Zdravá a svieža pracovňa s rastlinami

Zobudiť sa a odniesť si čerstvo uvarenú kávu do vedľajšej izby Vášho domu, ktorá slúži ako pracovňa, to znie naozaj dobre. Tí, ktorí nemajú takúto možnosť denne dochádzajú do svojej práce a kancelárií. Vytvoriť si rovnakú alebo aspoň podobnú atmosféru domova sa môže javiť ako ťažká a nesplniteľná úloha. Jednoduchá a nenáročná úprava Vášho pracovného priestoru však dokáže spraviť svoje. Nehovoríme o prestavaní a ďalších veľkých zmenách. Niekedy stačí pridať nenápadný prvok, ktorý Vám pripomenie domov. Rámik s fotografiou, vlastná šálka alebo niečo s prírodným motívom. Nemusíte vymýšľať žiadne dekorácie, stačí Vám použiť prirodzene krásne kvety, šíriace nádych pozitivizmu.

Prečo sú rastliny také dôležité?

Rastliny nadobúdajú na dôležitosť a do úvahy sa berie ich prítomnosť už v prvotných architektonických návrhoch. Počas testovania rastlín sa zistilo, že sú schopné absorbovať alebo aspoň stlmiť účinky nepriaznivých látok a faktorov. Napríklad, medzi ich hlavné prednosti patrí filtrovanie a čistenie vzduchu, zvlhčuje ho až o 10% a znižuje toxíny. Pôsobia ako zvuková bariéra a znižujú prašnosť. Druhy ako paprade a brečtan zase pohlcujú elektrosmog a výpary škodlivých látok.

Plnia aj estetickú funkciu, pretože svojimi odlišnými tvarmi, farbou a výškou vyplňujú priestor, rozžiaria ho alebo naopak príjemne zatieňujú. Z kancelárií uspôsobených na obchodné stretnutia, ktoré majú tento základný prvok, máme úplne iný pocit a častokrát odľahčujú celkový podtón schôdzky.

Rastliny na šťastný „život“ potrebujú

Nároky rastlín na svetlo, teplo, substrát a zálievku sa líšia a je nutné ich dodržiavať, aby plnili svoj účel a slúžili nám tak, ako si predstavujeme. V podstate platí princíp niečo za niečo. My sa o rastliny budeme svedomito starať a doprajeme im všetko, čo potrebujú, no a na oplátku nám oni pomôžu (nie len) so znečisteným prostredím.

Pred tým, ako si do práce prinesiete kvetinu alebo inú rastlinu, zhodnoťte všetky jej nároky. Buďte kritickí a zamyslite sa nad svojou povahou precízneho záhradníka alebo človeka amatéra, ktorý si len potrebuje dopriať vo svojom okolí trochu zelene. Vyberte si rastlinu náročnú na údržbu alebo naopak bezproblémovú (napr. sukulentné rastliny), ktorá vydrží aj keď sa o ňu nebudete pravidelne starať. Venujte pozornosť aj rozdielu medzi suchomilnými (kaktusy) a vlhkomilnými rastlinami, aby jedna rastlina netrpela na úkor tej druhej.

Postrach alebo pomoc?

Nepodceňujte vplyv svetla na zdravý a ničím nerušený život Vašej rastliny. Spozornieť by ste mali, akonáhle stonky rastliny strácajú farbu a listy svoju pestrosť. Keď sa rastlinka zakrpatila a nemá žiadne puky alebo kvety, môže to byť výsledok nedostatku svetla. Presuňte ju teda na slnečnejšie miesto a počkajte si na výsledok.

Nadbytok svetla ale môže Vaše rastline ublížiť. Fľaky na listoch, zmena farby z tmavej na žlto-zelenú a uvädnuté kvety znamenajú, že rastlinka už má pre zmenu svetla „až po krk“ a rada by sa pred ním skryla do menšieho polotieňa.

Udržujte správnu hladinu pH v substráte rastlinky, ktorá vyžaduje špeciálny typ pôdy a dbajte na to, aby bol substrát dobre priepustný. Aby Vám nezačali plesnivieť korene, uložte rastlinu do kvetináča s dierkami, aby sa odplavila nadbytočná voda. Tú následne vylejte.

