /. Znesú však aj neutrálne pH. Veľmi dobre sa im darí v hlinito-piesočnatej pôde. Naopak sa im nedarí v kyslých pôdach s častými zrážkami. Zalievanie sa odporúča stredne často.

Výživa

Prihnojovať sa odporúča kombinovaným minerálnym hnojivom v júni po odkvitnutí. Na jeseň stačí pridať kvalitný kompost. Hnojivo zapracúvajte do pôdy plytko, maximálne však do hĺbky 5 – 7 cm. Nadmerné hnojenie dusíkatými hnojivami sa neodporúča. Spôsobujú zoslabnutie konárov, tia tak nedokážu udržať ťažké kvety, nestíhajú zdrevnatieť, preto v zime zamŕzajú.

Prezimovanie

Na jeseň treba odstrániť opadané lístie a pôdu okolo krov zakryť nástielkou, prípadne čečinou.

Správna výsadba

Odporúča sa vysádzať dvoj- až trojročné rastliny s vyvinutým koreňovým balom. Vysádzajú sa na jar najneskôr však v apríli. Pivonky umiestnené v kontajneroch je možné vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Mali by sa vysádzať do rovnakej hĺbky, ako boli v zakúpenej nádobe. Miesto vrúbľovania musí byť pod povrchom pôdy 5 až 10 cm. Ak ju zasadíte príliš hlboko bude síce silno rásť, nebude však kvitnúť. Na to, aby ste dosiahli krásny krovitý rast je nutné ju zasadiť šikmo. Pivonky zasaďte do pripravenej jamy s rozmermi 50x50x50 cm.

Dno vysypte mierne kyslou rašelinou zmiešanou s vápenatou drvinou v pomere 2:1. Na vrch nasypte vhodný, dostatočne vyzretý kompost doplnený o pomaly rozpustné hnojivo. Rastlinu nemusíte prihnojovať nasledujúce tri roky.Na vrch nasypte vrstvu lístia, prípadne čečinu. Mladá rastlina tak bude chránená pred mrazom.

Správny rez je veľmi dôležitý

Rezom v nasledujúcom vegetačnom období obmedzíte, alebo úplne odstránite kvitnutie. Na koncoch výhonkov sú totiž púčiky na ktoré po odstránení budete čakať minimálne 2 roky. Preto zrežte iba suché alebo poškodené, či choré konáre. Po reze sa lepšie rozkonária, upravujú sa tak hlavne mladé exempláre. Ešte v januári ich zrežte asi o 1/3. Na podporu rastu nových výhonkov u starších krov urobte hlbší rez prestarnutých, alebo vnútorných

prekrížených konárov. Tie najstaršie výhonky odstráňte tesne pri zemi. Takýto zmladzovací rez pivonky znášajú dobre.

Typy na niektoré odrody podľa farby kvetu

žlté

  • Bartzella
  • High Noon
  • Yelow Crown

biele

  • Fusou Tsukasa
  • Shimane Renkaku
  • White

červená

  • Kao

purpurová

  • Shima Daijin
  • Yagumo

oranžová

  • Kinkaku

viacfarebná

  • Hoki svetločervená so žltým stredom
  • Kamata Fuji ružovofialová
  • Kamata Nishiki fialovoružová
  • Shima Nishiki červený s bielymi pásikmi

jemné svetlé odtiene

  • Kinkaden svetločervená
  • Yae Zakura svetloružová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *