Medzi okrasné opadavé listnaté dreviny patrí množstvo stromov, kríkov a pod. Malebné a voňajúce kry sa stali obľúbenými v záhradkách pred i za domom a to i napriek svojej premenlivosti. Každoročné striedanie opadávania listov, kvitnutia a opätovného zafarbenia prináša do záhrady čaro rozmanitosti prírody a jej zákonov. Za najvyhľadávanejšie druhy okrasných drevín sa považuje orgován a zlatý dážď.
Opojný orgován
Orgován poznáme ako husto rozkonárený, drevnatý a vzpriamený ker, dorastajúci do výšky až 5 metrov. Pomedzi protistojnými, opadavými a srdcovitými listami sa vynímajú malé kvety usporiadané do bohatých metlín a strapcov. Vyšľachtených bolo veľa druhov orgovánov, ktorých farby sa pohybujú od bielej, krémovej, modrej, ružovej, žltej až po odtiene fialovej.
Orgován vydrží niečo cez 15 rokov a vyrastá buď ako solitér, vedľa kvitnúceho živého plota alebo aj pri inom kríku, ako je napríklad kalina. Zvýšenú pozornosť musíte venovať orgovánu kvôli jeho veľkým koreňom. Kríky by sa mohli navzájom dusiť a keďže orgován častokrát vnímame ako inváznu drevinu vzhľadom na svoje objemné rozmery, ponechávame medzi kríkmi primeranú vzdialenosť (1 – 2 metre).
Tento mrazuvzdorný ker kvitne na jar alebo v lete. Darí sa mu predovšetkým v hlbokej vápenatej, prípadne hlinito-piesočnatej pôde s neutrálnym alebo jemne zásaditým pH, s dostatkom živín a slnečných lúčov. Nie je chyba umiestniť ho do tienistého prostredia, avšak kvitnutie nie je ani zďaleka také intenzívne.
Pri sadení orgovánu pridávame do jamy mulčovaciu nástielku, aby sa neodparovala voda, pretože orgován sa vo všeobecnosti nemá rád so suchom. Pod konáre pridávame drvenú kôru, ktorá má podobný účinok ako spomínaná nástielka.
Mladé rastliny vysádzame na jeseň alebo na jar (vtedy výdatnejšia zálievka). Skracujeme ich rezom na jar za slnečného a suchého dňa, aby sme určili jeho budúci približný tvar rozkonárenia. Druhýkrát ho striháme na jeseň. Po odkvitnutí sa pravidelne odstraňujú súkvetia až po najbližšie rozkonárenie. Drevina sa tak zbytočne nenamáha sa tvorbou semien. Zostárnutý ker môžeme pred zimou (a teda mimo vegetácie) omladiť tzv. „zmladzovacím rezom“ Sústavne odstraňujeme obrast, čiže koreňové výmladky, vyrastajúce okolo kmeňov.
Pokiaľ Vám prekáža prirodzená vlastnosť orgovánu – rozrastať sa, odporúčame Vám zadovážiť si orgován štiepený na kmienku alebo vyšľachtené druhy s koreňom v jutovej plachte. Jedná sa o drahšiu variantu, ale pre tých, ktorí nemajú záujem o trochu náročnejšiu údržbu, je o to jednoduchšia.
Orgován je nenáročný a odolný voči smogu a prachu, preto sa hodí aj do mestských alebo prímestských častí. Znečistenejšie ovzdušie dobre znáša aj zlatý dážď, ktorý si rozoberieme nižšie.
Forsythia, čiže Zlatý dážď
Zlatý dážď je opadavý ker so zlatožltými kvetmi svietiacimi po celej dĺžke previsnutých konárov a listami kopijovitého tvaru stojacich oproti sebe. Keď lístky opadnú, ker zazelenie krásnymi drobnými lístočkami. Upozornením pre rodičov sú toxické vlastnosti nedozretých častí, ktoré sú nebezpečné hlavne pre deti, pretože po ich požití môže dôjsť k otrave.
Táto dekoratívna drevina nedobre rastie na mokrých či príliš suchých miestach, preto musí byť pôda dobre priepustná. Toleruje všetky druhy pôd, avšak najlepšie sa ujme v stredne výživnej pôde. Dalo by sa povedať, že hovoríme o nenáročnej drevine, túžiacej po výslní alebo po ľahkom tieni. Mrazuvzdorný zlatý dážď sa v záhrade uplatí ako spomínaný orgován solitérne, prípadne aj v skupinách zmiešaných kríkov či pri živých plotoch.
Dorastá do výšky 2 – 4 metre a pravidelným polievaním mu určite neuškodíte. V období vegetácie zálievka prichádza častejšie a v zime počas vegetačného pokoja (končí sa vývoj púčikov) zavlažujeme zlatý dážď sporadicky. Zlatý dážď sa sadí na jar a jeseň. V priebehu nasledujúceho roku zrežeme výhonky na dĺžku konára 20 cm. Druhý rok pozorujeme rozkonárené výhonky a nové okvetné púčiky. Konáriky striháme raz do roka a to po samotnom odkvitnutí zlatého dažďa.
Presádzanie zlatého dažďa plánujeme na každý druhý rok. Relatívne najideálnejší čas je jeseň alebo ku koncu zimy. Pokiaľ si chcete spraviť viac záhonov zlatého dažďa, stačí Vám v spojovom mieste odrezať konárik dlhý cca. 20 cm a zapichnúť ho pätou do vlhkej zeminy. Konár postupne zapustí korene a neskôr ho presadíme na slnečné miesto. Rezanie a vytváranie nových kríkov sa odporúča počas jari alebo na jeseň.