Takmer každý už počul o priaznivých účinkoch mäty piepornej pre zdravie. Tlmí a odstraňuje kŕče, zvlášť v tráviacom trakte, zmierňuje nadúvanie, pôsobí dezinfekčne, povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav, najmä žlče, v silnejších koncentráciách pôsobí mentol na kožu ako miestne znecitlivenie. Mäta je aromatická rastlina, ktorá sa tiež používa na výrobu zubnej pasty a žuvačiek. Všetky druhy mäty sú rýchlo rastúce rastliny, takže im musí byť poskytnuté miesto na šírenie sa bez toho, aby im niečo stálo v ceste. Po zasadení mäty piepornej sa rýchlo tvoria veľké, svieže zelené záhony.
Zásady pestovania mäty piepornej
Pri pestovaní dodržujte tieto zásady
- Pri výbere miesta pre pestovanie mäty nájdite také, kde bude dostatok ranného slnka, ale zároveň aj popoludňajší tieň.
- Môžete ju pestovať v kvetináči.
- Odtrhávajte žlté vysušené listy.
- Dbajte na to, aby rastlina bola zasadená vo vlhkej pôde a nevysychala.
- Lístky si môžete odtrhávať kedykoľvek podľa potreby. Do veľkého zberu počkajte, kým rastlina začne kvitnúť. Vtedy je chuť mäty najintenzívnejšia.
- Mäta preferuje mierne kyslú pôdu, ktorá môže byť dosiahnutá pridaním humusu pred výsadbou.
- V záhonoch by mali byť rastliny zasadené aspoň 60 cm od seba, aby sa rastlina mohla rozložiť.
História mäty piepornej
Mäta pieporná (Mentha x piperita) bola najprv kultivovaná v roku 1750 neďaleko Londýna v Anglicku ako experimentálny hybrid. Teraz možno nájsť prirodzene rastúcu mätu piepornú takmer kdekoľvek na svete. To je dôkazom nielen jej prispôsobivosti, ale slúži to aj ako údaj o jej liečivých vlastnostiach. Potom ako sa naši predkovia naučili používať mätu piepornú, brali si ju so sebou všade, kam sa sťahovali.
Využitie
Je dobre známa ako zažívacie tonikum a je veľmi populárna v arabských čajoch pre svoje zažívacie vlastnosti. V starovekom Grécku si miestni ľudia parfumovali celé telo s mätou. Mäta totiž pôsobí aj ako afrodiziakum. Okrem iného nám pomáha udržiavať čistý dych a biele zuby.