Vianočná ruža – pestovanie a polievanie

Jedna z možných alternatív vianočných ozdôb je práve typická rastlinka, ktorá si v slovenských domácnostiach každoročne nájde svoje miesto. Vianočná ruža, inak nazývaná aj ako vianočná hviezda, svieti na našich stoloch svojimi ohnivými listami a dodáva priestoru náležitú útulnosť.

Táto rastlinka pochádza z Mexika, kde vyrastá do omnoho väčších rozmerov, než s akými sa stretávame v našich zemepisných šírkach. Mnohí z nás považujú farebné listene za kvety, no opak je pravdou. Uprostred týchto smotanových, lososovočervených a krvavočervených odtieňov listeňov nájdeme skutočné drobné žlté alebo zelené kvietky.

Rozsiahlym šľachtením vzniklo vyše sto odrôd vianočnej hviezdy a ani zďaleka sa toto číslo neustálilo, pretože prichádzajú zo dňa na deň ďalšie.

 

vianocna-ruza

Ako sa starať o vianočnú ružu, aby vydržala niekoľko zím

Táto rastlinka Vám vydrží dlho, akurát sa o ňu treba náležite starať. Vyčkajte si na opadanie všetkých (aj zelených) listov a neskôr ju zrežte na približne 15cm dlhé výhonky. Umiestnite ju na svetlé miesto, udržiavajte izbovú teplotu a doprajte rastline oddych približne do mája.

V tomto štádiu sa odporúča rastlinku polievať raz za 10 dní. Jar je najvhodnejším obdobím na presádzanie do čerstvej a výživnej hliny, obsahujúcej rašelinu. Leto je zase príhodné na pestovanie Vianočnej ruže v záhrade alebo na balkóne, avšak dbajte na to, aby nebola na priamom slnku. Pridávajte každé dva týždne tekuté hnojivo na zelené rastliny.

Klesajúce teploty značia, že je čas pobrať sa dovnútra. S prichádzajúcim októbrom ubúda denného svetla a Vianočnej ruži to náramne vyhovuje. Nasledujúce 3 týždne zostáva na svetle iba cca. 10 hodín denne. Zvyšok dňa ju udržujeme v úplnej tme, ktorú dosiahneme tým, že ju prekryjeme škatuľou alebo črepníkom. V najbližších troch mesiacoch by mala Vianočná ruža zakvitnúť (vrchné listy zmenia farbu podľa kultivaru).

Na čo si treba dať pozor

Ešte pred tým, ako si vianočnú ružu zakúpite, si všimnite drobné kvietky uprostred farebných listov, aby ste po niekoľkých týždňov (alebo dňoch) nemilo prekvapení. Žlté kvietky totiž značia skoré odkvitnutie rastlinky, ku ktorému sa pridá aj odpadávanie okrasných lísteňov. Jednoznačným znakom zdravej kvetinky je zelená farba na púčikoch. Symbolizuje jasný znak blízkeho kvitnutia.

Nepodceňujte správnu manipuláciu s rastlinou. Najčastejšou chybou je nesprávne premiestňovanie kvetinky už z obchodu k Vám domov. Dohliadnite na precízne zabalenie a vyvarujte sa kúpe tejto kvetiny v čase najväčšej zimy. Po príchode k Vám domov by ste nemali spôsobiť Vaše vianočnej ruži príliš veľký teplotný šok, preto ju nechajte ešte aspoň hodinku zabalenú.

 

Čo (ne)robiť pri opadávaní listov

Vianočnú ružu charakterizuje citlivosť voči prievanu, preto jej prirodzene neprospieva chlad a nadbytok vody. Polievanie tejto rastlinky môže byť zradné, vzhľadom na jej prílišné polievanie. Vyhnite sa zbytočne premočenej zeminy, rovnako aj zvyšnej vode v spodnej miske pod kvetináčom, pretože by mohlo dôjsť k opadávaniu listov a hnitiu koreňov. Stačí ak obmedzíme polievanie na jeden až dvakrát do týždňa, keď už je daný substrát dostatočne suchý.

Opad listov môže mať za príčinu zmena prostredia, v ktorej sa kvetina nachádza. Vianočná ruža totiž nie je príliš „sťahovavý“ typ, vyhovuje jej dlhší pobyt na jednom mieste, najideálnejšie pri teplote nižšej ako je 15°C.

 

Jedová alebo nie?

Narábanie s vianočnou ružou môže byť nebezpečná v prípade, že sa Vám na pokožku dostane šťava, vytekajúca z poškodenej rastliny, keďže má dráždivé účinky. Túto mliečnu šťavu poľahky zastavíme horiacou zápalkou alebo ponorením do teplej vody.

Považujeme ju za rastlinu, ktorej všetky časti môžu po požití spôsobiť otravu alebo aspoň tráviace ťažkosti. Jednoduchým riešením je držať rastlinu pred nezbednými prstíkmi rovnako aj ňufákmi Vašich domácich maznáčikov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *