Zásady pestovania mäty piepornej

Takmer každý už počul o priaznivých účinkoch mäty piepornej pre zdravie. Tlmí a odstraňuje kŕče, zvlášť v tráviacom trakte, zmierňuje nadúvanie, pôsobí dezinfekčne, povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav, najmä žlče, v silnejších koncentráciách pôsobí mentol na kožu ako miestne znecitlivenie.  Mäta je  aromatická rastlina, ktorá sa tiež používa na výrobu zubnej pasty a žuvačiek. Všetky druhy mäty sú rýchlo rastúce  rastliny, takže im musí byť poskytnuté  miesto na šírenie sa bez toho, aby im niečo stálo v ceste. Po zasadení mäty piepornej sa rýchlo tvoria veľké, svieže zelené záhony.

Zásady pestovania mäty piepornej

Pri pestovaní dodržujte tieto zásady

  • Pri výbere miesta pre pestovanie mäty nájdite také, kde bude dostatok ranného slnka, ale zároveň aj popoludňajší tieň.
  • Môžete ju pestovať v kvetináči.
  • Odtrhávajte žlté vysušené listy.
  • Dbajte na to, aby rastlina bola zasadená vo vlhkej pôde a nevysychala.
  • Lístky si môžete odtrhávať kedykoľvek podľa potreby. Do veľkého zberu počkajte, kým rastlina začne kvitnúť. Vtedy je chuť mäty najintenzívnejšia.
  • Mäta preferuje mierne kyslú pôdu, ktorá môže byť dosiahnutá pridaním humusu pred výsadbou.
  • V záhonoch by mali byť rastliny zasadené aspoň 60 cm od seba, aby sa rastlina mohla rozložiť.

História mäty piepornej

Mäta pieporná (Mentha x piperita) bola najprv kultivovaná v roku 1750 neďaleko Londýna v Anglicku ako experimentálny hybrid. Teraz možno nájsť prirodzene rastúcu mätu piepornú takmer kdekoľvek na svete. To je dôkazom nielen jej prispôsobivosti, ale slúži to aj ako údaj o jej liečivých vlastnostiach. Potom ako sa naši predkovia naučili používať mätu piepornú, brali si ju so sebou všade, kam sa sťahovali.

e4a417aa6d4072fffd43f9ec8fbce407

Využitie

Je dobre známa ako zažívacie tonikum a je veľmi populárna v arabských čajoch pre svoje zažívacie vlastnosti. V starovekom Grécku si miestni ľudia parfumovali celé telo s mätou. Mäta totiž pôsobí aj ako afrodiziakum.  Okrem iného nám pomáha udržiavať čistý dych a biele zuby.

72d588d56b769b2923931861348e20c2

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *