Ako vybrať záhradný stan alebo altánok

Je úplne bežné, ak má človek vonku väčšiu záhradu, že počas jari, leta a skorej jesene, kedy sú vonku ešte príjemné teploty, sú ľudia vonku. Radi vonku na záhrade grilujú, opekajú či sa len rozprávajú. Počas príjemných teplých dní či nocí je teda potrebné mať vonku miesto, kde si človek môže sadnúť a porozprávať sa ako s rodinou, tak aj s blízkymi.

Altánky či záhradný stan však nemusí spĺňať len úlohu, ktorú sme opísali vyššie. Môže to byť aj miesto na vaše záhradné náradie alebo miestom, v ktorom budete počas leta pracovať. Pri jeho výbere by ste mali zvážiť pár zásadných bodov, o ktorých si povieme niečo viac.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Konštrukcia a materiál sú zásadné prvky

Na prvom mieste a tým najdôležitejším je materiál vášho záhradného stanu. Existujú dva typy stanov, z ktorých si dnes na trhu môžete vybrať:

  • Nožnicová konštrukcia – táto konštrukcia je zostavená veľmi rýchlo, pretože ju stačí len postaviť a roztiahnuť do strán.
  • Klasická konštrukcia – klasická konštrukcia je na zostavenie o niečo zložitejšia, no je lacnejšia. Pri jej stavaní vám však pomôže návod a nie je to naozaj nič ťažké.

Po konštrukcií nasleduje materiál. Ten je veľmi dôležité vybrať správne. Vyberajte ho podľa toho, na čo má stan slúžiť. Ak ho chcete len na posedenie pri ochrane pred slnečnými lúčmi, môžete staviť na ktorýkoľvek stan. Naopak, ak ho budete mať vonku aj počas dažďa a potrebujete, aby vás ochránil pred ním, stavte na ten, ktorý obsahuje PVC alebo nepremokavý polyetylén.

altanky

Pri altánkoch ide taktiež o materiál a konštrukciu. Tie majú konštrukciu o niečo robustnejšiu, ako záhradné stany. Môžu byť aj celodrevené, vďaka čomu vydržia mnohé vplyvy počasia. Ich montáž je komplikovaná, no uvidíte, že stojí za to. Drevený altánok nebude len príjemným posedením vo vašej záhrade, ale taktiež veľmi pekným doplnkom.

Podľa obdobia

Niektorí ľudia majú záhradný stan vonku celoročne, iní zas len počas nejakého obdobia. Tento faktor je taktiež veľmi dôležitý, pretože mnoho stanov vie perfektne odolávať teplému letnému počasiu, no akonáhle prídu silnejšie dažde na jeseň a zima počas chladných zimných mesiacov, sezónne stany sa vám zničia.

V prípade, že by ste chceli mať stan vonku celoročne, je dôležité staviť na odolnejší materiál, ktorý odolá aj nízkym teplotám, vlhku a pravidelným dažďom. Pri každom záhradnom stane, ktorý budete kupovať, by nemala chýbať ani informácia ohľadom toho, či je vhodný len sezónne alebo celoročne.

Umiestnenie v záhrade

Správne umiestnenie je dôležité, a to nielen preto, aby ste sa v altánku či v stane cítili dobre, ale aby vaša záhrada taktiež vyzerala dobre a sumarizovane. Stany a altánky potrebujú aj rovný povrch, preto hľadajte miesta bez nejakých jám alebo iných problematických vecí. Rovnako vyberajte skôr miesto, kde toľko nefúka. Stany tak nebudú musieť odolávať toľkému vetru.

Pre vás osobne bude najlepšie ak stavíte na miesto niekde blízko pri vašom dome. Ak budete chcieť v záhradnom stane či altánku grilovať, určite vám bude príjemnejšie mať ho blízko pri dome, aby ste nemuseli s vecami ísť až na okraj záhrady.

Veľkosť rozhoduje

A to je naozaj pravda. Môžu sa vám páčiť desiatky stanov či altánkov, no ak budú príliš malé alebo príliš veľké, kúpiť ich aj tak nemôžete. Do záhrady sa vám buď nezmestia alebo budú príliš malé na vašu väčšiu rodinu.

Práve preto je potrebné rozhodovať sa nielen podľa dizajnu, materiálu či konštrukcie, ale taktiež aj podľa toho, akú veľkú rodinu máte a či zvažujete do altánku pozývať aj priateľov. V tomto prípade je veľmi dôležité kúpiť o niečo väčší altánok či stan.

Pre menšiu rodinu je najobľúbenejším variantom veľkosť 3×3 metra. Väčšie verzie sú 3 x 6 metrov, kde sa vojde osem až šestnásť ľudí. A to je už naozaj dostatočne veľký altánok, v ktorom môžete robiť rôzne záhradné párty.

Bočná stena

Na záver máme pre vás ešte bočnú stenu, ktorá nie je až tak dôležitá, no predsa len, mnohí ľudia ju vyžadujú.

Nie každý stan alebo altánok sa predáva s bočnými stenami. Ak neviete, či stenu potrebovať budete alebo nie, nemusíte sa rozhodovať už teraz. Stena sa dá pokojne dokúpiť aj neskôr. Bočné steny sú však skvelé proti veternosti a mnohým iným vplyvom počasia. Sú preto naozaj vhodné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *