Ako ochrániť záhradu pred psíkom?

Každý záhradník či človek, ktorý sa snaží mať krásnu záhradku a pestuje v nej mnoho rastlín či kvetov pozná veľmi dobre všetkých škodcov, ktorí by dokázali za pár minút zdevastovať aj niekoľko ročnú prácu. Medzi týchto „škodcov“ patrí aj psík, ktorý má veľmi rád záhradkárske práce a svojimi labkami vie narobiť veľa škody.

Keď prichádza malé šteniatko do rodiny, určite je klasickým postupom, že ho začnete učiť tie klasické povely ako sadni, ľahni či zostaň. Na jar a v lete, keď je už vhodná doba na to, aby ste svojho malého alebo už väčšieho psíka pustili von zistíte, že ste zabudli na jednu, veľmi dôležitú vec. Nenaučili ste ho to, ako sa správať vonku na dvore alebo vo vašej záhrade. Prvá vec, ktorú pes urobí, keď uvidí nové prostredie, je zdvíhanie nohy a značkovanie nového teritória. Ak nechcete, aby vám za jeden či dva dni nový člen rodiny zničil všetko, o čo ste sa snažili doteraz, určite by ste ho mali naučiť správaniu vonku a svoj dvor i záhradu by ste mali prichystať na štvornohého chlpáča.

Povaha psa

Každý pes je iný a má inú povahu. Ten váš je napríklad omnoho pokojnejší, ako pes vašej kamarátky či suseda. Práve to, akú má povahu naznačuje aj to, ako sa bude správať, aj keď bude vycvičený. Pes, ktorý je dlhšie zavretý vnútri potrebuje pohyb. Skoro každé plemeno má rado pobyt na slniečku, vonku, kde sa s ním môžete hrať a môže sa v pokoji vybehať. Ak viete, že aj váš pes potrebuje dostatok pohybu, nezakazujte mu ho. Choďte s ním niekam do parku, kde bude preňho dosť priestoru, alebo mu na vašom dvore vyčleňte trávnatú časť, ktorú nezničí.

Niektorí psi sú majstrami v kopaní jám. Majú to vo svojej povahe dané a najčastejšie to bývajú teriéry, ktorí dokážu vykopať naozaj veľmi hlbokú a veľkú dieru. Dávajte si na to pozor, pretože ak pes spraví raz či dvakrát nejakú jamu, bude to robiť neustále. Svojho psa by ste mali za to vyhrešiť, no nebite ho.

Máte na dvore jazierko? Ak ste si zaobstarali labradora alebo zlatého retrievera, určite čakajte to, že skôr či neskôr vám pes doňho skočí a budete mať hneď po vašom krásnom malom jazierku. Dávajte na psíka pozor a v teplom počasí ho častejšie kúpte. Práve tieto dva druhy psov milujú vodu a nemali by ste im ju odopierať.

 

Ak zistíte akú povahu a vlastnosti má váš pes, omnoho jednoduchšie ho budete cvičiť a učiť novým veciam. Vyhnete sa tak nechceným činnostiam, ktoré by mohol urobiť a nebudete mať tak zo svojej záhrady ruiny.

Chodníky a cestičky

pes-zahradaNa to, aby ste mohli chodiť do každej časti vašej záhrady máte buď trávnik alebo cestičky a chodníky, ktoré ste si vybudovali. Ak ich nemáte, radíme vám, určite si ich urobte. Psovi len tak ľahko nezabránite tomu, aby neprešiel na inú stranu záhrady. Ak nikde nebude vidieť cestičku, prejde rovno cez váš kvetinový záhon, ktorý úplne zničí. Ak však budete mať dláždený chodník či vychodenú cestičku, pôjde po nej. Je to jeho inštinkt, ktorý mu napovedá, že vďaka tejto ceste sa dostane tam, kam chce. Samozrejme, nie vždy to platí, pretože niektorí psi si spravia tak či tak po svojom a jediné čo môžete urobiť je sledovať ho a zatrhnúť mu chodiť po nejakom úseku, no vždy je lepšie cestičku mať. Nielen pre psa, ale aj pre vás.

Výhodou kamenných cestičiek je aj to, že keď pes pôjde do záhrady, nevráti sa zbytočne špinavý a zablatený. Rovnaká výhoda je aj pre vás. Budete sa môcť vždy prejsť po vašej záhrade aj keď bude dážď alebo iné, neprívetivé počasie. Okrem toho bude vaša záhrada vyzerať omnoho lepšie, zaujímavejšie a chodiť v nej bude omnoho ľahšie.

Máte doma plemeno psa, ktoré má dlhú srsť? Vyhnite sa rôznym zmesiam, z ktorých by mohol byť chodník, pretože sa mu to môže nalepiť na labky alebo spodky srsti a nepôjde to z nej len tak ľahko dolu. Ušetríte si kopec umývania a zbytočnej práce, ktorú by ste museli urobiť.

Ploty

Váš pes môže byť akokoľvek múdry, no niekedy to proste nejde. Úplne všetko môžete svojho psa naučiť, no zakázať mu chodiť do niektorých častí záhrady bude určite nielen nad vaše, ale aj jeho sily. Práve preto by ste si mali plotom alebo nejakými doskami či inou zábranou vyčleniť zóny, ktoré sú pre vás drahocenné a určite by ste si nepriali to, aby vám ich niekto zničil. Mnohokrát bývajú v záhradách drahé rastliny, chúlostivé kvety, ktoré horko-ťažko vyrastú ak sa ich nikto nedotýka či iné dekoratívne trávy, ktoré by mohli byť zničené napríklad tým, že by ich pes označkoval. Ak si myslíte, že to bude v záhrade vyzerať zle, mýlite sa. Stavte na peknú ohrádku, plot alebo dekoračný materiál, z ktorého spravíte zábranu pred psom. Nezabúdajte však, že mnohé veľké plemená radi skáču, a tak by mala byť zábrana dosť vysoká. Pri zábranách však psa veľmi jednoducho naučíte, že tam proste nemá čo hľadať a nebude ani len rozmýšľať, ako sa k tejto časti záhrady dostať.

Práve táto ochranná zóna by mala platiť aj pre úrodu, ktorú v záhrade pestujete. Mnohé psy majú veľmi radi ovocie a zeleninu, takže okrem toho, že by vám ju mohli pošliapať alebo inak zdevastovať, veľmi jednoducho by vám ju mohli drzo zjesť. Svoje jahody, malinové kríky alebo ovocné stromy by ste mali dobre pred psom skryť a jednoducho ohradiť.

Hrabanie ako zábava

Ako sme už spomínali, psi milujú hrabanie. Hrabú neustále, najmä do mäkšej zeme, ktorú nájdu najmä pri plote. Mnohokrát sa môže stať, že sa pes prekope až k susedovi alebo vám ujde. Pri tomto by ste mali zistiť, aké je vaše plemeno. Ak patrí medzi retrieverov, určite bude kopať a hrabať vždy, keď nájde dobré miesto. Psa by ste mali mávať vždy na dvore, kde nemá šancu nájsť takúto mäkkú pôdu. Niečo takéto by ste ho odnaučili len veľmi ťažko, pretože to má v povahe a proti tej sa niekedy naozaj nedá ísť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *