Ako vybudovať okrasnú skalku ?

Pri budovaní skalky by sme mali využiť vyvýšené miesto v záhrade. Ak žiadne svahovitejšie miesta v záhrade nemáte, musíte si naviezť na vybrané miesto dostatok pôdy. Najvhodnejšie je umiestniť skalku na východnú stranu. Najvhodnejšie obdobie na zahájenie budovania skalky je jeseň. Počas zimy pôda sadne a jar môžeme začať s výsadbou rastlín. Veľmi obľúbenou kombináciu je vytváranie skalky v blízkosti jazierok. Ak máte možnosť, môžete vytvoriť umelý potôčik, ktorý by pretekal pomedzi skalku. Skúsení záhradkári neodporúčajú skalku umiestňovať v blízkosti listnatých stromov. Pri padaní listov je pomerne náročné spomedzi kameňov odstraňovať popadané listy.

 

Postup

Ešte pred umiestňovaním rastlín by sme mali dôkladne odstrániť všetky druhy plevelu. Po vybudovaní skalky sa burina odstraňuje veľmi ťažko. Odborníci radia pri osádzaní skalky používať iba jeden druh kameňa. Taktiež vôbec nedoporučujú pri stavbe skalky využívať riečne oválne kamene.

ako vybudovat skalku

Pri výstavbe skalky je dôležitá aj drenážna vrstva, ktorá slúži na odvádzanie nadbytočnej dažďovej vody. Drenážna vrstva by mala byť zo štrku alebo hrubého piesku. Drenáž by mala dosahovať šírku minimálne 30 cm až 50 cm.

Pri vytváraní skalky by mali byť väčšie kamene osadené v spodných častiach. Ak by sme umiestnili veľké kamene na vrch skalky nepôsobilo to prirodzene. Navezená hlina a kamene nám slúžia na vybudovanie tvaru skalky. Pri osádzaní rastlín je potrebné využiť úrodnú černozem. Najhodnejšie je každej rastline ku koreňom pridať špeciálny substrát alebo černozem.

Môžeme využiť rôzne druhy kameňov. Podstatné je, aby sme pri ich ukladaní nechali dostatočný priestor pre zakorenenie rastlín.

Rastliny

Do skalky osádzame trvalky, ktoré môžeme sezónne doplniť letničkami. Väčšinou siahame po skalných ružiach a rastlinách, ktoré hojne kvitnú. Skalku môžeme oživiť aj osadením malých bonsajov. Do skalky by sme nemali sadiť kvety, ktoré rastú veľkej výšky. Najvhodnejšie je vyberať skalničky a trvalky, ktoré tvoria kobercové sústavy.

ako vybudovat skalku v zahrade

Druhy skalničiek

 

Pochybok je veľmi obľúbenou rastlinou do skalky. Kobercovitá rastlinka sa vyznačuje sa malými sýto-ružovými kvietkami, ktoré dlho kvitnú počas jari a leta.

Trávnička prímorská je azda najpoužívanejšia rastlinka, ktorá sa u nás využíva na sadenie so skaliek. Kvitne na ružovo aj fialovo. Trávnička prímorská je vždyzelená trvalka. Jej guľovité kvety skrášľujú skalky od konca jari počas celého leta.

Lomikameň je typ skalničky, ktorý rastie na tienistých miestach. Listy tejto skalničky usporiadaním pripomínajú ruže. Kvitne približne do výšky 15 cm drobnými kvetmi. Môžeme ju zakúpiť v bielej, ružovej alebo červenej farbe. Kvitne koncom jari.

Čistec vlnatý je trvalka, ktoré obľubuje suchšiu pôdu a slnečné stanoviská. Je charakteristický striebornými listami s drobnými chĺpkami. Počas jari kvitne drobnými ružovými kvetmi. Pri stavbe skalky je obľúbený, pretože sa rýchlo rozrastá.

Vymenované rastlinky tvoria len zlomok zo širokej škály skalničiek. Výber skalničiek je len na vás a pri výsadbe nezabúdajte zohľadniť rôznorodé vlastnosti kvetín. Treba zohľadniť výšku do akej dorastajú, čas kvitnutia, rozpínavosť, nároky na svetlo a vlahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *