Medzi jednu z najobľúbenejšej zeleniny patria práve malé zelené guľôčky, ktoré milujú mnohí už od detstva. Hrach má okrem mnohých vitamínov a minerálov aj skvelú chuť. Dá sa z neho uvariť takmer všetko a či už ho máte radi čerstvý, mrazený alebo uvarený, je len na vás, no ten domáci je najlepší.
Hrach patrí už od nepamäti do našich záhrad. Je to zelenina, ktorá nesmie chýbať nikde. Tieto zelené guľôčky sa veľmi jednoducho zasadia, nepotrebujú takmer žiadnu zložitú starostlivosť a už o pár týždňov si budete pochutnávať na zrelých plodoch. Ak si aj vy plánujete zasadiť doma hrach, určite si dajte poradiť.
Rozdelenie hrachu
Ešte predtým, ako budeme hovoriť o starostlivosti a sadení hrachu, mali by ste vedieť základné rozdelenie. Práve výber hrachu je veľmi dôležitý.
- Hrach siaty – nazýva sa aj hrach obyčajný. Je vhodný v netrelom stave na konzumáciu a po dozretí je vhodný na varenie či do rôznych receptov.
- Hrach siaty kŕmny – už podľa názvu vám môže napadnúť, že sa pestuje ako krmivo pre niečo, alebo skôr niekoho. Slúži ako výživový doplnok do obilninových miešaníc pre domáce zvieratá.
- Hrach siaty cukrový – je veľmi sladký, chutný a ideálny v čerstvom stave na konzumáciu
- Hrach siaty dreňový – zberá sa nezrelý a používa sa na konzervovanie. Práve ten hrach čo máte doma v plechovkách zo supermarketu je tento, ktorý spomíname.
Sadenie
Ešte predtým ako začnete kúpený hrach sadiť, by ste mali nájsť preň miesto. Hrachu vyhovuje skoro každé miesto, ktoré je bez zbytočných rastlín, buriny či inej hávede. Pôda musí byť prekyprená, najlepšie hlinito-piesočnatá. Hrach dobre neznáša suchú a tvrdú zem, no nemá rád ani jej presný opak, premočenú zem, v ktorej je neustále voda. Práve kvôli tomu by ste sa mali vyhýbať neustálemu zalievaniu. S vodou to nepreháňajte, aby vám hrach nezhnil.
Veľmi dôležité je aj dostatočné slnečné žiarenie. Hrach má veľmi rád slnko a teplo, takže ho dávajte na také miesto, kde mu nebudú tieniť žiadne stromy či múry. Dobre znáša aj studené počasie. Na hnojenie nie je náročný, takže sa toho nemusíte vôbec báť. V bežných záhradníckych potrebách nájdete univerzálne hnojivo, ktoré sa mu bude určite hodiť a vy ho využijete aj na iné účely.
Hrach by ste mali sadiť dostatočne hlboko. Najprv si vyberte akým spôsobom ho budete siať. Máte na výber dve možnosti a to buď do riadkov alebo do hniezd. Ak budete mať riadky, motykou spravte cca 6-7 cm hlboké riadky, na dno zasejte hrach (jedno semeno každých 6 cm) a zasypte. Pri zasievaní do hniezda vykopte motykou jamky, ktoré však nebudú plytké, ale dostatočne hlboké. Do každého hniezda vhoďte 6 hráškov.
Dôležité je vedieť aj čas, kedy máte hrach siať. Začiatok výsevu hrachu je v druhej polovici marca a v prvej polovici apríla. Záleží veľmi aj na počasí. Ak je ešte v marci veľká zima a mrazy, so zasiatím hrachu radšej počkajte do teplejšieho počasia.