Aký materiál zvoliť na vybudovanie záhradného chodníka?

V záhrade volíme typy chodníkov podľa nášho vkusu a finančného rozpočtu, ktorý sme ochotní na tento účel využiť. Môžeme vytvoriť chodník z prírodného kameňa, dlažby, dreva, z betónových kociek alebo použitých podvalov. Chodníčky medzi záhonmi trvaliek môžeme vysypať drobným štrkom.

Štrk

Chodníky vytvorené z drobného štrku sú jednou z najlacnejších variant. Stačí vymerať a vyhĺbiť plochu, kde chceme vytvoriť chodník. Ako prevenciu proti vyrastaniu plevelu môžeme pod štrkovú vrstvu použiť špeciálnu geotextíliu. Potom už len nasypeme potrebné množstvo štrku.

Pri stavbe chodníkov z dlažby alebo kameňov nesmieme zabúdať vybudovať drenážnu vrstvu. Na rozdiel od chodníkov zo štrku, nedokážu bez drenáže prirodzenie odvádzať vodu.

chodnik v zahrade

Drevo

V poslednej dobe sa tešia obľube chodníky vyrobené z rezov guľatiny. Oproti chodníkom majú síce nižšiu životnosť, ale ich estetickosť tento fakt prevyšuje. Ako pri každej dlažbe, aj v tomto prípade je veľmi dôležitá príprava terénu, kde bude guľatina osadená. Zvyčajne sa výrobu lacnej guľatinovej dlažby využíva smrek červený. Ten má oproti guľatine z agátu alebo dubu nižšiu životnosť. Nech už siahnete po akomkoľvek druhu dreva, je veľmi dôležité drevo dôkladne naimpregnovať ochrannými látkami.

Niektorí ľudia obľubujú na vytváranie chodníkov v záhrade využívať staré drevené železničné podvaly alebo telefónne stĺpy. Veľkou nevýhodu tohto typu materiálu je charakteristický pach, ktorým boli pri výrobe napustené. Tento pach a mastné látky sa v dreve držia aj niekoľko desaťročí.

Kameň

Chodníky vytvorené z prírodného kameňa sú azda najkrajšou variantov. Príprava a vybudovanie tohto chodníka je časovo aj finančne náročná. Ak kamene nekupuje, ale máte možnosť čerpať z nepoužívaného lomu, značné množstvo času zaberie výber správnych tvaroch a veľkostí kameňa. Kamene môžeme do do zeme osádzať voľne, vtedy budú po stranách obrastať trávou. Druhá možnosť je kamene zaliať cementom, čo zväčší ich stabilitu a zabráni prerastaniu plevelu.

chodnik v zahrada

Betón

Betónové kocky sú najjednoduchším riešením. Stačí vrstva piesku a betónové štvorce môžete jednoducho osadiť do zeme. Výhodou je rýchla manipulácia aj pri demontácii chodníka, v prípade, že by sa vám druh dlažby nepáčil. Na rozdiel od prírodných kameňov betónové tvárnice nie sú príliš estetické.

Dosiahnite bezpečnú a dobre vyzerajúcu záhradu vďaka dlažobným doskám

Tehla

Vybudovať chodníky z pálených tehál zo starých domov je časovo náročné, ale po dokončení robia radosť každému návštevníkovi záhrady. Pri budovaní tohto typu chodníka je potrebné siahať po plných tehlách, ktoré sú odolné voči mrazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *