Ako zariadiť detskú izbu?

Boli časy, keď sa deťom neušlo detskej izby. Rodina sa väčšinou tlačila v jednej izbe. Keď deti neposlúchali, rodičia ich poslali kľačať do kúta. Nikdy nepočuli vetu ,,Choď do svojej izby…“

Tieto časy skončili a nastala doba rýchlej modernizácie. Čoraz viac ľudí sa sťahuje za prácou do mesta. Žijeme v uponáhľanom svete. Stále narastá počet detí, ktoré sa uchyľujú k virtuálnej realite. Bicykle sa prášia v pivnici, prednosť majú hracie konzoly a mobily. Jednoducho je taká doba. Záleží iba na nás, či svojim ratolestiam vytvoríme také prostredie, ktoré bude rozvíjať jeho fantáziu.

Tento článok sme pre Vás pripravili, aby sme Vám pomohli vybrať dobrý nábytok do detskej izby a vybudovať Vašim deťom miesto, kde sa budú cítiť príjemne a bezpečne. Miesto, ktoré im bude vyhovovať pri hre a zároveň im zabezpečí primerané podmienky na štúdium.

Najzákladnejším pravidlom je, aby ste izbu urobili praktickou a nie len peknou. Treba si uvedomiť, že detská izba neslúži iba na hranie. Je veľmi dôležité, aby sa Vášmu potomkovi jeho izba páčila, ale izba by mala byť predovšetkým funkčná. Deti sa vo svojej izbe hrajú, spia, učia sa, volajú si tam aj svojich kamarátov. Niekedy v nej aj jedia a maškrtia. Ako deti rastú, menia sa aj ich nároky a potreby. V súčasnosti nájdete na našom trhu rôzne druhy variabilného nábytku. Variabilita by sa nemala týkať iba jeho funkčnosti, ale aj riešenia farebnosti. Rozumní rodičia nechávajú svojim deťom priestor pri stvárnení ich izby. Veď predsa dieťa vie najlepšie, čo sa mu páči a čo očakáva od tohto priestoru. Tak ako bude rásť, bude sa meniť aj jeho vkus… V puberte Vás dokonca môže prekvapiť svojimi netradičnými nápadmi a výstrelkami. Ak svojmu dieťaťu necháte voľnú ruku, poskytnete mu možnosť  využiť fantáziu, zapojiť svoje myslenie a kreativitu. Pomocou pri samotnej realizácii sa môže naučiť veľa užitočného a možno si svoju izbu bude oveľa viac vážiť. Pokiaľ si na pomoc zavoláte špecialistu, napr. bytového architekta, alebo odborníka na zariaďovanie detských izieb, nechajte svoje dieťa aktívne spolupracovať. Niektoré firmy sú pripravené na komunikáciu s deťmi primerane k ich veku. Snažia sa tak navrhnúť detskú izbu šitú na mieru osobnosti konkrétneho dieťaťa.

Steny v detskej izbe

Keď je Vaše dieťa dosť veľké, nechajte ho vybrať si farby, akými bude mať namaľované steny svojej izby. Bude v nej predsa tráviť väčšinu svojho času. Vašou úlohou bude, že dohliadnete na to, aby tie farby dávali zmysel. Určite nedopustite, aby sa izba vymaľovala na čierno. Radšej odpustite aj od ostatných tmavých farieb. Pre tvorivé deti, hlavne pre tie menšie, sú steny hotovou výzvou. Netreba plytvať ich nadaním a zbytočne lepiť na steny nálepky s medvedíkmi, zvieratkami, či inými motívmi, ktoré ich časom aj tak prestanú baviť. Použitím svetlej maľovky, alebo tapety môžete svojim deťom vytvoriť ďalší priestor, aby využili svoju fantáziu. Vy sa pri tom tiež nemusíte vzdávať svojej kreativity. Spoločne s Vašimi ratolesťami tak vytvoríte skutočne originálny dizajn izby a zažijete pri tom kopec zábavy.

Ale v prípade ak si netrúfate na vlastnoručnú výzdobu tak odporúčame siahnuť po hotových samolepkách na stenu.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Osvetlenie v detskej izbe

Najlepším riešením, čo sa týka osvetlenia v detskej izbe, je použiť na tento účel viacero zdrojov. Znamená to, že centrálne zariadenie dodá svetlo celej miestnosti a k posteli, alebo písaciemu stolu použijete stolovú lampu. Bodové svetlá Vám neodporúčame, keďže veľmi namáhajú oči.

Podlaha v detskej izbe

Deti sa často hrajú na dlážke, skladajú stavebnice a veľakrát sa váľajú po zemi. Je to úplne v poriadku, pokiaľ im zabezpečíte, aby na to mali vhodné podmienky. Preto by podlaha mala byť príjemná na dotyk a dostatočne teplá. Odporúčame Vám vybrať si na tento účel prírodné materiály ako drevo, korok, prípadne kaučuk /linoleum/. Nebude na škodu, pokiaľ doplníte aj koberec.

Ekologické Korkové koberce v našom katalógu

Farby do detskej izby

Ako sme už spomínali, farebné riešenie detskej izby by malo byť meniteľné. Základné diely nábytku je vhodné voliť v neutrálnych tónoch, ktoré sa neskôr budú dať kombinovať. Výmenou dvierok, alebo zásuviek, doplnkov, textilu a úpravou stien môžete postupne meniť dizajn izby bez technických a finančných ťažkostí. Pokiaľ ide o výber farieb, existuje zopár nepísaných pravidiel.

Každá farba v sebe nesie určitú energiu, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť náladu a psychické rozpoloženie. Čierna, tmavomodrá a sivozelená pôsobia melancholicky, nerozvíjajú fantáziu, neprebúdzajú energiu. Pod vplyvom týchto farieb môže byť Vaše dieťa skleslé, unavené, až apatické.

Krikľavé farby tiež nie sú najlepším výberom, lebo pôsobia rušivo a agresívne. Do detskej izby sa najviac hodia rôzne odtiene pastelových farieb, napr. oranžovej, broskyňovej alebo žltej v príjemnej kombinácii s bielou. Takéto farby izbu príjemne oživia a rozžiaria a Vaše dieťa sa v nej bude cítiť dobre.

žltá detská izba

Pokiaľ však izbu samo o sebe zalievajú slnečné lúče, bude ju treba naopak tlmiť, čo docielime tmavšími doplnkami či podlahou. Niektorý bytový dizajnéri dokonca radia, aby v izbe pre deti boli zaradené všetky farby, aby malo dieťa možnosť zobrať si z každej to, čo potrebuje. Nejedná sa samozrejme o veľké plochy. Stačí, pokiaľ sa nepodstatné farby objavia na knižkách, hračkách, lampičkách a pod..

Neodporúčame však použitie lesklých plôch. Tie pôsobia rušivo. Pri večernom zapínaní nočnej lampy sa môže svetlo odrážať a nepríjemne oslňovať. Navyše kvôli bujnej fantázii si tieto odrazy môže Vaše dieťa premietať ako rôzne strašidelné bytosti. Nábytok a podlaha by mala byť z tohto dôvodu matná a pôsobiť mäkko.

Jednotlivé sekcie v detskej izbe

S citom sa dá farebne rozdeliť aj jednotlivé zóny v miestnosti. Na miesto určené na spánok a odpočinok odporúčame použiť také farby, ktoré pôsobia upokojujúco a prinášajú so sebou pocit bezpečia. Miesto určené na učenie je vhodné doplniť farbami, ktoré stimulujú myslenie a podporujú sústredenie. Kútik na hranie môžete oživiť rôznymi odtieňmi žltej. Je to farba slnka a symbolizuje radosť a energiu.

Čo zohľadňovať pri zariaďovaní detskej izby

Dôležité je vybrať nábytok tak, aby sa dieťaťu páčil a bol praktický. Čo sa týka rozmerov, ideálne je, keď dieťa dočiahne na všetky poličky či skrinky samo. Najväčší dôraz dajte na tie časti nábytku, ktoré dieťa bude využívať najviac – posteľ, stolička a pracovný stôl. Nájsť nábytok vhodný pre vaše dieťa nebude v dnešnej dobe žiadny problém.. Treba si však ujasniť určité fakty…

Vek Vášho dieťaťa

Zariadenie detskej izby sa bude meniť v závislosti od veku Vášho dieťaťa. Pokiaľ máte malé bábätko, určite budete potrebovať pohodlný pult na prebaľovanie s dostatočným úložným priestorom, aby ste mali všetky potrebné veci po ruke. Najmenšie bábätká sa spravidla nenechajú len tak odkladať. Túžia byť stále s Vami a vedia Vám to aj patrične dať najavo. Ideálnym riešením na toto obdobie by mohla byť prenosná stolička.

Keď sa z Vášho potomka stane batoľa, môžete sa vrhnúť na vymýšľanie jeho kráľovstva. Mali by ste zabezpečiť dostatočný úložný priestor, tentoraz pre hračky, oblečenie a iné potreby. Tento priestor by však nemal byť na úkor miesta na pohyb a hru. Existujú rôzne rafinované riešenia, kde poličky a skrinky vyplňujú inak nevyužité kúty a zákutia. Moderný detský nábytok disponuje praktickým systémom. Je navrhnutý tak, aby nám pomohol riešiť problémy s úložným priestorom. Hlavne pri malých deťoch musíme brať veľký ohľad na ich bezpečnosť. Nábytok by nemal mať ostré hrany. Dobrým typom je zabezpečiť skrinky a šuplíky detskými poistkami.

Priehľadné časti nábytku je lepšie riešiť plexisklom. Rôzne hračky a stavebnice môžete uložiť do uzatvárateľných mobilných boxov z umelej hmoty. Pre Vaše deti tak budú ich poklady ľahko dostupné a upratovanie bude tiež jednoduchšie a rýchlejšie.

Spánok

Pre zdravý a ničím nerušený spánok by sme mali zvoliť dostatočne veľkú detskú posteľ prípadne posteľ so zábranou a hlavne kvalitný matrac.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Písací stôl

Štandardné vybavenie detskej izby zahŕňa aj písací stôl, ktorý svojou veľkosťou a funkciami tiež zodpovedá potrebám dieťaťa. Pre malé deti, ktoré sa zoznamujú s používaním pasteliek či plastelíny, je najvhodnejší malý prenosný stolík, ktorý môže chvíľu pobudnúť v izbičke, chvíľu u mamy v kuchyni, alebo v obývačke pri ockovi. Skratka hocikde v byte. Písací stôl pre školákov už musí mať svoje miesto, dostatočné osvetlenie a musí byť vybavené dostatočným množstvom šuplíkov. Školák by mal pri príprave na vyučovanie disponovať dostatočným priestorom. Dnešná doba považuje už za samozrejmosť aj osobný počítač. Pokiaľ uvažujete, ako ho zaradiť do ,, pracovnej zóny,,, tak by sme Vám odporúčali využiť rôzne rohové riešenia. Monitor počítača by však mal byť priamo v zornom uhle. Nikdy nie šikmo.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Charakter Vášho dieťaťa

Správne zariadená detská izba presne kopíruje záujmy a potreby dieťaťa. Základné rysy charakteru sa dajú vypozorovať už od útleho detstva.

Niektoré deti sú tichšie a pokojnejšie. Pokiaľ Vaše dieťa najradšej trávi svoj čas za stolom s farbičkami, zariaďte mu kútik, kde najlepšie využije svoju kreativitu. Zvoľte mu poriadny písací stôl a kvalitné ergonomické kreslo.

Aktívne dieťa ocení skôr izbu, ktorá mu zabezpečí dostatočný priestor. Odpustí od zbytočností a dá prednosť miestu, kde bude mať pocit voľnosti v pohybe.

Deti, ktoré zbierajú všetko možné, budú potrebovať úložné priestory, kam budú môcť svoje poklady odkladať.

Milovníci skladačiek a lega neodpustia od pohodlného koberca a vášnivým čitateľom je vhodné zabezpečiť k posteli výkonnú lampu.

Netreba zabudnúť na to, že Vaše deti sa neustále vyvíjajú a učia sa novým veciam. Všetko, čo napomôže Vašim deťom rozvíjať sa a podporuje ich fantáziu je užitočné. Odborníci napr. radia aby sa na nábytku, kobercoch a doplnkoch využívali rôzne geometrické tvary, aby malo dieťa možnosť rozlišovať ich..

Pozrite si detské izby na “kľúč” – ušetríte s nimi čas i peniaze! A vyzerajú skutočne skvele
Zaujímavé inšpirácie detských izieb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *