Ako pestovať tulipány, narcisy a hyacinty?

Cibuľoviny preferujú bežnú záhradkársku zeminu, mierne výživná a stredne ťažkú pôda.

Pokiaľ je Vaša pôda ťažká, zmiešajte ju s krémičitým pieskom. Odporúča sa vybrať lepšie priepustnú pôdu, ktorá nedrží teda príliš veľa vody, zároveň však nevysychá, čím sa udržuje dostatočná hladina vlahy. Rastlinkám treba zabezpečiť dostatok slnka a tepla, nevyhovujú im mrazy a kolísanie teplôt. Cibuľoviny nehnojíme priamo organickým hnojivom, za žiadúce sa považuje prihnojovanie počas vegetácie. Deň pod mrakom je ako stvorený na výsadbu cibuliek. Pred zasadením ich ale starostlivo prezrite a presvedčte sa, že nie sú napadnuté chorobami alebo poškodené. Budete mať väčšiu záruku, že bude Vaša záhradka „zdravá“. Výsadbové jamy skyprite (pri väčšom suchu jamu rovno aj zalejte) a nasypte do nej trochu piesku, aby ste zabezpečili drenáž. Uľahčíte tak prácu cibuľkám, ktoré ľahšie zakorenia. Snažte sa obstarať si cibuľky u dôveryhodného zdroja, nie v supermarketoch. Najznámejšie cibuľnaté rastliny sú tulipán, narcis a hyacint.

Fanfán Tulipán

Tulipán poznáme ako rastlinu s kopijovitými listami voskového povrchu a stvolom, zakončeným jedným kvetom rozličnej farby. Pestujeme ich v záhonoch, pretože solitérne do tulipána vietor naráža a krehký stvol ohýba k zemi, čím sa môže poškodiť celý tulipán.

Tulipány obvykle kvitnú na jar, ale len ak sa výsadba uskutočnila v období od septembra do októbra. V prípade, že tomu tak nie je, stúpa pravdepodobnosť, že rastlina nerozkvitne. Nedostatočného zakorenenia, čím sa nevytvorí potrebná spleť koreňov a zásoba živín. Dbajte na správnu hĺbku zasadenia cibuľky, ktorá pri tulipánoch predstavuje 10 – 15 cm pod povrchom, čiže približný dvojnásobok výšky cibule. Rozmiestnite cibuľky 5 cm od seba, aby mali dostatočný priestor na rast. Tulipány nemožno sadiť na tom istom mieste ako narcisy. Platí pri nich tzv. osevný sled. Rovnaký druh cibuliek sa môže na tom istom mieste pestovať až po 6 rokoch. Cibuľky zakorenia približne po 12 týždňoch. Zvoľte primeranú a pravidelnú zálievku a na pôdu nenarušte rýľovaním, kopaním či výsadbou iných kvetín. V období zimy uložte na miesto výsadby ihličnaté vetvičky, aby sa zabránilo zmrazeniu. Približne po 2 – 3 rokoch tulipány vyberte a z cibuľky odstráňte dcérske cibuľky a korienky.

 

tulipany

 

Okvetné stonky či semenníky sa po odkvitnutí odlamujú, čím predídeme tvorbe semien. Žltnúce listy značia najvyšší čas na uskladnenie cibuliek tulipánov. Vyberte ich opatrne z pôdy, nechajte ich preschnúť na mieste, chránenom pred slnkom a po 3 týždňoch si všimnite drobné povrchové šupiny. Uskladnite cibuľky do dobre vetranej a suchej miestnosti s optimálnou teplotou 17 – 19 °C. Vyhnite sa plastovým vrecúškam, v ktorých by cibuľky začali plesnivieť.

Ty narcis!

Narcis predstavuje trvácu bylinu s čiarkovitými a širokými vzpriamenými listami a dutými, hranatými stonkami, ktoré zdobia na vrchu zlatožlté kvety.

Pestovanie narcisov sa príliš neodlišuje od tulipánov. Výsadba sa koná v auguste až septembri. Pôdu zrýľujeme a cibuľky zasadíme vo vzdialenosti 10 – 15 cm do čerstvej a živinami zásobovanej pôdy, na svetlom alebo polotienistom stanovišti, keďže na zakorenenie potrebujú vyššiu teplotu zeme. Pôdu môžete kosiť až po mesiaci, pretože cibuľky sú v procese zretia. V riadkoch zachovávame vzdialenosť 10 cm. Hĺbka výsadby zostáva 15 cm pod povrchom, pričom jamu vystelieme pieskom alebo jemným štrkom. Cibule vložíme do jamy spodnou širšou časťou nadol, pretože na nej sa neskôr vytvoria korene. Výsadbové miesto zavlažíme a môžeme si oddýchnuť. Po výsadbe sa totiž takmer vôbec nemusíme o narcisy starať. Vedia sa prispôsobiť podmienkam, samozrejme s pravidelným (ale nie každodenným) zavlažovaním neprestávame.

Slabšie kvitnutie a žltnutie listov nám napovedá skoré odkvitnutie. Po odkvitnutí je nutné odrezať celé kvety a neodstraňovať listy, v ktorých sa ešte ďalšie 4 týždne tvoria zásobné látky. Najlepšie je nechať ich prirodzene uschnúť a zvädnúť. S polievaním pokračujte až do začiatku horúceho leta, kedy sa rast cibuliek zastav. Ak sa rozhodnete cibuľky v tomto štádiu vybrať, očistíte ich, avšak násilne neodstraňujte zhluky cibuliek a živé korienky, aby sa nevytvorili rany. Skladujte ich v chladnejšom, suchom prostredí pri teplote 20°C, v miestnosti s dostatočnou výmenou vzduchu.

Narcisy sa vo všeobecnosti rozsádzajú po 3 – 5 rokoch. Pred mrazom ich musíme chrániť čečinou, pretože aj napriek svojmu horskému pôvodu , vďaka ktorým sa cibule korene sťahujú hlbšie do zeme, môžu podľahnúť mrazom.

Voňavý hyacint

Žliabkovité listy a strapce rúrkovitých kvietkov bielej, modrej alebo ružovej farby s omamnou vôňou Orientu nemôžu v žiadnej záhrade chýbať.

Spomenuté informácie o tulipánoch a narcisoch môžete využiť aj pri tejto rastlinke. Cibuľka so suknicami si vyžaduje takmer rovnakú starostlivosť, pričom treba spomenúť že výsadba začína 6-8 týždňov pred vypuknutím zimy. Vkladajú sa do hĺbky 15 cm do zeme a v 10 cm vzdialenosti od seba. Vyššiu kvalitu cibuľky zachovávame každoročným vysadením cibuliek, ktoré sú následne uložené do chladničky na rašelinovom podklade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *