Kuchyňa je asi podstatnou časťou každého jedného domova. Preto ju je nutné veľmi starostlivo navrhnúť a popremýšľať nad podrobným plánom. Dnes sa kladie veľký dôraz na úsporu energie, šetrenie životného prostredia a samozrejme aj času. V novej kuchyni by ste už tiež mali zvažovať zabudovanie úsporných prvkov, spotrebičov, hospodáriť aj s využitým priestorom, novými technológiami. Mali by ste sa orientovať aj na jednoliaty dizajn, správne umiestnenie doplnkov, zásuviek a celého nábytku.
Okrem toho je dôležitá aj samotná orientácia kuchyne, ideálna poloha sa určuje na severovýchod až severozápad, s výhľadom na hlavný vchod do dvora. Samozrejme všetko podľa dostupných možností.
Pri staršom type stavby či bytu asi moc možností na rekonštrukciu nemáte, no pokúsiť sa o optimálne rozloženie kuchynských spotrebičov by určite išlo. Ďalej by ste nemali zabudnúť ani na samotnú kuchynskú linku. Na prvom mieste sú vo všetkom asi financie. Aj zariadenie novej kuchynskej linky určite niečo stojí.
Materiál vhodný do každej kuchyne
Začať by ste mali asi od podlahy, pokiaľ ju nemáte voľte pevné a odolné povrchy, ktoré zvládnu náročné podmienky života v kuchyni.
Laminát sa pre samotnú linku javí ako najlacnejší variant. Jeho povrchová úprava a čistenie sú veľmi jednoduché. Nie je to príliš ťažký kus a prispôsobovanie sa módnym trendom z neho robia obľúbený klenot.
Sklo a akryl vyzerajú na pohľad naozaj dobre a luxusne, ale na údržbu sú dosť problémové. Malý škrabanec si možno nikto nevšimne, ak máte ale malé deti, nemusí to byť len o tom jednom. Veď predsa chceme, aby sme v nej prežívali spokojné chvíle a nemali ju len na výstavu.
Drevo alebo masív nemá vďaka svojim vlastnostiam žiadne problémy sa vysporiadať s radou ťažkostí. Nerobí mu problém vlhkosť, mechanické poškodenie a dobre sa zvláda aj jeho čistenie. Je možno trochu ťažšie, no za to kvalita je veľmi vysoká. Naviac drevo pôsobí naozaj príjemne a spája domov s prírodou.
Plast je trendom niekoľko rokov a z trhu sa asi len tak nevytratí. Je to lacný variant a veľmi vhodný na povrchovú úpravu. Podobne, ako drevo má veľmi vysokú životnosť. Hodí sa viac do moderných bytov pre mladé rodiny.
Pracovná doska kuchynskej linky je najnáročnejšia plocha, ktorá čelí nástrahám všetkých členov rodiny. Materiál na jej výrobu by mal spĺňať všetky parametre, ktoré vedia tieto faktory eliminovať. Očakáva sa od nej vysoká odolnosť, preto sa volia prvky ako drevo, kameň, nerez v krajnom prípade plast. Musíte myslieť na to, že sa v kuchyni používajú rôzne chemikálie na čistenie a potraviny s obsahom kyselín (citrón, ocot), ktoré nereagujú vždy najlepšie a môžu zanechať škvrny a fľaky.
Farba kuchyne je dominantným prvkom
Farba má niekoľko funkcií a správne kombinácie dobre pôsobia na naše zmysly nie len v tejto miestnosti. Okrem toho, že majú aj čisto estetickú funkciu, môžu ju tiež veľmi dobre opticky zmenšiť, alebo zväčšiť. Farba môže ovplyvňovať chuť, náladu a celkový dojem z miestnosti. Správnu náladu docielime buď konkrétnym odtieňom steny, nábytku, alebo doplnkov. Odborníci moc neodporúčajú jeden farebný tón, no tiež neurobíte dobre, ak si v kuchyni vytvoríte farebný chaos. V ideálnej farbe ľahšie vynikne kuchynský drôtený program, množstvo prírodných doplnkov, ako je sklo, drevo, či kov.
Žltá a oranžová napríklad podporuje chuť k jedlu, to znamená, že ak držíte diétu túto farbu si radšej odpustite. Naopak modrá farba s týmto problém mať nebude, je to ale chladný odtieň, takže s ním moc nehazardujte. Každopádne, ak použijete bielu v akejkoľvek inej kombinácií zvýrazníte ho, ako keby ste urobili linku. Biela hlavne zvyšuje efekt prevažujúcich farieb.
V malých bytoch si kuchyňa moc priestoru neužije, preto si ho môžete zväčšiť aspoň ideálnou farbou. Takéto miestnosti opticky zväčšíte studeným odtieňom, no vždy to záleží aj od umiestnenia a veľkosti okna.
Farby majú vplyv aj na náladu ľudí. Asi vieme, že červená je príliš dráždivá a pôsobí veľmi rušivo, človek je nekľudný a má chuť miestnosť rýchlo opustiť. Tmavšie farby všeobecne prebúdzajú v ľuďoch sklony k depresiám. Je teda na každom z vás ako si tieto priestory upravíte. Najuniverzálnejší tón vždy zostane biely, preto to zo začiatku skúste najskôr s ním.
Usporiadanie nábytku a jednotlivých
Kuchynské linky a nábytok si hneď od začiatku navrhuje svoje usporiadanie tak, aby to zodpovedalo logickej postupnosti konkrétnych prác, ktoré sa v nej vykonávajú. To znamená, že by sme mali vychádzať v prvom rade z toho, že si potraviny a jedlo najskôr musíme roztriediť, uložiť, potom očistiť a nakoniec tepelne, alebo inak upraviť k jedeniu.
Ďalšou dôležitou vecou, ktorá pri práci v kuchyni podmieňuje celkové rozmiestnenie je to, či je hlavná osoba v kuchyni ľavákom, alebo pravákom. Jednotlivé prvky sa potom ukladajú zľava doprava, alebo naopak.
Pri práci by sme mali mať dostatok voľného priestoru. Ak sme využili výhodný predaj váh, a chystáme sa na veľké pečenie, určite sa nám zíde z každej strany pracovnej plochy aspoň 30 cm. Aj umiestnenie kuchynského dresu je dôležité, pretože pracovať pri zlej dostupnosti vody nie je asi ideálne.
Jeho výška by mala byť taká, aby ste svoje dlane mohli pohodlne položiť na dno a boli pritom vo vzpriamenom postoji.
Veľkosť linky a nábytku býva odpovedajúca kapacite dostupných priestorov. Tradične sa rozdeľuje na tri časti. Spodné skrinky a zásuvky umiestnené pod pracovnou doskou a vrchná časť poličiek s dvierkami či bez. Výška horných poličiek by sa samozrejme mala prispôsobovať potrebám ľudí, ktorí sa v nej pohybujú, čím nemáme na mysli zrovna deti.
Kovanie a úchytky vedia narobiť tiež veľký problém, ak si nedáte pozor na ich veľkosť a materiál môžete narušiť celkový dojem. Opomenúť pri zariaďovaní kuchyne nesmieme ani typ vodovodnej batérie a osvetlenie. Kuchyňa je naozaj srdcom domova a ak si dáte pozor na každý jeden detail nič vám v nej nebude prekážať.