Egreše sú poslednou dobou veľmi obľúbené nielen vďaka svojej chuti, ktorá je naozaj veľmi zaujímavá, ale aj vďaka vitamínom a minerálnym látkam, ktoré obsahuje. Má výborný vplyv na zdravie človeka, a práve preto by ste ho mali zaradiť aj do svojho jedálnička. V obchodoch tieto plody možno nájdete veľmi ťažko, no najjednoduchším riešením, ako sa k nim dostať je aj tak ich pestovanie.
Starostlivosť o egreš nie je vôbec namáhavá a dokáže ho vypestovať aj človek, ktorý sa v záhradníctve moc neorientuje. Stačí vám vedieť pár dôležitých informácií a faktov, vyvarovať sa klasickým a najbežnejším chybám a môžete sa tešiť z plodov, ktoré vám už o pár mesiacov prinesie.
Starostlivosť
Egrešu sa darí úplne všade tak, kde ho zasadíte. Rovnako na tom sú aj ríbezle. Nemá rád neustále vlhkú a ťažkú pôdu, takže ho určite nepolievajte každý deň. Dávajte však pozor najmä na vodu, ktorej prebytočné množstvo by mohlo egrešu uškodiť. V nadmerne vlhkom prostredí totižto trpí múčnatkou. To znamená, že jeho plody sa obalia do bieleho povrchu a budú vyzerať akoby boli plesnivé. Egrešu dajte dostatok miesta. Najlepšie miesto je niekde tam, kde máte otvorený priestor a bude sa mu tak dobre dýchať. Ak budete mať pri ňom ešte nejaké iné kríky či rastliny, ich tiene mu vadiť určite nebudú.
Egreš sa dožíva 10 až 20 rokov, záleží to hlavne na starostlivosti, ktorú mu poskytujete. Práve kvôli jeho dlhovekosti by ste si mali vybrať pre neho miesto, kto vám nebude zavadzať ani na budúci rok. Najvhodnejšie záhrady pre egreše sú tie s väčšou rozlohou, kde sa jednoducho zmestí.
Jediné, na čo je egreš veľmi náročný sú živiny, ktoré potrebuje. Tie mu však môžete naozaj jednoducho doplniť rôznymi minerálnymi a špeciálnymi krmivami.
Výsadzba
Sadenie egreša je vhodné na skorú jar, kedy sa klíčky skvelo zakorenia a máte veľkú pravdepodobnosť, že vám egreš vyrastie. V ďalších krokoch by ste mali postupovať jednoducho – krík tvarujte do takej veľkosti či šírky, akej chcete vy. Dôležité je, aby mal krík niekoľko hlavných výhonkov, z ktorých potom budú pokračovať tie bočné.
Ak plánujete mať niekoľko egrešov doma, môžete ich dávať vedľa seba, no myslite na to, že potrebujú aj dostatok miesta.
Nezabúdajte však ani na správne hnojenie. Práve správnym hnojením podporíte rast, plodnosť a silu kríčka. Vďaka vitamínom v hnojive si budete istí, že svojmu kríčku dávate to najlepšie. Prihnojovať by ste mali každý rok, najlepšie na skorú jar, kedy sa aj nové kríčky sejú. Nezabúdajte ani na dostatok draslíka, ktorý môžete pridať buď už súčasťou hnojiva alebo samotný do pôdy.
Škodcovia
Niektorí škodcovia napádajú aj egreše. Z hubových chorôb je to najmä americké múčnatka, ktorá obalí plody do bieleho „plášťa“. Mnohokrát však napadne aj listy, ktoré majú najprv biely a neskôr hnedý plstnatý povlak. Plody ostávajú bez chuti a sú malé. Napadnuté kry potrebujú postrek nielen na jar a v lete, ale aj v zimnom období.
Mnoho škôd môže na egreši spraviť aj voška egrešová, ktorá z listov vyciciava šťavu.