Nájsť ten najkrajší kvet do záhrady je pre záhradkára niečo ako poklad. Práve jedným z takýchto kvetov je aj georgína, ktorá vám okrem krásy prinesie aj radosť. Starostlivosť o ne nie je vôbec náročná, vďaka čomu patria medzi veľmi obľúbené rastliny, ktoré sa objavujú pri domoch a v záhradách.
Farebnosť sa pomaly koncom leta vytráca a práve vtedy prichádzajú na rad georgíny, ktorým sa iné kvety svojou krásou a rôznorodosťou nevyrovnajú. Cestu si tieto kvety nachádzajú napríklad na balkóny nielen domov, ale aj bytov, kde krásne oživia prázdny múr. Existuje niekoľko desiatok druhov odrôd, z ktorých si určite vyberiete aj vy. Niektoré sú špeciálne vyšľachtené na to, aby ste ich mohli mať doma v nádobách a črepníkoch. Práve vďaka tomu ich môžete potom presúvať z miesta na miesto bez toho, aby ste kvet poškodili.
Kvety dosahujú výšku maximálne 40 centimetrov, takže sa vám zmestia úplne všade a nemusíte im hľadať mnoho miesta. Hodia sa preto záhradkárom s malými záhradami alebo ľuďom na terasy a balkóny. Pri kupovaní hľúz by ste si mali dávať pozor na to, aké kupujete, pretože tie ovplyvňujú rast. Podľa veľkosti kvetu by ste mali prispôsobiť aj veľkosť nádoby.
Starostlivosť o georgíny
Starostlivosť o georgíny vôbec nie je ťažká. Kvety pochádzajú zo slnečného Mexika, preto by ste im mali vybrať miesto, kde budú mať dostatok slnka a tepla. Majú veľmi radi slnečné lúče, takže ak ich máte na balkóne či vo vnútri pri okne, vyhnite sa tieňu, ktorý by im nemusel prospievať.
Veľkosť kvetov a kvitnutia závisia od už spomínaného slnečného žiarenia, ktoré podporuje rast. Ak sú kvety v chládku a tme, majú tendenciu nerásť alebo sa im kvety zakrpatia. Chcete, aby vám georgína krásne rástla a mala mnoho kvetov? Prerieďte ju pomocou záhradníckych nožníc. Strihaním jej pomáhate rásť a kvitnúť.
Ak máte záujem o kríček z týchto kvetov, v pokoji vám postačí päť až šesť silných výhonkov, ktoré rovnomerne rozložíte do pôdy či do nádoby. Ako každé kvety, aj pri tomto druhu urobíte dobre ak budete odstraňovať zvädnuté a suché kvety, ktoré by inak samé opadli. Odkvitnuté kvety by ste mali odstrániť nad najbližším rozkonárením kvetnej stopky, čím zabránite prenikaniu plesní do rastliny a jej hľúz. Rovnako kvet neprelievajte zbytočne vodou, pretože by mohol začať hniť.
Georgíny síce patria medzi nenáročné rastliny, ktoré nepotrebujú nejakú špeciálnu starostlivosť, no určite sa na ňu trochu zamerajte. Veľmi dôležitý je správny substrát, ktorý zakúpite. Mal by byť plný živín, vďaka ktorým bude rastlina zdravá a krásna. Ako dobre viete, rastliny majú niekoľko týždňové obdobie vegetácie. Práve v tomto období by ste mali dávať rastline omnoho viac pozornosti a prihnojovať ju každé dva týždne. Hnojivo by malo byť vyvážené, nie príliš kyslé a plné zdravých látok, ktoré práve vo svojom zložitom období bude kvet potrebovať.
Máte doma samozavlažovacie debničky? Ak áno, môžete pridať aj tekuté hnojivo, ktoré má v sebe všetko, čo georgíny potrebujú. Kvet vám bude krásne rásť a kvitnúť keď im do črepníkov budete pridávať správne hnojivo. Nezabúdajte ani nepravidelné polievanie. Voda by sa nemala dostať na listy, aby ich náhodou nezničila, pretože sú dosť husté a ťažko schnú. Mohli by sa na nich tvoriť plesne, ktoré sú nevhodné pre zdravie rastliny.
Na balkón a von ich môžete vyložiť až v polovici mája, pretože sú citlivé na mráz a veľmi rýchlo by mohli zamrznúť. Práve na jar a na začiatku leta vyhadzuje georgína nové puky, ktoré by nemuseli vykvitnúť, ak by boli poškodené mrazom.
Choroby
Samozrejme nechýbajú pri týchto kvetoch ani choroby a škodcovia, ktorí by mohli naozaj poškodiť kvet a dokonca by mohol aj zahynúť. Georgíny však neoplývajú množstvom chorôb a škodcov. Raz za týždeň by ste mali rastliny poriadne prezrieť, či nemajú mušky. Ak sa tam nachádzajú, použite prípravok priamo určený na to, aby ste sa ich zbavili čo najrýchlejšie.