Rastliny vhodné do pracovne/kancelárie

Figovník

Izbová teplota a pravidelná zálievka bez prelievania je ako stvorená pre fikus. Táto vlhkomilná rastlina odstraňuje formaldehyd a vďaka svojej elektrostatike pohlcuje prach v miestnosti, ktorý sa usádza na jeho listoch. Listy stačí občas pretrieť vlhkou handričkou a tak ich zbaviť nečistôt. Nepáči sa mu zmena prostredia a obľubujú rozptýlené (nie priame) svetlo.

figovnik

Dracéna

Exotická, ale jedovatá rastlina, ktorá potrebuje polotieň a teplo. V lete pravidelné rosenie vodou a častejšia zálievka, naopak striedme polievanie v zime. Listy dracény fungujú ako indikátory smädu alebo preliatia. Hnedé špičky naznačujú, že máte kvetinu poliať. Zelené listy však môžu začať opadávať, pôsobením chladného vzduchu a nedostatku vody. Doprajte jej dostatočný priestor a nevystavujte ju prievanu. Táto obľúbená izbová rastlina, ktorá sa najviac hodí do spálne, absorbuje formaldehyd, benzén, splodiny fajčenia a aj oxid uhoľnatý.

dracena

Sansevieria alebo Svokrin jazyk

Svokrin jazyk vydrží všetko. Kvôli svojim krátkym koreňom ho pestujeme v nižších, ale širokých nádobách. Netreba ho prelievať, pretože ľahko zahnije, takže ho môžete vystaviť aj dlhšiemu obdobiu sucha. Svojou prispôsobivosťou sa hodí do suchších interiérov, kde pohlcuje trichlóretylén, benzén aj xylén.

sansevieria

Zamioculcas

Východoafrický sukulent, ktorý môžete umiestniť hocikam, či už na priame slnko alebo do tieňa. Vyhnite sa zvýšenému prelievaniu, pretože mu môžu začať žltnúť a opadávať listy. Vzhľadom na svoje zásoby vody v tučných kožovitých stonkách a dokonca aj v listoch, vyhovuje mu skôr vysychanie. Pri dobrom zaobchádzaní s touto rastlinkou si môžete byť istí, že sa rozrastie a do kvetináča sa takmer nevojde. Preto je nutné ho raz za čas presadiť do väčšieho kvetináča, podľa potreby. Zamioculcas sa rád sprchuje vo vane, preto neváhajte a doprajte mu kúpeľ, počas ktorého si vytvorí ďalšie zásoby vody.

zamioculcas

Cissus kosoštvorcový

Funguje ako dobrý pohlcovač, preto ho väčšinou umiestňujeme do zafajčených miestností. Cisusu vyhovuje teplota 15 – 25°C, pretože je pôvodom z trópov. Vyberte preň miesto, ktoré nepodlieha priamemu osvetleniu slnkom a kľudne ho priviažte oporou, aby stál vzpriamene. Rastlinu podľa potreby zaštipujte, čím si udrží kompaktný tvar.

cissus

 

Nefrolepka vznešená

Papraď s dlhými poplazmi, ktorá sa hodí do dnešného uvoľneného štýlu života a najviac vynikne v závesnom črepníku alebo na podstavci. Nefrolepka čistí vzduch tak, že jej listy zachytávajú škodlivé látky. Vyhovuje jej východné, alebo západné okno. Niekoľkokrát do týždňa ju pravidelne rosíme a tým udržiavame v jej prostredí vlhkosť, ktorú potrebuje na prežitie.

nefrolepka

Zelenec chocholatý

Odbúrava oxid uhličitý a zbavuje vzduch škodlivín, uvoľňujúcich sa z nábytku, textílií a čistiacich prostriedkov. Korene Zelenca stoja za povšimnutie, pretože sú silné, dužinaté a svetlej farby. Pomôžete mu keď budete pravidelne vetrať a kontrolovať substrát, ktorý svedomito zalievate.

zelenec

Rastliny pestované hydroponicky

Dekoratívne čistý a hygienický spôsob hydroponického pestovania je vhodný pre tých, ktorí naozaj nemajú času nazvyš, aby sa venovali svojej rastlinke. Ako nám už naznačuje názov, ide o pestovanie rastliny vo vode bez zeminy, pomocou živých roztokov, ktorých koncentrát sa kontroluje a dopĺňa.

Hydroponický systém spočíva v dvoch nádobách, presne hovoríme o „nádobe v nádobe“. Rastlina spočíva zakorenená vo vodopriepustnej vnútornej nádobe, uloženej vo vodotesnej vonkajšej nádobe. Rastlinky pestované týmto spôsobom majú iné korene, sú robustnejšie, pevné. Potrebujú rovnaké množstvo tepla a svetla ako aj rastliny pestované klasicky. Výhodou je, že sa predĺžia intervaly medzi zálievkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *